Vairākas valstis paudušas gatavību palīdzēt Latvijai Covid-19 krīzē
foto: LETA (Zane Bitere)
Veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Sabiedrība

Vairākas valstis paudušas gatavību palīdzēt Latvijai Covid-19 krīzē

Jauns.lv / LETA

Līdz šim Latvija saņēmusi vairāku valstu neoficiālus apliecinājumus par gatavību palīdzēt ar medicīnas aprīkojumu un ierīcēm, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Vairākas valstis paudušas gatavību palīdzēt Latvij...

Valstis, kas ir gatavas palīdzēt Latvijas slimnīcām risināt Covid-19 krīzi, politiķis neatklāja.

"Mēs esam saņēmuši neoficiālus apliecinājumus, ka vairākas valstis nopietni gatavojas sniegt mums palīdzību. Vismaz trīs uzreiz varētu nosaukt, bet, tā kā šobrīd oficiālais palīdzības lūgums ir procesā, tad, es domāju, sagaidīsim oficiālās atbildes," pauda ministrs.

Pavļuts stāstīja, ka starptautiska palīdzība pēc definīcijas ir apmaksājams pakalpojums. Tās priekšrocība ir, ka Latvija var saņemt aprīkojumu no citu valstu krājumiem, nerīkojot iepirkumu un negaidot iekārtas no piegādātājiem, kuriem, iespējams, tagad tās nav pieejamas.

"Atsevišķos gadījumos, iespējams, pa diplomātiskiem kanāliem mēs mēģināsim vienoties, ka šī palīdzība mums tiek sniegta bez atlīdzības kā humānā palīdzība. Tā ir atsevišķa saruna. Mēs centīsimies par to vienoties, bet pats palīdzības pieprasījums pēc būtības ir apmaksājams," atzina amatpersona.

Jau ziņots, ka Latvija ir lūgusi Eiropas Savienības (ES) atbalstu un starptautisko palīdzību dažāda medicīnas aprīkojuma un ierīču nodrošināšanai.

Veselības ministrija ir izveidojusi sarakstu ar dažādām ierīcēm un aprīkojumu, kas pašlaik Latvijā ir nepieciešams. To vidū tiek lūgtas 120 mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, 12 transporta mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas lietošanai Neatliekamā medicīnas palīdzības dienesta (NMPD) autotransportā vai pārvietojot pacientu, 363 pacienta vitālo parametru monitorus, kā arī 32 vitālo parametru monitora stacijas. Tāpat šajā sarakstā minētas 30 mehāniskās augšējo elpceļu atsūkšanas ierīces, kā arī desmit atsūkšanas ierīces lietošanai NMPD transportā.

Kā valdības sēdē skaidroja NMPD Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga, gadījumos, kad katastrofu izraisītās sekas pārsniedz cietušās valsts reaģēšanas spējas, valstīm ir iespēja izmantot ES civilās aizsardzības mehānismu, kas ļauj nodrošināt citu ES dalībvalstu civilās aizsardzības resursu iesaisti katastrofu seku likvidēšanā. Saskaņā ar Heibergas sacīto, Latvija 21.oktobrī izvietoja paziņojumu šajā sistēmā, ka "Latvijā, ņemot vērā ļoti straujo saslimstības pieaugu, ir prognozējams veselības aprūpes sistēmas kolapss".

Pēc Heibergas paustā, lai to novērstu, Latvija jau pieprasījusi palīdzību ne tikai iepriekš minēto ierīču nodrošināšanai, bet arī ultrasonogrāfijas un rentgena, kā arī citu medicīnisku ierīču saņemšanai, kas būs nepieciešamas, lai aprīkotu līdz šim izvērstās gultas.

Starptautiskajā atbalstā iespējams lūgt arī cilvēkresursus un, kā atklāja NMPD centra vadītāja, patlaban viena slimnīca esot izteikusi šādu vēlmi.

Pavļuts valdības sēdē sacīja, ka šī palīdzība nav bezmaksas, taču valstis var arī sniegt bezmaksas starptautisko palīdzību.