Ogres muzejā skatāma scenogrāfa Māra Ruskuļa personālizstāde "bez rāmīšiem"
Ogres Vēstures un mākslas muzeja Izstāžu zālē piektdien, 7. augustā, pulksten 16.00 atklāj mākslinieka un scenogrāfa Māra Ruskuļa personālizstādi „bez rāmīšiem”. Mārim Ruskulim šī ir jau sestā personālizstāde, taču tā ir tikai daļa no aktivitātēm, kurās izpaužas viņa daudzpusīgais un neordinārais talants.
Savulaik pabeidzis Mākslas akadēmijas scenogrāfijas nodaļu pie izcilā scenogrāfa Andra Freiberga, Māris Ruskulis scenogrāfiju veidojis gandrīz uz visu Latvijas teātru skatuvēm. Viņš bijis arī viens no tiem, kurš piedalījās vērienīgajā Latvijas jauno mākslinieku izstādē „Candy bomber” izstāžu zālē „Arsenāls”, vairākkārt bijis dalībnieks pasaules scenogrāfu kvadrinālē Prāgā, kā arī regulāri piedalās Mākslinieku Savienības organizētajās izstādēs. Māris Ruskulis ir iekārtojis vairākas nozīmīgas izstādes Latvijas muzejos – Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, Tukuma muzejā, Mākslas muzejā „Rīgas Birža” un citos, Kasjauns.lv pastāstīja Ogres muzeja Informācijas speciāliste Gunta Šmidre.
Māris Ruskulis ir ogrēnietis, un ikdienā, strādājot Ogres Kultūras centrā par scenogrāfu, radījis ne vienu vien pievienoto vērtību Ogres kultūrvidē – bijis scenogrāfs Ogres mūzikas svētkiem, veidojis neskaitāmas Ogres kultūras notikumu afišas, iekārtojis izstādes un noformējis pasākumus.
Un lai gan mazais Māris bērnībā vēlējies apgūt daudz dažādu profesiju - būt krāsaino metālu lējējs, milicis un pat Brežņevs, mākslas sūtība un redzējums ņēmis virsroku. Varbūt tādēļ, ka mākslinieka pamatbūtībā ir censties pieņemt un saprast pasauli, kas mums apkārt. Tieši šie iekšējie meklējumi mākslinieku aizveduši pie jogas izzināšanas - jau piekto gadu Māris Ruskulis Ogrē vada arī Jogas nodarbības.
„Joga, nenoliedzami, ir izmainījusi visu manī – arī mākslā. Kad reizēm aplūkoju savus agrākos darbus, redzu, ka tie ir agresīvāki, pretenciozāki. Šobrīd es vairāk vēlos runāt ar skatītāju, saprasties, varbūt iedvesmot viņu.
Gleznu kopums ar nosaukumu „bez rāmīšiem” nepiedāvās nevienu bildi ar dekoratīvu apdari pa bildes perimetru, kuru mākslas pasaulē sauc par ierāmējumu. Noslēpums noteikti ir tajā, ka jēdziens „skaists” nepārtraukti mainās, tas ir pakļauts katra indivīda savai īpašajai pasaules uztverei. Skaists var slēpties pašā idejā, vēstījumā, tāpat kā dvēsele - mēs to neredzam, bet dažkārt sajūtam caur absolūti nefizisku dimensiju,” saka mākslinieks. Viņa izstāde Ogres muzejā būs skatāma līdz 29. augustam.