Ģimenēm ar bērniem Rīgā samazināsies nekustamā īpašuma nodoklis
Nākamgad Rīgā ievērojami samazināsies nekustamā īpašuma nodokļa maksājums ģimenēm ar bērniem, bet palielināsies - zemes īpašniekiem. Nodokļa maksājums pieaugs arī mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptai zemei, patvaļīgas būvniecības objektiem. To paredz jaunie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanu un NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību, ko sagatavojusi Rīgas Pašvaldības ieņēmumu pārvalde.
Piemēram:
kopējais maksājums (mājoklis un zeme) par 2istabu dzīvokļa īpašumu mikrorajonā 2015.gadā ir 49.74 eiro.
2016.gadā tas būs:
* tajā deklarētai ģimenei ar diviem bērniem : 16.80 eiro – samazinājums 32,94 eiro jeb 66,7%;
* tajā deklarētai ģimenei ar vienu bērnu : 28.00 eiro – samazinājums 21,74 eiro jeb 43,7%.
Spēkā paliek arī visas pašlaik noteiktās nodokļa atlaides (ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem , trūcīgām un maznodrošinātām personām, vientuļiem pensionāriem, invalīdiem u.c. mazaizsargātām iedzīvotāju grupām).
Noteikumu projektā plānots zemei Rīgas administratīvajā teritorijā piemērot likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikto likmi - 1,5%. Līdz šim, rēķinoties ar ekonomisko krīzi un 25% pieauguma ierobežojumu, kas bija noteikts ar likumu 2008. - 2011.gadā, tika piemērota likme 1% apmērā.
Lai sniegtu atbalstu ģimenēm ar bērniem, šai iedzīvotāju kategorijai tiks piemēroti papildus atvieglojumi. Ģimenēm ar vienu bērnu tie būs 50% apjomā, ģimenēm ar diviem bērniem – 70% apjomā.
Piemērojot nekustamā īpašuma nodokli par mājokli, turpmāk tiks ņemts vērā, vai šo īpašumu kāda persona ir deklarējusi kā savu dzīvesvietu. Pašlaik Rīgā ir ap 38 000 dzīvokļu, kuros nav deklarēta neviena persona. Parasti šādi dzīvokļu kalpo kā kapitāla ieguldījums un netiek izīrēti, vai arī dzīvokļa īpašnieks nedod atļauju īrniekam to deklarēt par savu dzīvesvietu. Pašvaldība ir ieinteresēta šo situāciju mainīt un motivēt Rīgā dzīvojošos arī deklarēt te savu dzīvesvietu, tādējādi palielinot iedzīvotāju ienākumu nodokļa pieaugumu budžetā. Tāpēc līdzšinējā NĪN likme par mājokli 0,2 – 0,6% apmērā tiks saglabāta par īpašumiem, kuros deklarēti Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, bet par īpašumiem, kuri nav deklarēti kā dzīvesvieta, likme tiks paaugstināta līdz 1,5%.
Jāpiebilst, ka, saglabājot līdzšinējo likmi 0,2 – 0,6% apmērā par mājokli, kas deklarēts kā dzīvesvieta, arī papildus tiks ieviestas atlaides ģimenēm ar bērniem. Ģimenes ar vienu bērnu saņems atlaidi 50% apmērā, ģimenes ar diviem bērniem 70% apmērā. Tādējādi šai iedzīvotāju kategorijai NĪN maksājums par mājokli ievērojami samazināsies.
Fiziskām personām dzīvokļu īpašumos nesadalītās daudzdzīvokļu mājās 0,2 – 0,6 % likme tiks aprēķināta par 30m2 uz katru deklarēto personu, bet 1,5% likme – ja īpašumā nav deklarētu personu, kā arī par ēkas platību, kas pārsniedz 30m2 uz katru deklarēto. Arī šajā gadījumā papildus atvieglojumus 70% apmērā saņems ģimenes ar diviem bērniem, 50% atvieglojumus ģimenes ar vienu bērnu.
Savukārt juridiskām personām NĪN aprēķins būs atkarīgs ne tikai no deklarētajām personām bet arī īres līguma. Iepriekš minētie nosacījumi likmes 0,2-0,6 % piemērošanai papildināti ar nosacījumu, ka Zemesgrāmatā jābūt reģistrētam īres līgumam.
Lai motivētu īpašniekus sakārtot savus īpašumus, līdz šim paaugstināta NĪN likme tika piemērota ēkām, kas klasificētas kā vidi degradējoši objekti. No 2016.gada paaugstināta nodokļa likme 3% tiks aprēķināta arī nesakoptas zemes īpašniekiem. Tāpat paaugstinātu nodokļu likmi piemēros gadījumos, kas zemes gabalā konstatēta patvaļīga būvniecība, dzīvokļos – patvaļīga pārbūve, kā arī gadījumos, kad pārsniegts saskaņotais būvdarbu veikšanas ilgums.
Pēc Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes aprēķina, kopējais pieaugums Rīgas budžetā minēto grozījumu rezultātā varētu būt 23,7 miljoni eiro. Ģimenēm ar bērniem noteikto atvieglojumi kopumā būs 2 miljonu eiro apmērā.
Noteikumi par NĪN aprēķināšanas un atvieglojumu piešķiršanas kārtību trešdien, 3.jūnijā, tiks izskatīti Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Regīna Zommere / Foto: Edijs Pālens/LETA