foto: ZUMAPRESS.com
Domā par pienākumu pārskatīšanu tiem mediķiem, kuri atsakās vakcinēties un veikt Covid-19 testus
Sabiedrība
2021. gada 25. maijs, 14:55

Domā par pienākumu pārskatīšanu tiem mediķiem, kuri atsakās vakcinēties un veikt Covid-19 testus

Jauns.lv / LETA

Slimnīcās strādājošajām ārstniecības personām, kas nevēlas vakcinēties pret Covid-19 un atsakās veikt Covid-19 testus, tiek domāts par darba pienākumu pārskatīšanu, lai mazinātu saslimšanas ar Covid-19 riskus pacientiem, otrdienas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē pavēstīja Veselības ministrijas (VM) Juridiskās nodaļas vadītāja vietniece Anita Jurševica.

Pašreizējā kārtība paredz, ka ārstniecības personām vakcinācija nav obligāta, tomēr pacientu drošības labad atteikšanās gadījumā mediķiem joprojām ir jāveic Covid-19 testi. Tomēr šādi gadījumi, kad mediķi nevakcinējas un atsakās veikt Covid-19 testus, gan ir visai reti, atzīmēja VM pārstāve.

"Testi pamatā tiek veikti, bet tajos retajos izņēmuma gadījumos tiek pārskatīti darba pienākumi," skaidroja Jurševica.

Komisijas deputāte Anda Čakša šajā sakarā jautāja par to, kas apmaksās Covid-19 testus, gadījumos, kad tostarp mediķi atsakās vakcinēties, tā vietā regulāri testējoties. VM pārstāve savukārt atklāja, ka pēc digitālā Covid-19 sertifikāta pilnīgas ieviešanas Eiropas Savienībā apmērā, potenciāli tiks vērtēts, vai Covid-19 testus šādos gadījumos valsts turpinās nodrošinās bezmaksas.

Sēdē šis jautājums tika aplūkots, diskutējot par iniciatīvu, kas paredz vakcinēšanos pret Covid-19 saglabāt kā brīvprātīgu izvēli. Tomēr sēdē tika secināts, ka šobrīd nav nodoma mainīt šo kārtību vai padarīt vakcināciju pret Covid-19 par obligātu jebkādai sociālajai grupai, izņemot Nacionālajiem bruņotiem spēkiem.

"Manabalss.lv" attiecīgās iniciatīvas iesniedzējs Artūrs Ikvilds sēdē gan sacīja, ka, pēc viņam pieejamās informācijas, medicīnas studentiem vakcinācija būs obligāta. Tomēr komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) informēja, ka patiesībā medicīnas studentiem, ja viņi vēlas piedalīties klātienes studijās un aprūpēt pacientus, tiek dota izvēle vakcinēties pret Covid-19, veikt Covid-19 testus vai apliecināt, ka viņi šo slimību jau ir izslimojuši.

"Ja šādu prasību nebūtu, es domāju, ka neviens no mums nevēlētos, lai ārstam vai studentam, aizejot pie pacienta, pacients no medicīnas personāla saslimtu un nomirtu vai slimotu ar smagu gaitu," argumentēja deputāts.

Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien skatīja iedzīvotāju iniciatīvas par iepriekš jau reorganizētā Vakcinācijas projekta biroja likvidēšanu un par vakcinēšanās saglabāšanu kā brīvprātīgu.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) marta vidū pavēstīja par ieceri, ka Vakcinācijas projekta birojs tiks likvidēts kā Veselības ministrijas struktūrvienība un integrēts Nacionālajā veselības dienestā (NVD) kā struktūrvienība, bet tas ilgstoši nenotika, līdz 20.aprīlī valdība lēma par biroja reorganizāciju.

Birojs pēc reorganizācijas kļuva par NVD Vakcinācijas projekta nodaļu.