"Studenti valsts naudu ballītēm netērē!" - tāpēc atmaksājam viņu kredītus
Kāds acīgs lasītājs vērsis Kasjauns.lv uzmanību uz studentiem pieejamo kredītu sniegtajām iespējām. Izrādās, ka studējošajiem, kuriem studiju laikā piedzimst bērns tiek dzēsti 30 procenti no neapmaksātās studējošā kredīta summas – naudas, kas paredzēta ikdienas tēriņiem. Kādēļ nekāds atvieglojums netiek piešķirts pašām mācību izmaksām, jeb studiju kredītam?
Atbalsts studentu ballītēm?
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nr. 220, 71. paragrāfs par 30 procentu kredīta summas dzēšanu stājas spēkā gadījumā, ja jūsu bērns ir izdzīvojis pirmās astoņas sava mūža dienas. Ja abi vecāki ir studējošā kredīta ņēmēji, tad atlaide tiks piemērota tikai vienam (pēc izvēles). Valsts pretimnākšanu saņems arī tie, kuri studiju laikā bērnu(s) ir adoptējuši, turklāt kredītu dzēš no valsts budžeta līdzekļiem 30 procentu apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu. Svarīgi saprast, ka šī norma netiek attiecināta uz studiju kredītu – summiņu, ko jaunietis bankai ir parādā par izglītošanos. „Respektīvi valsts ir gatava atbalstīt studentu ballītes un ikdienas tēriņus, tā vietā lai atbalstītu izglītības iegūšanu!” sašutis ir Jānis, kurš pamanījis savdabīgo likuma punktu.
Šeit grūti neievērot arī visai uzkrītošo likumsakarību ķēdīti – studentiem, kuru ikdienas tēriņos pavisam noteikti ietilpst ballītes un uzdzīve, tiek piedāvāta palīdzība izmaksu segšanai, taču tikai tad ja tuvākajā laikā gaidāms bērniņš... Vai slēptais mērķis šeit būtu „ikdienas tēriņu” sekmīga noslēgšanās ar grūtniecību? Vērsāmies pie Izglītības un zinātnes ministrijas, lai noskaidrotu, kādēļ gan tieši šādu pašu atvieglojumu nevarētu piemērot studiju kredītam.
„Studenti valsts naudu ballītēm netērē!”
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) komunikācijas nodaļas pārstāve Kristīne Zeltiņa apstiprina, ka studējošā kredīts ir paredzēts studenta iztikas izdevumu segšanai. To varot saņemt pilna laika dienas nodaļas studējošie un kredīta apmērs vienam studējošajam mēnesī nepārsniedz 170,74 euro. Šis kredīts tiek izmaksāts 10 mēnešus gadā, izņemot jūliju un augustu. Uz jautājumu par līdzīgu atvieglojumu piešķiršanu studiju kredītam, IZM pārstāve neatbild, taču par latviešu studentu godprātīgumu un apzinību Studiju un zinātnes administrācijai (SZA) neesot ne mazāko šaubu: „Mūsu rīcībā nav informācijas, ka studējošie izmantotu studējošā kredītu ballītēm vai uzdzīvei. Studējošie piesakās studējošā kredītam, lai varētu veikt komunālos maksājumus, apmaksātu transportu, pārtiku, kancelejas preces un veiktu citus ar studiju procesu saistītus maksājumus.”
Tikmēr par valsts pieeju studentu finanšu sloga mazināšanai izbrīnītais Jānis iesaka studentiem rīkoties vēl praktiskāk: „Noderīgais šajā ziņā – ieteiktu topošajiem studentiem izvēlēties studējošā kredītu un šo maksu maksāt kā ikmēneša maksu par studijām vai izmantot to kā kredītu, teiksim, auto iegādei, jo Latvijas valsts beigās atmaksās 30 procentus. Paldies Ministru Kabinetam par noteikumiem Nr.220!”