Draudi nošaut ministri var sabojāt dzīvi pašam
foto: LETA
Veselības ministre Ilze Viņķele.
112

Draudi nošaut ministri var sabojāt dzīvi pašam

Kārlis Seržants

Kas Jauns Avīze

Kāds interneta brašulis uzdevies par Jaunsardzes kaprāli un, izmantojot "Messenger" lietotni, draudējis veselības ministrei Ilzei Viņķelei – atsūtījis ziņu, lai gatavojas nošaušanai. Kad ieradās policija, bravūra strauji noplaka.

Draudi nošaut ministri var sabojāt dzīvi pašam...

Draudi nosūtīti kāda Smiltenes iedzīvotāja vārdā. Pēc ministres iesnieguma policijai viņa identitāte ātri noskaidrota, ar Jaunsardzi viņam nav nekādas saistības.

Likuma dzirnas sāk griezties

Kad policija ieradās pie viņa mājās, 1999. gadā dzimušais vīrietis nopratināts, paudis nožēlu un taisnojies, ka nav bijis nodoma draudus īstenot reālajā dzīvē. Viņš iepriekš nav nonācis policijas redzeslokā. 14. oktobrī viņš "Facebook" dalījies ar aicinājumu "Noņem uzpurni! Tu esi cilvēks, nevis suns!", kā noprotams, iestājoties pret masku nēsāšanu.

Nožēlas pilnā atskārsme gan nākusi par vēlu, jo policijā ir cietušās iesniegums, un sākts kriminālprocess pēc 132. panta – par draudiem izdarīt slepkavību. Vēl līdzīgos gadījumos var ierosināt kriminālprocesu par huligānismu. Jebkurā gadījumā – ja lieta nonāk līdz tiesai un apsūdzētais tiek cauri ar naudas sodu (pants gan paredz arī īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu), dzīve vismaz uz pāris tuvākajiem gadiem ir sabojāta.

Latvijā ir pietiekami daudz posteņu un darba vietu, kuru iegūšana pēc saņemta kriminālsoda ir neiespējama. Var būt arī problēmas ar ieroča atļaujas un mednieka apliecības iegūšanu.

Drošībnieki vēro

Komentējot notikušo, Valsts drošības dienests (VDD) informē: "Viena no VDD darbības jomām ir valsts augstāko amatpersonu aizsardzība, un dienests pastāvīgi seko līdzi norisēm Latvijas informatīvajā telpā, tajā skaitā sociālajos tīklos. Identificējot ierakstus, kas ietver draudus valsts augstāko amatpersonu dzīvībai vai veselībai, VDD īsteno atbilstošus pasākumus, tajā skaitā nepieciešamības gadījumā veic pārrunas ar konkrētā ieraksta autoru, apzinot situāciju un apdraudējuma nopietnību. Šādos gadījumos VDD cieši sadarbojas ar Valsts policiju. Jāatzīmē, ka vairumā gadījumu identificētajām personām nav bijis nodoma draudus īstenot."

Tomēr nevajadzētu domāt, ka nepatikšanas var būt tikai tad, ja draudēts augstai valsts amatpersonai, jo kriminālprocesu var ierosināt par tiešu draudu izteikšanu jebkurai personai. Galvenais, kas nepieciešams – uzrakstīt iesniegumu policijai.

Situācijā, kad ar nošaušanu būs piedraudēts kādas noteiktas tautības pārstāvjiem, var nonākt arī līdz kriminālprocesam par etniskā naida kurināšanu. Tad jau draudēs cietumsods līdz pieciem gadiem, un Latvijā jau bijuši vairāki precedenti. 

Paši riskē bojāt sev dzīvi

Ziņa par draudiem Viņķelei "Facebook" komentēta vairāk nekā 700 reižu, un vismaz 50 komentāros, pat neslēpjot savus vārdus, rakstītāji atbalstījuši šādu nodomu. Ja šos komentārus būtu lasījusi arī pati Viņķele un uzrakstījusi iesniegumus, arī viņiem varētu gadīties piedzīvot saskari ar policiju.

Nav nekāds noslēpums, ka NATO valstu specdienestu rīcībā ir datorprogrammas, kas pēc atslēgas vārdiem internetā palīdz izķert ierakstus, kas liecina par terorisma vai vardarbības apdraudējumu, tāpēc jārēķinās, ka šādu ierakstu autori var nokļūt paaugstinātas uzmanības lokā.  

Tad arī tiks noskaidrots, kādas vēl interneta vietnes apmeklētas, kāda ir ierakstu vēsture, paša cilvēka uzskati un cik viņš ir bīstams sabiedrībai.

Tādēļ VDD aicina: "Mēs esam novērojuši, ka Covid-19 pandēmijas laikā ir pieaugusi draudus saturošu, kā arī godu un cieņu aizskarošu komentāru izplatība Latvijas informatīvajā telpā. VDD vērtējumā agresīvie komentāri internetā atspoguļo sabiedrības satraukumu saistībā ar pandēmiju, kuras dēļ daudz iedzīvotāju un uzņēmēju diemžēl saskārušies ar finansiālām problēmām, dīkstāvi, citiem apgrūtinājumiem.

Saprotot to visu, VDD tomēr aicina atturēties no nepārdomātiem, publiskiem izteikumiem, kas pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās normas un citu personu tiesības."