Aptauja: 41% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir pasliktinājusies mentālā veselība
Sniedzot savas mentālās veselības pašvērtējumu, 41% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzīmējuši, ka pēdējo 12 mēnešu laikā viņiem ir pasliktinājusies mentālā veselība, secināts BENU Aptiekas Stresa termometra datos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju GEMIUS.
Aptaujā piedalījās vairāk kā 2300 respondentu.
Tajā atklāts, ka 40% mentālās veselības stāvoklis nav mainījies, 15% tā ir uzlabojusies, bet vēl 4% konkrētu atbildi sniegt nevarēja. Par mentālās veselības pasliktināšanos īpaši bieži norāda sievietes – tā pasliktinājusies 47% respondenšu, kamēr vīriešu vidū šis rādītājs kopumā ir 35%.
Tāpat sievietes retāk norādījušas, ka pēdējo 12 mēnešu laikā viņu mentālā veselība ir uzlabojusies. Vīriešu vidū 16% snieguši atbildi, ka viņu mentālā veselība ir uzlabojusies, kamēr starp sievietēm šis rādītājs ir 13%.
Salīdzinot datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, atklājas, ka pēdējo 12 mēnešu laikā par pasliktinājušos mentālo veselību biežāk norāda krievvalodīgie respondenti. Krievvalodīgo vidū mentālā veselības kopumā pasliktinājusies 47% aptaujāto, savukārt starp latviešiem šis rādītājs ir 40%. Abās grupās mentālā veselības uzlabojusies 14% respondentu, bet īpašas izmaiņas šajā ziņā nav novērojuši 40% latviešu un 36% krievvalodīgo.
Salīdzinot datus pēc respondentu vecuma, atklājās, ka biežāk uz mentālās veselības pasliktināšanos norāda gados jaunāki cilvēki. Vecumā no 18 līdz 24 gadiem 47% norāda, ka pēdējo 12 mēnešu laikā viņu mentālā veselība kopumā ir pasliktinājusies, bet vecumā no 25 līdz 34 gadiem šis rādītājs ir 45%, kamēr retāk uz mentālās veselības pasliktināšanos norāda iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 74 gadiem.
Šī gada martā 44% norādīja, ka viņu mentālā veselība pēdējo 12 mēnešu laikā ir pasliktinājusies, 36% norādīja, ka šajā ziņā nekas nav mainījies, 14% mentālā labsajūta bija uzlabojusies. Salīdzinot jaunākos rezultātus ar datiem, kas iegūti šī gada martā, secināms, ka šobrīd kopumā iedzīvotāji atbildes par mentālās veselības pasliktināšanos sniedz retāk. Martā 44% atzina, ka viņu mentālā veselība iepriekšējo 12 mēnešu laikā pasliktinājās, kamēr jaunākajos datos šādu atbildi sniedza 41%. Vienlaikus jānorāda, ka šobrīd ir pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kuri savu mentālo veselību vērtē kā ievērojami pasliktinājušos. Martā šādu atbildi sniedza 9%, bet šobrīd – 17%.
Līdzīgi kā jaunākajos datos, arī martā biežāk par mentālās labsajūtas pasliktināšanos atbildes sniedza gados jaunāki respondenti un sievietes.
Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot 2341 respondentu.