Četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā varētu trīskāršoties slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu skaits
foto: LETA
Vidzemes slimnīca Valmierā.
Sabiedrība

Četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā varētu trīskāršoties slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu skaits

Jauns.lv / LETA

Patlaban tiek prognozēts, ka jaunā Lielbritānijas paveida izplatības dēļ, četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā varētu trīskāršosies stacionēto Covid-19 pacientu skaits, valdības sēdē pavēstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga.

Četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā varētu trīskā...

"Šis te izaicinājums, ko radītu jaunais celms, pret mūsu kapacitātēm būtu ļoti sarežģīts," rezumēja Heiberga.

Tas nozīmētu, ka hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits varētu būt vairāk nekā divas reizes lielāks nekā pīķa laikā janvārī, kad stacionēto pacientu skaits pārsniedza 1200.

"Ja šobrīd mēs redzam, ka mums ir aptuveni 850 pacienti, tad trīskāršojot, mēs saprotam, ka tas tuvojas 3000 pacientiem, kas ir divreiz vairāk nekā janvāra vidū, kas bija pīķis," sacīja Heiberga. Līdz ar to, lai adresētu šo prognozi, jau patlaban ir pārprofilētas gultasvietas, to kopskaitam sasniedzot aptuveni 1500.

Jau ziņots, ka jau iepriekš - februāra sākumā - Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) aprēķini liecināja, ka Covid-19 gadījumu skaitam Latvijā ik nedēļu pieaugot pēc Lielbritānijas decembra un janvāra uzliesmojuma scenārija, Latvijas stacionāros marta vidū varētu būt ap 3600 pacienti.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) valdība sēdē pauda, ka, saskaņā ar viņa aprēķiniem, jau aprīļa sākumā britu Covid-19 paveids būs prevalējošs, uzsverot, ka minētā vīrusa mutācija ir krietni lipīgāka.

"Vai pareizi saprotu, ka stāvam priekšā vienam šausmīgam cunami?" taujāja Kariņš.

Perevoščikovs skaidroja, ka, vadoties pēc vīrusa mutācijas izplatības citās valstīs, Kariņam ir "absolūta taisnība", taču ir jāņem vērā arī tas, ka, piemēram, Beļģijā un Lielbritānijā saslimstības līmenis jau ir krietni zemāks, bet Latvijā saslimstība ir augsta. Tāpēc "mūsu starta pozīcija ir citādāka," piebilda epidemiologs.

"Mūsu starta pozīcija ir sliktāka - tas jāsaka ļoti skaidri. Mēs esam apstāklī, kad jaunais celms ļoti izplatās. Ja mēs neuzmanīgi rīkojamies, mēs varam ievest valsti vēl lielākā postā?" nobažījies Kariņš.

Epidemiologs norādīja, ka Kariņa bažas faktiski apstiprina gan citu valstu piemēri, gan zinātnieku norādījumi.