Kā radies mīts, ka par 120 slimnīcu gultām samaksāti 86 miljoni?
foto: REUTERS/SCANPIX
Gultas Covid-19 pacientiem Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.
Sabiedrība

Kā radies mīts, ka par 120 slimnīcu gultām samaksāti 86 miljoni?

Jauns.lv

Šajā gadu mijā valdība vairākās sēdēs slimnīcu kapacitātes stiprināšanai piešķīra kopumā papildu 86 miljonus eiro, lai tās spētu labāk sagatavoties jauniem Covid-19 viļņiem. Šobrīd sociālajos tīklos tiek izplatītās baumas, ka par šo naudu iegādātas 120 gultas un tādēļ slimnīcās pacientiem trūkstot vietu.

Kā radies mīts, ka par 120 slimnīcu gultām samaksā...

Dezinformācijas izplatītāji lieto izteicienu "zelta gultas". Līdzīgi runā arī ekspolitiķis Ainārs Šlesers, kurš šovasar nodibinājis jaunu partiju.

Pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” projekta “Re:Check” veidotāji skaidro, kam šie miljoni bija paredzēti, kā tie iztērēti un no kurienes radies mīts par 120 gultām.

Visticamāk, baumu aizsākums meklējams šā gada 21. septembra valdības sēdē, kad Veselības ministrija ziņoja par veselības aprūpes sistēmas kapacitāti. Ministrijas pārstāvji prezentācijā norādīja, ka papildu intensīvās terapijas gultām, to aprīkojumam un medicīnas iekārtām plānots izmantot tikai aptuveni trešdaļu šīs naudas.

Otra trešdaļa – novērošanas un intensīvās terapijas gultu uzturēšanai un tarifu apmaksai, trešā – gan universitāšu, gan reģionālo slimnīcu ēku pielāgošanai.

To sēdē stāstīja un rādīja ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika: "Nākamajā slaidā redzams šis sadalījums diezgan proporcionāls trim lielajām daļām: infrastruktūra, tarifi un gultu aprīkošana un ierīču izlietojums."

Neraugoties uz to, atsevišķi valdības pārstāvji pauda izbrīnu, ka par 86 miljoniem Latvija ieguvusi tikai 120 gultas. Piemēram, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) sacīja: "Tagad pārrēķinot, cik tur jaunas izveidotas, tur sanāk 700 tūkstoši vienai gultai."

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sēdē atgādināja, ka arī gada sākumā, kad valdība lēma par naudas piešķiršanu, tika runāts ne tikai par gultām, bet par slimnīcu pielāgošanu daudz plašākā kontekstā. To apliecina arī tolaik ministrijas sniegtā informācija medijiem.

Tomēr atsevišķās platformās baumas par 120 gultām 80 miljonu vērtībā jau bija izplatījušās. Pandēmijas noliedzēji nepatieso pieņēmumu kā faktu turpināja izplatīt sociālajos medijos, bet opozīcijas deputāti pieprasīja skaidrojumu, atsaucoties jau uz publiski izskanējušo informāciju.

Nav vienas atbildes, cik maksā intensīvās terapijas gulta ar visām iekārtām. Ministrijas skaidrojumā lasāms, ka ārstniecības iestādes tās iegādājas pašas un cenas varot būt no 20 līdz pat 180 tūkstošiem eiro atkarībā no konkrētās iestādes un gultas līmeņa jeb tā, cik smagi slimiem pacientiem tās izmantojamas. Taču skaidrs, ka tie nav 700 tūkstoši vienai gultai, un slimnīcu pielāgošana nenozīmē papildu gultas vien.