Unikālā pētījumā noskaidrota piesārņotākā un tīrākā pludmale Latvijā
foto: LETA
Sabiedrība

Unikālā pētījumā noskaidrota piesārņotākā un tīrākā pludmale Latvijā

Jauns.lv

Pagājušajā vasarā studenšu korporācija "Selga" un Latvijas Hidroekoloģijas institūts (LHEI) kopā ar radiem, draugiem un vietējiem atbalstītājiem ievāca smilšu paraugus 25 Latvijas pludmalēs, lai pirmo reizi Latvijā izpētītu un kartētu, kāds ir mikroplastmasas piesārņojums piekrastes smiltīs no Papes līdz Ainažiem.

Unikālā pētījumā noskaidrota piesārņotākā un tīrāk...

Iegūti pirmie pētījuma rezultāti, kas apliecina, ka mikroplastmasas piesārņojums sastopams visās Latvijas pludmalēs, tomēr to skaits dažādās pludmalēs var būt ļoti atšķirīgs.

Pārdomas raisošie koku krāvumi Carnikavas pludmalē

Teju vai mistērija Carnikavā – neviens īsti nezina, kurš pludmalē no jūras izskalotajiem kokiem radījis krāvumus un tie ir teju ...

Lielās plastmasas daļiņas (lielākas par 5 mm) vidēji tika konstatētas 5 daļiņas uz kvadrātmetru virsējā 5 cm smilšu slānī. Savukārt daļiņas, kas bija izmēra robežās 1 mm līdz 5 mm tika konstatētas jau daudz lielākā apjomā, vidēji aptuveni 100 daļiņas uz kvadrātmetru. Tas atbilst arī vispār zināmajai sakarībai - jo mazāka izmēra mikroplastmasa, jo lielākā skaitā tā ir sastopama. Šobrīd norisinās darbs pie vismazākā izmēra frakcijas, kas ir izmēra robežās no 100 mikrometriem līdz 1 mm un paredzams, ka to būs vairāki simti uz vienu kvadrātmetru pludmales smilšu.

Vieni no pirmajiem pie torpēdas Liepājas pludmalē ieradās pašvaldības policisti.

Torpēda Liepājas pludmalē – iepretim Dienvidu fortiem

7. februāra rītā Liepājas piekrastē no jūras izskaloja Otrā pasaules kara laika torpēdas fragmentu. Liepājas dome informē: “Pēc vētrām bieži ...

Par tīrākajām pludmalēm no mikroplastmasas viedokļa varam saukt, piemēram, Jūrkalni, kur 1 mm līdz 5 mm mikroplastmasas daļiņas uz kvadrātmetru vidēji ir tikai 5.

Izteikti liels šī izmēra mikroplastmasas daļiņu daudzums ir Akmeņraga pludmalē - vairāk kā 500 daļiņas uz vienu kvadrātmetru.

Pēc formas izteikti dominē daļiņas, kas līdzinās šķiedrām, mazāk sastopami fragmenti un plēves. Attiecībā uz konstatēto polimēru nav pārsteigumu - visbiežāk izplatītais mikroplastmasas piesārņojuma veids Latvijas pludmalēs ir polietilēns, tam seko polipropilēns un polistirols.

Rekordkarstā diena: fotoreportāža no Majoru pludmales

Augsta un zema blīvuma polietilēns joprojām ir vispieprasītākais un tāpēc arī visvairāk ražotais plastmasas materiāls. Lielākā daļa no saražotā daudzuma tiek izmantots tieši kā iepakojuma materiāls.

Šis ir pirmais mikroplastmasas piesārņojuma uzskaitījums Latvijas pludmalēs, tas ir būtisks pētniecības un monitoringa sākumpunkts turpmākai piesārņojuma izvērtēšanai. Studenšu korporācija "Selga" un LHEI izsaka paldies visiem 250 brīvprātīgajiem, kas piedalījās paraugu ievākšanā.