Sabiedrība

Skaudrā pašnāvību statistika Latvijā: katru dienu no dzīves mēģina aiziet vidēji 16 cilvēki

Jauns.lv

Ar depresiju Latvijā varētu sirgt apmēram 120 000 cilvēku, taču tikai 5000 no viņiem saņem atbilstošu ārstēšanu. Psihologi vērš uzmanību, ka tieši nepamanīta vai savlaicīgi neārstēta depresija 80% gadījumu ir iemesls pašnāvībai. Dati ir skaudri - pērn dzīvību sev atņemuši 298 cilvēki, bet mēģinājuši to izdarīt vēl ap 6000 cilvēku. Tas nozīmē, ka labprātīgi šķirties no dzīves Latvijā katru dienu mēģina 16-17 cilvēku, vēsta TV3 Ziņas.

Skaudrā pašnāvību statistika Latvijā: katru dienu ...

"Tas nozīmē, ka ir ļoti liels apjoms cilvēku, kas nemeklē palīdzību vai to neatrod," norāda Latvijas Psihiatru asociācijas vadītājs Māris Taube.

Krīžu centrs "Skalbes" ik mēnesi saņem ap 120 zvanu, kuros cilvēki izsaka vēlmi par pašnāvību vai atzīst, ka to jau izplānojuši.

Krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" direktors Raivo Vilcēns norāda, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir pašnāvnieciskas domas un kuri zvana uz centru, viņiem ir nepieciešams, lai viņus uzklausa, sadzird. "Sievietes biežāk vēršas gadījumos, kad ir radušās tikai domas, bet vīrieši biežāk vēršas tad, kad jau viņiem ir plāns," skaidro Vilcēns.

Ņemot vērā depresijas izplatību, speciālisti aicina sabiedrību nebūt vienaldzīgai, apjautāties apkārtējiem, kā viņiem klājas, vai viss ir kārtībā.

"Mēs pamanām, ka cilvēks kļūst mazrunīgāks. Viņš vairs nepriecājas. Varbūt viņam ir grūti koncentrēties, ilgāk veic savus darba pienākumus. Ja cilvēkam parādās ēšanas vai miega traucējumi. Varbūt viņš sāk runāt par eksistenciālām tēmām," stāsta Taube.

Meklēt atbalstu var, zvanot pa tālruni 116006 vai 116123.

Tēmas