Katru dienu strādājam kā štābā, par Latvijas situāciju ar Covid-19 saka Perevoščikovs
Mēs katru dienu strādājam kā štābā, saņemam informāciju ne tikai par sporādiskiem Covid-19 gadījumiem, bet arī nelieliem grupveida uzliesmojumiem, piektdien žurnālistiem sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Kā zināms, šodien SPKC paziņoja par kārtējo rekordu, kad infekcija tika apstiprināta vēl 147 cilvēkiem.
Ja salīdzina šīs nedēļas piecas dienas ar pagājušās nedēļās attiecīgo laika periodu, šonedēļ reģistrēti 533 saslimšanas gadījumi, un tas ir par 56% vairāk nekā pagājušās nedēļas piecās darba dienās. Pieaudzis arī veikto testu skaits, tomēr ne tik strauji - par 26%.
"Ja testa skaita pieaugums būtu pilnīgi proporcionāls pozitīvu testu pieaugumam, varētu teikt, ka gadījumu skaits pieaudzis sakarā ar testu skaita pieaugumu," sacīja speciālists, norādot, ka šajā gadījumā tā nav, no kā nākas secināt, ka slimība turpina izplatīties.
Par to, ka slimība turpina izplatīties, liecina arī pozitīvo testu īpatsvars, kas šonedēļ piecās dienās ir 2,9%, kamēr pagājušajā nedēļā tie bija 2,3%. Izsekoto gadījumu skaits arī šonedēļ varētu būt ap 80%, tomēr epidemiologs norāda, ka šobrīd šie 20 neizsekotie procenti liecina, ka infekcijas avotu varam sastapt arī sabiedriskā vietā. Tieši tāpēc valdība šonedēļ ieviesa prasību valkāt sejas maskas noteiktās vietās, kur nav iespējama distancēšanās, kas aizvien tiek uzskatīta par pašu efektīvāko līdzekli cīņā pret Covid-19.
Viņš norādīja, ka šobrīd Latvijā un kopumā pasaulē, kamēr nav vakcīnas un kamēr nav specifiskas profilakses, tiek izmantotas klasiskas infekcijas slimību apkarošanas metodes, kuras vairāk nekā simts gadus tiek izmantotas, lai kontrolētu slimību izplatību. Tomēr šīs metodes strādā pie nosacījuma, ka tiek ievēroti noteiktie pasākumi. Pirmā daļa ir epidemioloģiskā uzraudzība, kuras mērķis ir identificēt inficēto, bet otrā daļa - pretepidmēmijas pasākumi, kuri ietver kontaktpersonu noskaidrošanu un mājas karantīnas piemērošanu. Tāpat pie šiem pasākumiem pieder sociālā distancēšanās un higiēna.
Perevoščikovs mudināja cilvēkus ievērot fizisku distancēšanos, it sevišķi, kad runa ir par cilvēkiem, kuri nepieder mūsu "sociālajam burbulim". Ja distance nav iespējama, tad jālieto maska, kas dažos gadījumos jau noteikta kā obligāta prasība.
"Mūsu ikdienas kontakti nav 100% droši, bet šie kontakti ar citiem cilvēkiem paliks pavisam nedroši, ja mēs nemitīgi paplašināsim savus sociālos kontaktus. Te ir runa par bērnu izglītības pulciņiem, sporta nodarbībām. Tas, kas ir noteikts pašreiz uz ierobežotu laiku, varētu dot efektu, ja to ievēros," par valdības jaunajiem ierobežojumiem sacīja SPKC speciālists.
"Tas noteikti varētu palīdzēt apturēt infekciju un nevērsties pie citiem stingrākiem pasākumiem," viņš norādīja, mudinot palūkoties uz Spānijas vai Lielbritānijas piemēru, kur dažas pilsētas atgriežas pie "lokdauna" - pavasarī plaši pielietota drošības pasākuma, no kā varam izvairīties, ja ievērosim noteikumus.