Sabiedrība

VIDEO: Tgd, vnk, kkad, OK, LOL - kas notiek ar latviešu valodu?

Jauns.lv

Jau vairāk nekā 20 gadu 21. februārī pasaulē tiek atzīmēta UNESCO iedibinātā Starptautiskā dzimtās valodas diena ar mērķi veicināt valodu un kultūru daudzveidību un daudzvalodību, kā arī īpaši pievērsties izmirstošo valodu saglabāšanai.

VIDEO: Tgd, vnk, kkad, OK, LOL – kas notiek ar lat...

Kopumā pasaulē ir ap 6700 aktīvi lietotu valodu. Puse cilvēces runā 23 izplatītākajās valodās, otra puse – visās pārējās. Latviešu valoda ir dzimtā valoda ap 1,5 miljoniem cilvēku pasaulē, no tiem Latvijā dzīvo ap 1,15 miljoni, bet ārzemēs mīt ap 350 000 latviski runājošo. Kā otro valodu latviešu valodu pārzina un lieto aptuveni pusmiljons cilvēku.

Latviešu valodā joprojām izteikti jūtama krievu valodas ietekme, bet spilgti redzama un dzirdama arī angļu valodas ienākšana. Izplatītākas valodas par angļu patlaban nav, to pārvalda pusotrs miljards pasaules iedzīvotāju, tostarp arī latvieši. Daudzi jaunākās latviešu paaudzes pārstāvji dažkārt izvēlas runāt tikai angļu valodā, jo ir pārliecināti, ka vēlāk noteikti dzīvos un strādās anglofonā valstī.

Arī pieaugušie nav pasargāti no šīm ietekmēm. Saīsinājumi, rusismi, anglismi un emociju ikonas (emoji), kas aizstāj izjūtu raksturojumus ar vārdiem, tagad ir sarakstes standarts. Nav dzirdēts par mēģinājumiem aprēķināt, cik daudz laika tas aiztaupa, bet, aizbildoties ar steigu, virtuālajā sarakstē modē nākuši dažādi saīsinājumi, piemēram, vārdu “tagad” aizstāj ar “tgd”, vārdu “vienkārši” – ar “vnk”, “kaut kad” – ar “kkad” u.tml. Līdzīgi saīsinājumi ir arī angļu un krievu valodas vārdiem. Tāpat steigas dēļ rakstot kļūstam aizvien paviršāki pret pareizrakstību un pieturzīmju lietojumu, novērojuši valodnieki.

Pievienotajā video uzzini kuriozus gadījumus, ko var radīt viens nepareizs vai izlaists burts, un valodnieku secinājumus par aktuālajām tendencēm latviešu valodā.