Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
11. un 12. jūlijā, Jūrmalā Jomas ielas svētkos norisināsies koncerti, muzikālais teātris, būs arī plaša izklaides un aktivitāšu programma bērniem.

10 fakti par Jūrmalas tūristu iecienīto Jomas ielu 2

Novadu ziņas
2015. gada 1. jūlijā 13:57 2015. gada 1. jūlijā 13:57
Nākamās nedēļas nogalē Jūrmalā gaidāmi tradicionālie Jomas ielas svētki, kas kūrortpilsētā norisināsies jau sešpadsmito gadu. Jūrmalas centrālā gājēju iela – Jomas iela – jau kopš 19.gadsimta ir iecienīta kūrortpilsētas viesu un iedzīvotāju tikšanās, pastaigu un atpūtas vieta. Gatavojoties Jomas ielas svētkiem, Jūrmalas pilsētas Tūrisma informācijas centrs piedāvā 10 faktus par populāro ielu.

1.    Jomas ielas kopējais garums ir 1,9 kilometri un uz tās atrodas 18 arhitektūras pieminekļi. Gājēju iela ir aptuveni 1500 soļu jeb 1,1 kilometru gara. Tai ik gadu cauri iziet aptuveni 3 miljoni vienas dienas pilsētas viesu.

2.    Uz Jomas ielas šovasar atrodas 33 kafejnīcas un restorāni, 11 saldējuma pārdošanas vietas. Kafejnīcās uz Jomas ielas var nobaudīt 11 dažādu valstu virtuvju ēdienus – latviešu, arābu, uzbeku, turku, armēņu, spāņu, itāļu, ķīniešu, kaukāziešu, japāņu, krievu, kā arī Vidusjūras, Eiropas, Āzijas un internacionālās.

3.    Pirms aptuveni 160 gadiem vietā, kur tagad stiepjas Jomas, Jūras un Lienes ielas, pletās grūti izbrienams, slapjš mežs, kur tika ganīti lopi.

4.    Gandrīz 30 gadus (kopš 1987.gada) Jomas iela ir gājēju iela no Turaidas ielas līdz Omnibusa ielai 1,1 kilometru garumā. Vēsturiski Jomas ielas sākums ir pie skulptūras “Lāčplēsis”, tomēr pēc 1936.gada ielu nosaukumu grozījumiem Jomas iela tika pagarināta līdz Jūrmalas pilsētas domei.

5.    Horna dārzs bija Jomas ielas pirmais apbūvētais zemesgabals Jomas ielā, bet 1870. gadā tur vēl atradās sīkām priedītēm apaugusi kāpu meža teritorijā.

6.    Jomas ielā 64, kur patlaban atrodas “Alus krodziņš”, 20.gadsimta sākumā atradās pirmā telefona stacija.

7.    Jomas iela savu nosaukumu ieguvusi no smilšu kāpu paralēlām ieplakām jeb jomām, kādas veidojas vēja ietekmē, atkāpjoties jūrai.

8.    19.gadsimta beigās Jomas ielā tika atvērts pirmais veikals, tirgus un aptieka Majoros.

9.    1870.gadā uzņēmējs Horns Jomas un Omnibusa ielas stūrī atvēra pirmo viesnīcu Majoros, kas kopā ar koncertdārzu kļuva par nozīmīgu vietējo kultūras centru. Arī šobrīd Horna dārzā regulāri norisinās koncerti, kultūras un izklaides pasākumi, un turpat blakus atrodas Jūrmalas kultūras centrs.

10.    Tieši pirms 100 gadiem, 1905.gadā, Horna dārzā notika pirmais latviešu simfoniskās mūzikas koncerts. To sarīkoja un vadīja profesors Juris Jurjāns, un koncertā skanēja tikai latviešu komponistu darbi, kurus atskaņoja vācu mūziķi.

11. un 12. jūlijā, Jūrmalā Jomas ielas svētkos norisināsies koncerti, muzikālais teātris, būs arī plaša izklaides un aktivitāšu programma bērniem. Majoru stāvlaukumā notiks “Ghetto Games” sacensības strītbolā un florbolā. Svētku kulminācijā svētdien, 12.jūlijā, plkst.21.30 koncertu sniegs grupa “Pērkons” un svētki noslēgsies ar salūtu. Jomas ielas svētku programma pieejama Jūrmalas pilsētas mājaslapā: www.jurmala.lv.

Regīna Zommere / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Nosaukti ēdieni, kuri rada vislielāko atkarību 9
Jāpērk jauni ziemas zābaki. 6 ieteikumi, kā "neiegrābties" sliktā precē 17
Ar ilgstošu sveču dedzināšanu pārāk aizrauties nevajadzētu, izrādās - tās var kaitēt veselībai 2
Skatīt visus komentārus

Ищут человека, готового на год отказаться от смартфона за 100 000 долларов

Голая правда: абсолютно обнаженная Виталина Цымбалюк-Романовская появилась в эфире шоу Малахова 1