Uzsākta nepilngadīgo personu kriminālatbildības reforma. Kas mainīsies?
foto: LETA
Tā izskatās kamerā.
Sabiedrība

Uzsākta nepilngadīgo personu kriminālatbildības reforma. Kas mainīsies?

Kārlis Seržants

"Likums un Taisnība"

Ar 1. janvāri uzsākta nepilngadīgo personu kriminālatbildības reforma, un turpmāk attiecībā pret viņiem tiek mainīta gan sodu piemērošanas, gan aizstāšanas kārtība, paredz jaunie grozījumi Krimināllikumā. Mērķis ir palīdzēt nepilngadīgajiem nostāties uz pareizā ceļa, izmantojot resocializācijas iespējas.

Uzsākta nepilngadīgo personu kriminālatbildības re...

Latvijas Krimināllikuma 35. pantā ir noteikti vairāki soda piemērošanas mērķi – aizsargāt sabiedrības drošību, atjaunot taisnīgumu, sodīt vainīgo par noziedzīgu nodarījumu, arī resocializēt sodīto personu.

Sodam nav jābūt tikai sodam

Krimināllikuma 36. pantā paredzētie soda veidi ir brīvības atņemšana, probācijas uzraudzība, sabiedriskais darbs un naudassods, bet kā papildsodi – mantas konfiskācija, izraidīšana no valsts, probācijas uzraudzība, sabiedriskais darbs, naudassods un tiesību ierobežošana.

Līdz šim kriminālsodu piemērošanā nekādas būtiskas atšķirības nebija un pie kriminālatbildības sauca no 14 gadu vecuma. Atšķiras tikai ieslodzījuma vietas – līdz 18 gadu vecumam Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem vai Iļģuciema sieviešu cietuma nepilngadīgo nodaļa.

foto: LETA
Skats no sargtorņa uz Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem.
Skats no sargtorņa uz Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem.

Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem 2011. gadā veikts kapitālais remonts, un tajā ir 124 vietas. Pēc pašreizējiem datiem, ieslodzījumā kopumā atrodas aptuveni 30 nepilngadīgo.

Ar jaunajiem likuma grozījumiem Krimināllikuma 64. pantā iekļauta 2. daļa, kas paredz, ka attiecībā uz nepilngadīgajiem ir jāievēro īpaši nosacījumi, piemērojot sodu.

Norādīts, ka, sodot nepilngadīgo, galvenais mērķis ir resocializācija, proti, tādu apstākļu radīšana, lai nepilngadīgajam būtu maksimālas iespējas nostāties uz pareizā ceļa un iekļauties sabiedrībā. Arī statistikas dati liecina, ka lielākā daļa notiesāto nepilngadīgo, izaugot un nobriestot personībai, likumu vairs nepārkāpj.

Likuma grozījumu anotācijā skaidrots, ka šīs nepilngadīgo kriminālatbildības reformas sākums ir domāts, lai nepilngadīgajiem varētu nodrošināt viņu interešu aizsardzību, iespēju attīstīties un kļūšanu par pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem. Savukārt pašreizējās kriminālās justīcijas galvenais mērķis ir vainīgā sodīšana, un tas neatbilst nepilngadīgo interesēm.

Tāpat secināts, ka nepilngadīgos uz noziegumu izdarīšanu lielākajā daļā situāciju pamudina viņa reālie ģimenes dzīves apstākļi un sociālā vide, bet tas nozīmē, ka viņa kā bērna tiesības jau pirms nozieguma izdarīšanas ir pārkāptas un savā ziņā uz to mudinājusi esošā dzīve.

Ko šie grozījumi reāli mainīs

Kaut arī piemērojamie soda veidi paliks iepriekšējie, tomēr īpaši norādīts, ka prokurors, sastādot priekšrakstu par sodu, var piemērot tikai probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudassodu un papildus tiesību ierobežošanu. Krimināllikuma nodaļa Nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnības par kriminālsoda piemērošanas kārtību papildināta ar pieciem jauniem pantiem.

