Kā samazināt komunālos rēķinus: Cēsu maiznieks eksperimentē ar saules enerģiju
foto: No Agņa Elpera arhīva
“Lai kas arī pēkšņi nenotiktu, kaut nedaudz, bet sava elektrība man vienmēr būs,” saka “Cēsu maizes” saimnieks Agnis Elperis.
Sabiedrība

Kā samazināt komunālos rēķinus: Cēsu maiznieks eksperimentē ar saules enerģiju

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

Krasi pieaugot elektrības un komunālo izdevumu rēķiniem, daudzi sāk meklēt iespējas tos samazināt. Pāriet uz galēju taupības režīmu ne vienmēr būs iespējams, tad nu jāmeklē alternatīvas iespējas – tā dara Cēsu maiznieks Agnis Elperis.

Kā samazināt komunālos rēķinus: Cēsu maiznieks eks...

Pirmais komplekts sevi attaisno

"Kas Jauns Avīzei" Elperis atzīst, ka ķerties pie saules enerģijas sniegtajām iespējām pamudinājuši strauji pieaugušie elektrības rēķini, un arī elementāras zināšanas šajā jomā viņam ir: “Protams, cilvēkam bez jebkādām priekšzināšanām par elektrības rašanos un ierīču saslēgšanu būs ļoti grūti tajā visā orientēties – man, par laimi, ir ļoti laba izglītība radniecīgajā datoru jomā. Tad, ja konkrēti zina, kas nepieciešams un kur to meklēt, nelielām mājas vajadzībām var atrast tīri labus un ekonomiski izdevīgus risinājumus.”

Elperis savu autonomo mini sistēmu aizsācis ar diviem nelieliem, lokaniem saules paneļiem 70x100 centimetru izmērā, saslēdzot paralēli to kontrolierus (ierīce, kas saules enerģiju pārvērš elektrībā), kā arī 300 vatu konvektoru un 70 ampērstundu akumulatoru.

Aiz logiem mazāk gaismas, bet tīrāk

Sākot šo sistēmu pārbaudīt dzīvoklī, uzreiz bijis skaidrs, ka aiz stikla novietoti saules paneļi zaudē aptuveni pusi savas efektivitātes, arī gaismas tagad ir maz. Tomēr ir arī savi plusi –dzīvoklī pie loga piestiprināti paneļi vienmēr būs tīri.

Sākumā grūti bijis izvērtēt, kā saslēgt šādu mini sistēmu praktiskajai ikdienas lietošanai. Elperis izlēmis veidot manuālo saslēgumu – nospiežot pogu, strāvas uzkrājums akumulatorā var kādu laiku darbināt vairākas ierīces. Kad akumulators iztukšojas līdz noteiktam līmenim, ar to pašu pogu var atgriezties pie tīkla elektrības.

Protams, vajadzības gadījumā šo procesu varētu arī automatizēt, taču tik mazam patēriņam tā būtu lieka laika tērēšana. Mini sistēma veidota tā, lai vienas labas, saulainas dienas laikā akumulators pilnībā uzlādētos un varētu darboties sešas līdz 12 stundas.

Izmaksas un ieguvumi

Konkrētās sistēmas sastāvdaļu iegādei Elperis  iztērējis aptuveni 300 eiro, taču izmaksas var būt arī mazākas. Tiesa gan, lai atrastu atbilstošas kvalitātes un izmaksu komponentes, visai ilgs laiks jāpavada meklējumos interneta veikalos. Latvijā piedāvātie risinājumi pagaidām cenas ziņā nevar sacensties ar lielajiem Ķīnas interneta veikaliem, un arī izvēle ir daudz mazāka.

“Labākajā gadījumā no šīs sistēmas šobrīd es varu cerēt uz 30 līdz 50 kilovatstundām mēnesī, kas būtu 10 līdz 15 eiro. Akumulatoram vajadzētu kalpot apmēram sešus gadus, pārējām sastāvdaļām 25 līdz 30 gadus. Tātad finansiāli tas varētu būt pietiekami izdevīgi, un lai kas arī pēkšņi nenotiktu, kaut nedaudz, bet sava elektrība man vienmēr būs. Ja iegādājas vairākas šādas sistēmas, tad jau var domāt par pilna sava elektrības patēriņa nosegšanu,” stāsta Elperis.

Protams, dzīvoklī tas rada arī neērtības, jo logi ir daļēji aizsegti, arī akumulators kaut kur jānovieto, taču privātmājā noteikti var atrast daudz labākus risinājumus.

Secinājumi pēc piecām dienām

Kā savā Facebook profilā raksta Elperis, pirmajās piecās izmēģinājumu dienās saules bijis visai maz, taču ar visu to izdevies divas reizes akumulatoru uzlādēt pilnu un arī pēc tam patērēt. Jāatceras tikai, ka akumulatorus nedrīkst izlādēt tukšu, un stingri jāievēro tā instrukcijā uzrādītais pieļaujamais patēriņš. Šai sistēmai der tikai AMG tipa akumulatori – gan parasti, gan litija, gan arī tā saucamie gēla, taču cenas atšķirība būs visai būtiska.

Elperis izlēmis pasūtīt vēl vienu šādu mini komplektu – pavadot sešas stundas internetā, lasot atsauksmes un pētot tehniskos parametrus, optimālais variants esot atrasts. Nu viņš gaida vēl divus lokanos saules bateriju paneļus ar pārējo aprīkojumu un uzskata, ka viņa paša konstruētā mini sistēma ir pietiekami efektīva.

“It kā uzreiz neko milzīgu tas nedod – dators, pāris spuldzītes, kādu brīdi arī mazais ledusskapis, bet ja to vari dabūt katru dienu, tad beigās jau salasās diezgan labi. Manu eksperimentu jau arī citi ir pamanījuši, raksta un vaicā pēc padoma – laikam būs jāsāk prasīt nelielu, bet taisnīgu samaksu par konsultācijām,” smej Elperis.

Tēmas