Brūk Latvijas augstākā kapliča, bebri “pārtaisa” Preiļu parku, piedrazo Platones upi: kriminālā province
Alūksnes novada pašvaldība konstatējusi, ka pie Latvijas visaugstāk virs jūras līmeņa uzbūvētās baznīcas esošajā kapsētā uzslietā kapliča vairs nav droša ne dzīvajiem, ne mirušajiem. Tagad tā norobežota un Opekalna Jaunlaicenes pagastā iedzīvotājiem radušās problēmas ar bēru ceremoniju organizēšanu.
Savukārt preilēniešiem problēmas sagādā ūdenī mītošie grauzēji – bebri, kuri jau kopš pavasara sākuši masveidīgi apgrauzt Preiļu muižas parka kokus un parka kanālos būvēt aizsprostus. “Ūdens aizsprostu” problēmas arī Jelgavā, kur Zemkopības ministriju īpašuma apsaimniekošanas uzņēmums nopļautos ūdensaugus sametis Platones upē.
Savukārt pamatīgas galvassāpes un nepatikšanas, tiesa – pelnīti, Latgales policisti sagādājuši apkārtnes kontrabandas rūpala šeptmaņiem – atrasts gan “kresais” alkohols un cigaretes, gan dīvainas degvielas kannas.
Preiļu parkā kārtību diktē un aizsprostus būvē bebri
Preiļu muižas parkā kopš pavasara savu kārtību ievieš bebri
Jau vairākus mēnešus Preiļu iedzīvotājus uztrauc bebri, kas ieviesušies Preiļu parkā un bojā kokus. Preiļu parka administrācija norāda, ka paši ...
Jau vairākus mēnešus Preiļu iedzīvotājus uztrauc bebri, kas ieviesušies Preiļu parkā un bojā kokus. Preiļu parka administrācija norāda, ka paši organizēt un veikt darbības bebru likvidēšanā nedrīkst. Turpretī pašvaldība atļauju neizsniedz, kamēr nav pieņemti saistošie noteikumi par medībām pilsētas teritorijā.
Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja Sanda Čingule intervijā Latgales Reģionālajai televīzijai teic, ka parka apsaimniekotāji dažiem kokiem, lai tos pasargātu no dzīvnieku uzbrukuma, apkārt ir uzlikuši metāla sietus, bet tā ir “cīņa ar vējdzirnavām” – šādas metāla bruņas nevar apkārt uzlikt tūkstošiem koku: tam nav ne naudas, ne darbinieku.
Preiļu parkā uzdarbojas bebri (Latgales Reģionālā televīzija):
Līdz ar grozījumiem Medību likumā, kas stājās spēkā pērn, tagad aizliegtas jebkura veida medības (tostarp arī bebru) pilsētās jebkuros apstākļos, ja vien vietējā pašvaldība nav pieņēmusi īpašus noteikumus. Pagaidām Latvijā noteikumus, lai no dzīvnieku postījumiem pasargātu aizsargājamās dabas teritorijas, pieņēmusi vienīgi Siguldas dome. Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucins teic, ka pašvaldība bebru jautājuma risināšanai nodomājusi sasaukt ārkārtas domes sēdi un sola, ka bebru problēmu pilsētā atrisinās līdz nākamā gada aprīlim.
Jau jūnijā parka administrācijas pārstāvji lūguši pašvaldības Medību koordinācijas komisijai atļauju parkā bebrus medīt, bet jautājums joprojām pašvaldībā nav izskatīts. Pēc vairākām telefonsarunām sniegta mutiska atbilde, ka komisija kopā ar Mežniecības pārvaldi nevar izsniegt atļauju bebru medīšanai, jo neesot izstrādāta atbilstīga dokumentācija.
Kopš vasaras sākuma parka komanda saviem spēkiem centusies likumā atļautajās iespējās izskaust bebrus. Novērots, ka šeit mājvietu radušas vairākas bebru saimes dažādās vietās. Darbinieki daļai koku ap stumbriem aptinuši metāla sietu, tomēr parks ir pārāk liels, tādēļ nav iespējams visus kokus šādi pasargāt. Savus dambjus bebri pastāvīgi nostiprina un palielina, to izjaukšana tikai ar darbinieku fizisko spēku ne vienmēr ir iespējama.
