Arī Rīgas Austrumu slimnīcā izsludina ārkārtas stāvokli un atceļ plānveida operācijas
Arī Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) Covid-19 dēļ izsludināts ārkārtas stāvoklis un no šīs nedēļas uz nenoteiktu laiku atceltas plānveida operācijas, šodien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
Strauji pieaugošā Covid-19 pacientu skaita dēļ Daugavpils reģionālā slimnīca un RAKUS jau ir izsludinājušas ārkārtas stāvokli. Ārsti uzsver, ka patlaban stacionētie 194 pacienti iezīmē nākamā vīrusa viļņa sākumu.
Raidījums vēstīja, ka bez skābekļa maskas ir tikai divi no 12 Toksikoloģijas un sepses klīnikas Covid-19 pacientiem. Viņi pamazām mācās elpot paši. Pārējie pieslēgti aparatūrai, un bez papildu skābekļa viņi mirtu nosmokot. Tieši šo pacientu dēļ slimnīcā apturēta daļa plānveida operāciju, jo intensīvās terapijas gultās, kurās pēc smagām operācijām būtu jāatgūstas pacientiem, guļ Covid-19 slimnieki.
"Kārtējais krīzes punkts vismaz RAKUS ir sasniegts, un šodien operatīvās vadības grupā mēs pieņēmām lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu slimnīcā," norādīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.
Viena operāciju zāle šodien netika atvērta vispār. Tās personāls velk aizsargtērpus un dodas strādāt ar Covid-19 pacientiem. "Šaurais kakls ir mediķi un intensīvās terapijas māsas, mums ir jāizlemj, kurā virzienā novirzām šo resursu. Un mēs esam spiesti pārtraukt plānveida ķirurģiskās operācijas jeb atlikt uz laiku," skaidroja slimnīcas vadītājs.
Ja nekas nemainīsies, RAKUS būs spiesta ierobežot pakalpojumus arī tālāk. Slimnīcas Sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba norādīja, ka aktivitāte saistīta gan ar mācību procesu, gan ar cilvēku sablīvējumu. "Tas bija sagaidāms. Mēs esam šī viļņa pašā sākumā," sacīja Šuba.
Lipīgā vīrusa delta varianta ietekmē krasi mainījusies arī smagi slimo Covid-19 pacientu proporcija slimnīcā. Līdz šim tādi bija 10-12%, šobrīd jau katrs piektais.
Neviens no smagi slimajiem, kas patlaban jau aizņem divas trešdaļas no gultām intensīvajā terapijā, nav vakcinēts pret vīrusu.
Klīnikas vadītāja pieredze liecina, ka smagi slims Covid-19 pacients var pavadīt šādā gultā pat simt dienas. Līdz ar aizņemtajām gultām sāksies reāla pacientu šķirošana. "Kuru varam, kuru nevaram izglābt. Tas ir traģiski ne pašam pacientam vien, bet arī emocionāli sarežģīti pašam mediķim. Jo mēs nonākam pie šķirošanas - kuru varam paņemt uz intensīvo terapiju, kuru nevaram," norādīja Šuba.
RAKUS gan uzsvēra, ka arī ārkārtas stāvoklī netiks atliktas dzīvību glābjošas operācijas. Taču nereti robeža starp operāciju, kas ir neatliekama, un tādu, kas ir ilgi gaidīta un tikpat nepieciešama, ir ļoti trausla, ziņoja "Panorāma".
Palielinoties saslimstībai ar Covid-19, no šodienas Covid-19 pacientus atsāk uzņem Vidzemes slimnīcā Valmierā un Rēzeknes slimnīcā.