Puntulis neatbalsta "zaļā režīma" kultūras norišu slēgšanu; piedāvā tās padarīt epidemioloģiski drošākas
foto: LETA (Paula Čurkste)
Kultūras ministrs Nauris Puntulis.
Kultūra

Puntulis neatbalsta "zaļā režīma" kultūras norišu slēgšanu; piedāvā tās padarīt epidemioloģiski drošākas

Jauns.lv / LETA

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) "zaļā režīma" kultūras norišu slēgšanu un piedāvā tās padarīt epidemioloģiski drošākas.

Puntulis neatbalsta "zaļā režīma" kultūras norišu ...

Runājot par priekšlikumiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem, ministrs sacīja, ka jau pagājušajā nedēļā nācis klajā ar iniciatīvu un aicinājumu kultūras pasākumos apmeklētājiem lietot maskas. Puntulis uzskata, ka jādod iespēja kultūras pasākumiem notiks "zaļajā režīmā", to epidemioloģisko drošību pastiprinot ar prasībām par obligātām sejas maskām, personalizētām sēdvietām, ka arī būtu apsverama iespēja ieviest obligātu temperatūras mērīšanu pirms ieejas kultūras pasākumos.

Jautāts, vai viņš atbalsta "lokdauna" ieviešanu, kultūras ministrs uzsvēra - ja eksperti noraidīs priekšlikumu par kultūras pasākumu norisi pastiprinātajā "zaļajā režīmā", joprojām uzskatot to par apdraudējumu epidemioloģiskai situācijai, Puntulis ir gatavs atbalstīt arī "lokdaunu".

Runājot par atsevišķu pakalpojumu ierobežošanu nevakcinētajiem, kultūras ministrs pauda tiem savu atbalstu, tai skaitā jebkuru "dzeltenā režīma" pasākumu pārtraukšanu arī kultūras nozarē. Vaicāts, vai viņš atbalsta noteiktu veikalu slēgšanu nevakcinētajiem, Puntulis atbildēja apstiprinoši.

Vaicāts, kāpēc otrdien sasauktajā Krīzes vadības padomes sēdē neizdevās nonākt pie risinājuma Covid-19 izplatības ierobežošanai, Puntulis norādīja, ka ierobežotā sēdes laika dēļ nebija iespējams atrast optimālu veidu, kā pastiprināt ierobežojumus nevakcinētajiem iedzīvotājiem, pēc iespējas mazāk skarot sabiedrības apzinīgo iedzīvotāju daļu, kuri izmantoja valsts piedāvāto iespēju vakcinēties.

"Mūsu valsts piedāvā saviem iedzīvotājiem izvēlēties dažādu ražotāju un dažādu tehnoloģiju vakcīnas. Kā paraugu minēšu kultūras nozari, kuras darbinieki izdarīja informētu izvēli un vakcinējās pret Covdi-19. Valsts kultūras organizācijās vakcinācijas procents nereti sasniedz 99%. Tā kā sēdē netika rasts skaidrs mehānisms, kā vienkārši, saprotami un skaidri nodrošināt minēto politiku, darbu pie šī turpināsim rīt," skaidroja ministrs.

Jautāts, vai ierobežojumu ieviešana nebūs novēlota tad, kad tos beidzot ieviesīs, Puntulis pauda pārliecību, ka vienošanās par pasākumiem Covid-19 ierobežošanai tiks panākti jau rīt.

Ārkārtējās situācijas izsludināšanai Covid-19 izplatības dēļ pagaidām politiska atbalsta nav. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, koalīcijā ir panākta politiskā vienošanās izglītības iestādes atstāt atvērtas arī situācijā, ja saslimstības ar Covid-19 līmenis strauji pieaugs. Iespējams, jau ceturtdien valdība varētu piekrist priekšlikumam maksāt senioriem vecumā no 60 gadiem par vakcinācijas faktu. Šāds līdzekļu piešķīrums attiektos arī uz tiem, kas vakcinējušies līdz šim.

Tikmēr ārkārtējās situācijas atkārtotai izsludināšanai, par ko kā versiju pirmdien runāja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), pagaidām neesot politiskā atbalsta. Pret ārkārtējās situācijas izsludināšanu iestājas vairāki politiskie spēki koalīcijā.

Lai tiktu galā ar prognozēto Covid-19 pacientu pieaugumu stacionāros, Veselības ministrijai varētu uzdot procesā iesaistīt resursus no privātajām medicīnas iestādēm, augstskolām. Tāpat šajā procesā varētu tikt iesaistīti arī Nacionālie bruņotie spēki, nepieciešamības gadījumā sagatavojot lauka hospitāļus.

Plānots, ka arī turpmāk liels uzsvars tiks likts uz vakcinācijas procesa aktivizēšanu, dažādos veidos mudinot cilvēkus potēties.

Līdztekus tam tiek diskutēts par iespēju nevakcinētajiem liegt klātienē iepirkties "sekundārajos veikalos", kas nozīmē, ka iepirkšanās iespējas varētu tikt saglabātas vienīgi pārtikas veikalos, aptiekās, optikas veikalos. "Sekundāros veikalos" nevakcinēti cilvēki varētu iepirkties tikai attālināti, taču par to vēl notiekot dažāda līmeņa diskusijas, liecina neoficiālā informācija.

Tikmēr Latvijas Televīzija ziņo, ka saskaņā ar neoficiālu informāciju tiek vērtētā tā dēvētā "lokdauna" ieviešana uz trim nedēļām un skolēnu brīvlaika pagarināšana, kā arī tiek vērtēta iespēja ļaut tikai vakcinētajiem strādāt klātienē un saņemt pakalpojumus.

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) preses sekretārs Andris Vitenburgs pavēstīja, ka pašlaik nav paredzēts "lokdauns" pret Covid-19 vakcinētajām personām, bet jaunie ierobežojumi, kuri tiks ieviesti, vakcinētos skars pēc iespējas mazāk.

Krīzes vadības padomē tika izrunāta iespēja paredzēt ierobežojumus Covid-19 nevakcinētajām personām, piemēram, nosakot liegumu pakalpojumu saņemšanai, lielveikalu apmeklējumam, kā arī pienākumu vakcinēties visās darbavietās, kur ir saskarsme ar iedzīvotājiem, neatkarīgi, vai tas publiskais vai privātais sektors.

Bordāna ieskatā ierobežojumiem jābūt tādiem, kas iespējami mazāk skartu vakcinēto cilvēku brīvības un intereses un neietekmē ekonomisko aktivitāti.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) otrdien pēc valdības sēdes gan pauda, ka brīvlaika pagarināšanas apspriešana esot mīts.

Otrdien notikušajā Krīzes vadības padomē iesaistītās puses līdz vienotam redzējumam par turpmāko rīcību un ierobežojumu pastiprināšanu nonākt nespēja, vienojoties turpināt diskusijas un pie jautājuma atkārtoti atgriezties ceturtdien.