foto: Pixabay
Vardarbīgām personām nosaka obligātu sociālās rehabilitācijas kursa iziešanu
Sabiedrība
2021. gada 25. marts, 23:25

Vardarbīgām personām nosaka obligātu sociālās rehabilitācijas kursa iziešanu

Jauns.lv / LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Civilprocesa likuma grozījumus, nosakot divas būtiskas izmaiņas pagaidu aizsardzības regulējumā - obligātus sociālās rehabilitācijas kursus vardarbīgai personai un iespēju saņemt pagaidu aizsardzību visos civiltiesiska rakstura strīdos.

Izmaiņas veiktas Civilprocesa likumā, lai pilnveidotu pagaidu aizsardzības pret vardarbību regulējumu.

Tiks ieviests jauns pret vardarbību vērsts pagaidu aizsardzības līdzeklis. Noteikts, ka tiesa jau no 2021.gada 1.jūlija varēs uzlikt par pienākumu vardarbīgai personai iziet kursus vardarbības uzvedības mazināšanai. Tas patlaban ir trūkstošais un visefektīvākais līdzeklis turpmākās vardarbības situācijas vai arī tās atkārtošanās novēršanai, uzskata pieņemto grozījumu autori.

Likumā noteikts pienākums gada laikā no tiesas lēmuma saņemšanas dienas vardarbīgajai personai apgūt kursus vardarbīgas uzvedības mazināšanai. Gadījumā, ja vardarbīgā persona kursus neapmeklēs, var tikt piemērota kriminālatbildība. Kursi vardarbīgajai personai būs jāapmeklē tiesas lēmumā norādītajā sociālās rehabilitācijas iestādē.

Likumā arī noteikts pienākums vardarbīgajai personai ar līdzmaksājumu daļēji segt kursu izmaksas. Ja persona sāks kursu apgūšanu sešu mēnešu laikā pēc tiesas lēmuma saņemšanas, tad tai jāsedz kursu izmaksas 10% apmērā. Savukārt, ja kursu apgūšana tiks sākta vēlāk - kursu izmaksas būs jāsedz pilnā apmērā. Ja vardarbīgajai personai konkrētajā brīdī nav finanšu resursu kursu izmaksu segšanai, tas nav uzskatāms par šķērsli sākt kursu apgūšanu.

Lai tiesas noteikto kursu apgūšanu būtu iespējams nodrošināt jau no 2021.gada 1.jūlija, ir panākta valdības vienošanās par šim gadam nepieciešamā finansējuma pārdali no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem.

Tāpat grozījumi nosaka, ka turpmāk iespēju personām visos civiltiesiska rakstura strīdos līdz lietas galīgai izskatīšanai tiesā saņemt nepieciešamo strīda pagaidu risinājumu - pagaidu aizsardzību. Pašlaik Civilprocesa likums pagaidu aizsardzību pieļauj vien dažās atsevišķu kategoriju lietās.

Pašlaik pagaidu aizsardzības regulējuma trūkums īpaši jūtams servitūtu, goda un cieņas aizskāruma lietās, datu aizsardzības pārkāpumu, dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu apstrīdēšanas lietās, lietās, kas skar izlikšanu no mājokļa patvarības vai konkrēta veselības un dzīvības apdraudējuma gadījumā, darba strīdu lietās. Tāpat pagaidu aizsardzība var būt nepieciešama citos civiltiesiska rakstura strīdos - gan strīdos, kas izriet no ilgstošām saistībām, gan mantojuma dalīšanas lietās, gan strīdos par lietas atprasīšanu, piemēram, patapinājuma tiesiskajās attiecībās.

Vienlaikus jaunais regulējums nosaka valsts nodevas samazināšanu par prasības nodrošinājuma vai pagaidu aizsardzības pieteikumu, ieviešot vienu konstantu valsts nodevas apmēru summu - 70 eiro. Nodevas samazināšana sekmēs personu pieeju tiesai un jaunos tiesiskās aizsardzības līdzekļus izmantos biežāk.

Obligātie kursi "ir ļoti nepieciešams solis, lai preventīvi iedarbotos uz vardarbīgo personu, koriģējot vardarbīgas uzvedības paradumus, un samazinātu vardarbības gadījumus ģimenē. Īpaši ņemot vērā, ka Latvijā starp citām Eiropas Savienības dalībvalstīm ir visaugstākais tolerances līmenis pret vardarbību ģimenē," izmaiņas komentēja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Bordāns gaida aktīvu Labklājības ministrijas rīcību, lai valdībā iesniegtu Ministru kabineta noteikumu projektu, kas regulēs kursu nodrošināšanu.