Infektologs Uga Dumpis: "Uzvara bija tik tuvu"
foto: LETA
Infektologs Uga Dumpis
Sabiedrība

Infektologs Uga Dumpis: "Uzvara bija tik tuvu"

Jauns.lv

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis sociālajā vietnē "Twitter" paudis viedokli, ka valdības otrdien pieņemtais jaunais Covid-19 pārvaldības regulējums stāsies spēkā novēloti.

Infektologs Uga Dumpis: "Uzvara bija tik tuvu"...

"Ierobežojumu ieviešana tikai no 11.10 nozīmē veselības aprūpes sistēmas galēju pārslodzi ar ļoti smagām sekām pacientiem un pārgurušajam medicīnas personālam," norāda Dumpis.

Covid-19 pacientu nodaļa Stradiņa slimnīcā

Kā zināms, Ministru kabinets vakar, 28. septembrī, apstiprināja jauno Covid-19 pārvaldības regulējumu, kas paredz vienkāršot epidemioloģisko prasību regulējumu, lai tas būtu vieglāk uztverams, vienlaikus nosakot pienākumu konkrētu profesiju pārstāvjiem obligāti vakcinēties pret Covid-19, kā arī palielinot pakalpojumu skaitu, ko iespējams saņemt tikai ar Covid-19 drošības sertifikātiem vai testiem.

Tomēr jaunie noteikumi spēkā stāsies tikai pēc teju divām nedēļām - 11. oktobrī.

Dumpis par šo lēmumu pauž neizpratni: "Grūti saprast, kāpēc visas trīs Baltijas valstis politiski ir izvēlējušās vienādu scenāriju, kad uzvara bija tik tuvu."

Jaunākie dati liecina, ka šobrīd slimnīcās ar Covid-19 ārstējas 461 cilvēks, no kuriem 59 ir smagā stāvoklī. Tāpat ziņots, ka otrdien Latvijā reģistrēti 1203 jauni Covid-19 gadījumi un saņemti ziņojumi par sešiem Covid-19 pacientu nāves gadījumiem.

Pēdējā laikā novērots arī inficējušos slimnīcas darbinieku pieaugums.

Sociālajos tīklos atrodams vēl vairāku cilvēku paustais sašutums par valdības gausumu.

Dumpis jau iepriekš paudis sašutumu arī par to, ka daudzi iedzīvotāji Latvijā neievēro Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus, taču nekādu sodu par to nesaņem.

"Mēs skaidri redzam, ka citās valstīs ierobežojumi tiek ievēroti, bet Latvijā ierobežojumi netiek ievēroti, un, manuprāt, nav arī bijuši mēģinājumi tos ierobežojumus kaut kā kontrolēt," raidījumam "Rīta panorāma" norādīja infektologs.

Cilvēki Sedā gaida rindā pēc "Janssen" vakcīnas

Lai varētu tikt pie ērtās vienas devas “Janssen” vakcīnas pret Covid-19, ļaudis bija gatavi potēšanas vietā ierasties pat sešas stundas ...

Ko paredz jaunais regulējums?

No 11.oktobra iekštelpās pasākumi un pakalpojumi būs jāorganizē vismaz daļēji drošajā jeb “dzeltenajā” vidē (ja gan darbinieki, gan klienti ir vakcinēti pret Covid-19, pārslimojuši to vai var uzrādīt negatīvu Covid-19 testu).

Daļa no pakalpojumu sniedzējiem jau līdz šim darbojās “dzeltenajā” vidē, bet tagad tā tiks attiecināta uz visām jomām, piemēram, ēdināšanu, kultūras un izklaides pasākumiem, izstādēm, izmitināšanu, skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumiem, muzejiem, bibliotēkām, sporta un amatieru aktivitātēm, izglītības pakalpojumiem u.c. Arī darba vietās klātienes darbu, cik iespējams, būs jāorganizē daļēji drošajā vidē.

Nedrošajā jeb “sarkanajā” vidē (nav iespējams noskaidrot personas statusu) tiks sniegti tikai pamata pakalpojumi, piemēram, sabiedriskais transports, pasta pakalpojumi, reliģiskās norises, kā arī pamata tiesības – privāta pulcēšanās, dalība miermīlīgos piketos u.c. Nedrošajā vidē būs pieejami pakalpojumi ārtelpās un individuālie, kurus sniedz vakcinēts vai pārslimojis pakalpojumu sniedzējs.

Ņemot vērā, ka liela daļa pakalpojumu būs pieejami ar testiem un tos vajadzēs arī darbiniekiem, atvieglota ātro antigēnu testu veikšana – tos veikt varēs ne tikai laboratorijas, bet arī visas ārstniecības personas, un uzreiz izsniegt sertifikātus.

Noteikumi paredz vakcinācijas pienākumu no 15. novembra veselības, sociālajā aprūpē un izglītības jomā nodarbinātajiem.