Grūst Latvijas visaugstākā kapliča Opekalnā; bēru ceremonijas aizliegtas
Alūksnes novada izpilddirektors Ingus Berkulis pagājušajā nedēļā pašvaldības domes sēdē paziņoja, ka tiek ne tikai slēgta, bet arī ar brīdinošām “nelaimes zonas” lentēm apvilkta Opekalna kapu kapliča un tagad vietējie ir nesaprašanā, kā godam izvadīt savus aizgājējus uz mūžīgo dusu, jo ne visi var vai vēlas savus mīļos pavadīt no līdzāsesošās evaņģēliski luteriskās baznīcas, kaut arī tā ir ievērojama kulta celtne visas valsts mērogā. Pirmām kārtām, tas ir Latvija visaugstāk (235 metri virs jūras līmeņa) uzceltais dievnams. Otrām kārtām, šajā baznīcā esošo draudzi dibināja mācītājs Ernsts Gliks, kurš 17. gadsimta beigās latviešu valodā iztulkoja Bībeli.
Alūksnes novada domes oficiālā informācija liecina: “Vispārīgās vizuālās apskates laikā, Būvvaldei kontrolējot ekspluatācijā pieņemtas būves drošumu, kapličas ēkai Opekalna kapos fiksēti vairāki redzami bojājumi, radušās nedrošas būves pazīmes.
Lai noteiktu būves bojājuma apjomu, kā arī atbilstību būves izmantošanas mērķim un spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, nepieciešams veikt detalizētu tehnisko izpēti. Līdz tālākām norādēm būves tehniskās apsekošanas atzinumā noteikts, ka kapličas ēka jāiežogo un šādā stāvoklī tā nevar tikt ekspluatēta”. Tas nozīmē, ka tajā nevar notikt bēru ceremonijas.
Opekalna luteriskās draudzes priekšniece Santa Pilskalne laikrakstam “Alūksnes un Malienas ziņas” saka: “Kā turpmāk organizēs bēru ceremonijas, nezinu. Kapliča pieder pašvaldībai, tādēļ visu ar to saistīto organizēja pašvaldība. Katru aizgājēju nav pieņemts izvadīt no baznīcas. To dara tikai īpašos gadījumos, piemēram, ja aizgājējs bijis aktīvs draudzes loceklis vai darbojies draudzes labā”.
Latgalē likvidē kontrabandas rūpalu un pagrīdes “šmigas” būvētavu
Latgalē apkaro kontrabandas rūpalu un likvidē pagrīdes alkohola tecinātavu
Oktobra nogale varen ražīga izvērtās policistiem – kontrabandas apkarotājiem Latgales pusē. Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes pārstāve Olga Vasiļjeva Jauns.lv ...
Oktobra nogale varen ražīga izvērtās policistiem – kontrabandas apkarotājiem Latgales pusē. Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes pārstāve Olga Vasiļjeva Jauns.lv informē, ka šajā laikā Latgalē izņemts nelegālais alkohols¸ tabakas izstrādājumi, degviela un likvidēta nelikumīga alkohola ražotne:
“Operatīvu un izmeklēšanas pasākumu rezultātā Augšdaugavas novadā izņēma degvielu un aptuveni 350 litrus nelikumīga alkohola, Daugavpils pilsētā nelikumīgus tabakas izstrādājumus – 156 700 cigaretes, savukārt Rēzeknes novadā atklāja un likvidēja nelikumīgu alkohola ražotni un konfiscēja aptuveni 450 litrus nelikumīga alkohola.
18. oktobrī Augšdaugavas novada Kalkūnes pagastā Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas jomā apkarošanas nodaļas darbinieki, veicot kratīšanu pie kāda 1972. gadā dzimuša vīrieša dzīvesvietā, atklāja un izņēma ap 350 litriem nelikumīga alkohola. Vīrietis aizturēts un par notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 221. panta 1. daļas.
