Igauņi apskauž, latvieši posta
Lai gan tradicionāli mēs esam tie, kas regulāri noklausās igauņu veiksmes stāstos, šoreiz noticis otrādi. Igaunijas laikraksts „Äripäev” vēsta, ka var tikai apskaust Latvijas tālredzīgumu, pirms pieciem gadiem piemērojot 9% nodokli mikrouzņēmumiem.
Saprotot, ka mazie uzņēmumi nav spējīgi eksistēt tādā pašā nodokļu režīmā kā lielie, 2010. gadā Ekonomikas ministrija izstrādāja atvieglotu – 9% - nodokļu likmi mikrouzņēmumiem. Smagās krīzes skartos un darbu zaudējušos iedzīvotājus tas rosināja tā vietā, lai dotos uz ārzemēm, nebaidīties dibināt pašiem savus uzņēmumus Latvijā. Rezultātā tika radīti vai ēnu ekonomiku pameta vairāki desmiti tūkstošu mazo uzņēmumu, kā arī vairāk nekā 100 tūkstoši iedzīvotāju sāka atalgojumu saņemt oficiāli. Divu gadu laikā jaunā nodokļu likme palielināja valsts budžetu par teju 20 miljoniem eiro.
Diemžēl pastāv iespēja, ka šis nebūs stāsts ar laimīgām beigām (lasiet – turpinājumu). Saeima šobrīd apstiprinājusi Kārļa Šadurska vadībā Budžeta komisijā izstrādātos grozījumus Mikrouzņēmuma nodokļu likumā, kas daļu mazo uzņēmumu izslēgs no atvieglotā režīma, bet pārējiem liks maksāt vairāk nekā līdz šim: „Tas liek izdarīt nepatīkamas prognozes, ka mazie uzņēmumi nevis cītīgāk pildīs valsts budžetu, bet, nespējot izturēt nodokļu slogu, atgriezīsies ēnu ekonomikā,” situāciju komentēja partijas „Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Juris Pūce. Viņš arī izteica nožēlu, ka piecas no sešām Saeimā ievēlētajām partijām (ZZS, NA, LRA, SC, NSL) aizmirsušas par saviem priekšvēlēšanu solījumiem saglabāt nodokli esošajā līmenī: „Vissāpīgāk izmaiņas atsauksies tieši uz reģioniem un tiem tūkstošiem ģimeņu uzņēmumu, kas ne tikai godīgi maksājuši nodokļus un Šadurska kungam algu, bet arī padara Latviju par vidi, kurā mēs visi gribam dzīvot”. Partija „Latvijas attīstībai” šobrīd ar atklātu vēstuli vērsusies pie Valsts prezidenta, aicinot viņu likuma grozījumus neizsludināt.