Baltijas jūrā izplatās navējošas tropu baktērijas
Kā skaidro zinātnieks, bīstamās baktērijas labi jūtas, ja ūdens temperatūra ir vairāk nekā divdesmit grādu.
Sabiedrība

Baltijas jūrā izplatās navējošas tropu baktērijas

Jauns.lv

Polijas zinātnieki uzgājuši Baltijas jūrai netipiskas baktērijas, kas var būt pat nāvējošas, pirmdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas Sešos".

Baltijas jūrā izplatās navējošas tropu baktērijas...

Baktērijas latīniskais nosaukums ir "Vibrio Vulnificus" un tās parasti ir sastopamas krietni siltākos ūdeņos. Pie Ziemeļamerikas krastiem tās šogad jau bijušas par iemeslu divu cilvēku nāvei.

Tās ir īpaši bīstamas cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, ja ir vaļējas brūces vai citi ādas bojājumi. Latvijas zinātnieks uzskata, ka Baltijas jūrā pie Polijas šīs nāvējošās baktērijas, visticamāk, ievestas ar kāda kuģa balasta ūdeņiem.

"Es pieņemu, ka tas ceļš varētu būt tāds, ka viņu atveda ar balasta ūdeņiem un turpat netālu gadījās kāds, kas paņēma paraugu un konstatēja. Tā ir siltu ūdeņu baktērija, un man šķiet maz ticami, ka viņa te izdzīvos. Jautājums ir tāds: cik ilgi viņa te var uzturēties, bet pieņemu, ka neviens to nezina šobrīd," vērtēja Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošais pētnieks Juris Aigars.

Kā skaidro zinātnieks, bīstamās baktērijas labi jūtas, ja ūdens temperatūra ir vairāk nekā divdesmit grādu. Ņemot vērā, ka Baltijas jūrā tik silts ūdens ir vien retās vietās, līdz Latvijas piekrastei šīs nāvējošās baktērijas, visticamāk, nevarētu nonākt, vērtē zinātnieks.

Vibrio Vulnificus ir īpaši bīstamas cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, ja ir vaļējas brūces vai citi ādas bojājumi.
Vibrio Vulnificus ir īpaši bīstamas cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, ja ir vaļējas brūces vai citi ādas bojājumi.

To, ka Vibrio vulnificus nopietni apdraud Baltijas jūru un, ka arī, peldoties Latvijas krastos, cilvēkus var apdraudēt vibrionu baktērijas nule kā apstiprināts starptautiskā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā „Nature Climate Change”, raksta igauņu portāls postimees.ee. Šīs baktērijas cilvēkiem var radīt gastroenterītu (kuņģa un zarnu iekaisumu), diareju (caureju), brūču iekaisumu un sepsi (asinssaindēšanās).

Ja ūdens temperatūra kļūst par vienu grādu siltāka, divas reizes palielinās saslimšanas, ko izraisa Vibrio vulnificus baktērijas, teikts „Nature Climate Change”. Tā kā globālā saslimšana Baltijas jūrā ir jūtama daudz izteiktāk nekā Pasaules okeānā kopumā, domājams, ka mūsu reģionā simtiem cilvēku saslims ar šīs bīstamajām infekcijas slimībām.

Laika posmā no 1982. līdz 2007. gadam Baltijas jūras ūdens vidējā temperatūra pieaugusi par 1,35 grādu, tas ir – septiņas reizes vairāk nekā Pasaules okeānā vidēji. Tādējādi Baltijas jūrā ir visstraujākais ūdens temperatūras pieaugums pasaulē.

2006. gada vasarā ar Vibrio vulnificus izraisītu infekciju pēc peldēšanās Baltijas jūrā saslima 67 cilvēki, piecos gadījumos iznākums bija letāls.

Pašlaik vibrioni apdraud Baltijas jūras dienvidus un rietumus – Polijas, Vācijas, dienvidu Dānijas un Zviedrijas piekrastes. Modelējot situācijas tālāku attīstību zinātnieki izskaitļojuši, ka vibrioni Rīgas jūras līci un Igaunijas salas sasniegs 2050. gadā.

Kasjauns.lv/Foto: Agnese Gulbe/LETA, Vida Press

Tēmas