Savukārt 20. oktobrī Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Rēzeknes reģionālās nodaļas darbinieki, iepriekš uzsāktā kriminālprocesa ietvaros, veica divas kratīšanas Rēzeknē un novadā, kuru laikā apskatot teritoriju, mājā un saimniecības ēkās, likumsargi konstatēja, ka tur notiek nelikumīga alkohola ražošana un glabāšana lielos apmēros. Tika izņemti aptuveni 450 litri nelikumīga alkohola, ko bija paredzēts realizēt Rēzeknes pilsētā un novadā. Veicot izmeklēšanas darbības, tika konstatēta divu personu saistība ar iepriekš minēto nelikumīgo alkohola ražotni; tie ir 1989. gadā dzimis vīrietis un 1959. gadā dzimusi sieviete. Šobrīd policija turpina izmeklēšanu pēc Krimināllikuma 2212. panta 2. daļas.
Turpinot darbu nelikumīgu akcīzes preču apkarošanā, Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki Augšdaugavas novada Naujenes pagastā, netālu no dzelzceļa, pamanīja aizdomīgu automobili. Veicot automašīnas apskati, likumsargi atklāja 210 litrus nelikumīgas dīzeļdegvielas. Par notikušo tika uzsākts arī administratīvais process un tiek skaidroti visi pārkāpuma apstākļi.
Bet 26. oktobrī Daugavpilī Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas jomā apkarošanas nodaļas darbinieki, veica kratīšanu kādā 1961. gadā dzimušā vīrieša privātmājas garāžā un viņam piederošajā automašīnā, kur tika konstatētas un izņemtas 156 700 cigaretes (7835 paciņas, katrā pa 20 cigaretēm) ar Baltkrievijas Republikas akcīzes markām. Par notikušo uzsākts kriminālprocess pēc 221. panta 1. daļas un tiek turpināta izmeklēšana”.
Jāatgādina, ka pēc Krimināllikuma 221. panta 1. daļas, proti par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu nelikumīgu izgatavošanu (ražošanu), uzglabāšanu, pārvietošanu vai realizāciju, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu. Savukārt pēc Krimināllikuma 2212. panta 2. daļas - par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu (ražošanu), glabāšanu vai pārvietošanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā un ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods.
Zemkopības ministrija piesārņo Platones upi Jelgavā
Aizvadītās nedēļas nogalē Valsts vides dienesta (VVD) Zemgales reģionālā vides pārvalde konstatēja, ka Platones upe Jelgavā, 100 metru garā posmā, ir piesārņota ar nopļautiem ūdensaugiem. Piesārņojums radies Zemkopības ministrijas nekustamo īpašumu pārvaldības uzņēmuma darbības rezultātā, veicot valsts nozīmes ūdensnotekas “Platone” atjaunošanas darbus upes augštecē, Jauns.lv informēja VVD Sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.
Uzņēmuma pārstāvim, nekavējoties, tika uzdots veikt upes posma tīrīšanas darbus. Savai darbībai uzņēmums bija saņēmis VVD izdotus tehniskos noteikumus, taču tajā esošie nosacījumi šajā gadījumā tika pārkāpti, un nu uzsākts administratīvā pārkāpuma process. Tagad piesārņojums upē ir novērsts.
VVD norāda, ka ūdensnotekas atjaunošanas darbu laikā radušies atkritumi netika savākti īpaši tam paredzētās vietās, kā arī apsaimniekošana nav veikta atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam. Komersanta darbību rezultātā upē nonākušais organiskais piesārņojums uz upi un tajā esošajiem dzīvajiem organismiem nav atstājis paliekošu ietekmi, tomēr, būtiski izprast, ka gadījumā, ja upē organiskais piesārņojums tiktu atstāts ilgstoši vai nokļuvis tur gada karstajā periodā, sekas tehnisko noteikumu pārkāpumam būtu paliekošas, tajā skaitā ciestu arī upē esošie zivju resursi.