Sabiedrība

Psihologi atkārtoti vēršas Saeimā, paužot kritiku Psihologu likumam

Jauns.lv

Šodien Latvijas Psihologu arodbiedrība iesniegusi Saeimā vairākas vēstules, ar kurām 400 psihologi un astoņas psihologu profesionālās organizācijas pauž būtiskus iebildumus pret likumprojektu "Psihologu likums", informēja arodbiedrības pārstāvis Artūrs Caics.

Psihologi atkārtoti vēršas Saeimā, paužot kritiku ...

Viņš norādīja, ka topošajā likumprojektā ir konstatēti vairāki būtiski trūkumi, kas rada nopietnas problēmas nozares turpmākai attīstībai un psihologu pakalpojumu pieejamībai.

Kā norāda Latvijas Psihologu arodbiedrības priekšsēdētājs Jānis Caics, galvenie trūkumi ir saistīti ar nesamērīgām finansiālām un profesionālām prasībām, pret kurām iebilst psihologi.

"Ja Saeima atbalstīs šādu likumprojektu, ir jārēķinās ar to, ka profesiju pametīs vairāki simti psihologu, bet atlikušie psihologi paaugstinās pakalpojumu cenas," uzsver Caics un piebilst, ka "strādāt par psihologu nebūs nekādas jēgas, jo izmaksas būs nesamērīgi lielas".

Saeimā iesniegtajās vēstulēs psihologi norāda, ka iebilst pret piespiedu sertifikāciju un piespiedu sadalīšanu pa jomām. Psihologi uzskata, ka pakalpojumu saņēmējus var aizstāvēt, ieviešot psihologu reģistru un efektīvu sūdzību izskatīšanas mehānismu. Savukārt piespiedu sertifikācija un nesamērīgās finansiālās prasības rada bažas par šauras grupas ekonomiskām interesēm.

Līdzīgas pretenzijas ir paudušas arī astoņas psihologu profesionālās organizācijas, kas ir ieņēmušas vienotu nostāju attiecībā pret likumprojektu. Organizācijas savus iebildumus ir apliecinājušas ar kopīgi parakstītu vēstuli, kas arī iesniegta Saeimā.

Kā norāda Caics, trūkumus topošajā likumprojektā saskata ne vien Latvijas, bet arī citu valstu psihologi. Piemēram, vācu profesors Markuss Štuks kritiski vērtējot piespiedu sertifikāciju un papildu eksamināciju, ko plāno ieviest likumprojekts. Štuks norādot, ka šādas nesamērīgas prasības nepastāv ne Vācijā, ne pārējās Eiropas valstīs.

Tā kā profesors piedalās Latvijas psihologu apmācībā no 2010.gada, viņš ir iesniedzis Saeimā vēstuli, brīdinot, ka šāds likums padarīs turpmāko profesijas attīstību Latvijā par neiespējamu.

Šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija turpina izskatīt deputātu un ministriju iesniegtos priekšlikumus likumprojektam. Kopā otrajam lasījumam ir iesniegti 70 priekšlikumi. Pagaidām komisija neplāno skatīt arodbiedrības un profesionālo organizāciju iesniegtos priekšlikumus, kuru kopējais skaits ir vēl lielāks, norāda Caics.

Jau ziņots, ka Latvijas Psihologu arodbiedrība aprīļa beigās iesniegusi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai vēstuli, paužot būtiskus iebildumus pret sagatavoto Psihologu likuma projektu, informēja Caics.

Pret likumprojektu parakstījušies vairāk nekā 230 psihologi.

LETA

Tēmas