Svarīgākas izmaiņas ir veiktas 66. prim pantā, kurā tagad ir skaidri definēts nepilngadīgo brīvības atņemšanas soda saturs: “Brīvības atņemšana ir nepilngadīgā ievietošana audzināšanas iestādē un ietver nepilngadīgā vecumam, psiholoģiskajām īpašībām un attīstības līmenim piemērotu kriminālsodu izpildi, reglamentējošā likumā noteiktu sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas līdzekļu un uzvedības noteikumu kopumu.”

foto: LETA
Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem 2011. gadā veikts kapitālais remonts, un tajā ir 124 vietas. Pašlaik šeit atrodas aptuveni 30 nepilngadīgo.
Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem 2011. gadā veikts kapitālais remonts, un tajā ir 124 vietas. Pašlaik šeit atrodas aptuveni 30 nepilngadīgo.

Vienlaikus arī noteikts, ka brīvības atņemšana nepilngadīgajam turpmāk vienmēr jāpiemēro kopā ar papildsodu – probācijas uzraudzību – un tas jādara arī gadījumos, kad šis papildsods Krimināllikumā par konkrēto pārkāpumu nav paredzēts. Tas nozīmē, ka pēc jebkura likumpārkāpuma nepilngadīgais nonāks obligātā probācijas dienesta darbinieku uzraudzībā, kam jādod lielāka garantija, ka viņš neatgriezīsies uz noziedzības ceļa.

Te gan jāatzīmē, ka jau tagad nepilngadīgo audzināšanas un uzvedības korekcijas iestādēs šāda politika tiek īstenota, taču tagad tas pirmo reizi noteikts ar likumu.

Ja neievēro probācijas uzraudzību

Tāpat paredzēts, ka tikai probācijas uzraudzību varēs piemērot arī par noziegumiem, par kuriem paredzēts cietumsods uz laiku, ilgāku par pieciem gadiem, un arī par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu.

Arī situācijā, ja nepilngadīgais nepildīs piespriesto sabiedrisko darbu, to varēs nomainīt ar probācijas uzraudzību, bet naudas sodu piemērot tikai tiem nepilngadīgajiem, kuriem ir savi ienākumi.

Cēsu nepilngadīgo Audzināšanas iestādē ieslodzīto jauniešu darbi

Cēsu nepilngadīgo Audzināšanas iestādē ieslodzīto jauniešu darbi

Jāatzīmē, ka probācijas uzraudzība faktiski ir otrs smagākais sods pēc brīvības atņemšanas, tās laikā uzraugāmajam ikdienā ir jāievēro visai stingri noteikumi. Par neievērošanu tiesa pēc Valsts probācijas dienesta lūguma var aizstāt to ar ieslodzījumu, divas neizciestās probācijas uzraudzības dienas rēķinot kā vienu brīvības atņemšanas dienu.

Sodāmību dzēsīs līdz ar pilngadību

Sodāmība tiks dzēsta visām personām, kuras noziegumu izdarījušas pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, neatkarīgi no tā, kad beidzas soda izciešanas laiks. Te gan jāatzīmē, ka situācijās, kad nepilngadīgais uzsāk soda izciešanu Cēsu audzināšanas iestādē un tā laikā kļūst pilngadīgs, viņu automātiski nepārvieto uz pieaugušo cietumu.

Ja ieslodzītais ievēro uzvedības normas, piedalās apmācībās un resocializācijas programmās, viņu šajā iestādē var paturēt pat līdz 25 gadu vecumam, tādējādi nepakļaujot cietumu subkultūras ietekmei.

Ja šī programma sekmīgi tiks īstenota, nepilngadīgo skaitam ieslodzījuma vietās būtu jāsamazinās, bet tad neizbēgami var rasties jautājums – cik ekonomiski izdevīga valstij ir Cēsu iestādes uzturēšana.

Tēmas