foto: Facebook/ Krustpils pils
Pasniegta Latvijas Muzeju biedrības Gada balva 2021
Kultūra
2021. gada 28. jūlijs, 16:19

Pasniegta Latvijas Muzeju biedrības Gada balva 2021

Jauns.lv

Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu ieguvis Jēkabpils Vēstures muzejs un tajā apskatāmā Jēkabpils pilsētas vēstures ekspozīcija, informē Latvijas Muzeju biedrība (LMB).

“Veiksmīgs muzeja un vietējo kopienu sadarbības rezultāts, kas sekmējies skaidri veidotā ekspozīcijā, kura spēj uzrunāt dažādu vecumu apmeklētājus, rada gandarījumu par divu lielu pilsētu - Jēkabpils un Krustpils - kopējo un reizē atšķirīgo vēsturi. Vēsture un šodiena apvienojas apjomīgā ekspozīcijas projektā,” norāda žūrija.

Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva 2021 tiek pasniegta jau divpadsmito gadu un 2020. gada muzeju piedāvājums un darbs veidojās Covid-19 pandēmijas ietekmē. Šis ir gads, kas nes vairākus jaunumus arī balvas pastāvēšanas vēsturē, jo pirmo reizi LMB Gada balvas ieguvējs būs viens muzejs, pirmo reizi ir izvirzīti 12 balvas nominanti un arī pati balva ieguvusi jaunu veidolu.

LMB Gada balvas pasniegšanas ceremonija šogad kopā pulcēja LMB Gada balvas 2021 nominantus no dažādiem Latvijas muzejiem, žūrijas balvas PAMANĪTS ieguvēju, kā arī sadarbības partnera – igauņu uzņēmuma “Motor” izvēlētās balvas ieguvējus.

Ņemot vērā, ka 2020. gadā arī muzeju darbību ietekmēja Covid-19 pandēmija, tika pasniegta īpaša atzinība muzejam, kurš pandēmijas apstākļos, ātri reaģējot, radīja kvalitatīvu un ilgtspējīgu piedāvājumu. Ikviens no balvas pretendentiem un nominantiem tika vērtēts caur piecu kritēriju prizmu: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība un sociālā joma.

Kategorijā "LMB Gada balva 2021 "Pamanīts"" uzvaras laurus plūca Jūrmalas pilsētas muzejs un tā sociālā tīkla "Facebook" vietne.

“Muzejs, kuru balvai pieteica Latvijas Nedzirdīgo savienība. Izcils muzeja sociālā projekta piemērs, kas apliecina noturīgu muzeja interesi par nedzirdīgo auditoriju, gatavību atbilstoša pakalpojuma sagatavošanā ieguldīt laiku un resursus, paaugstināt darbinieku kvalifikāciju, kā arī parāda apņemšanos ar atbildību turpināt izveidoto sadarbību vai, precīzāk, ilgtermiņa attiecības ar kopienu,” norāda žūrija.

Īpašā atzinība par ātru reakciju, radot kvalitatīvu un pieejamu muzeja projektu Covid-19 pandēmijas apstākļos, tika piešķirta Latvijas Nacionālajam dabas muzejam par muzeja pakalpojumu attālinātu sniegšanu un ārpus muzeja pieejamību.

LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt Latvijas muzeju biedru muzejiskos sasniegumus, veidot muzeju darba pozitīvu rezonansi sabiedrībā un veicināt labo praksi, lai nodrošinātu muzeju nozares ilgtspējīgu attīstību.

Pēc LMB valdes priekšsēdētājas paustā, 2020.gadā tika mainīts konkursa nolikums, saskaņā ar kuru katrā pusgadā tiek izvirzīti seši projekti, kuri kopā ar otrā pusgada pretendentiem cīnīsies par vienu - galveno balvu. 12 nominanti no visas Latvijas, pārstāvot valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus, ir pierādījuši atbilstību balvas kritērijiem: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība un sociālā joma.

Balvas pretendentus vērtēja 2020.gadā izveidotais žūrijas komisijas sastāvs, kurā ietilpst viens pārstāvis no LMB valdes un četri pieaicinātie komisijas locekļi, pārstāvot dažādas ar muzeju darbību saistītas nozares, proti, LMB priekšsēdētāja Grīnvalde, vēstures doktors Jānis Šiliņš, dizaina biroja "Radadara" dibinātāja un vadītāja Tatjana Raičiņeca, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgā ekspozīcija "Grāmata Latvijā", Latvijas Muzeju biedrības Ilgtspējīgas attīstības projektu vadītāja Inga Surgunte, "RA.DU" zināšanu pārneses kustība, pilsoniskā sabiedrības procesu eksperte un aktīviste Rasma Pīpiķe.