Sabiedrība

Eksperti apšauba ērču "mājas testu" rezultātu ticamību un iesaka paļauties uz pārbaudītām metodēm

Jauns.lv

Šogad būtiski pieaudzis ar ērču encefalītu un Laima slimību inficēto skaits. Šo situāciju izmanto uzņēmēji – ReTV Ziņu dienests uzzināja: vairākās tirgotavās tiek piedāvāts ātrais tests, ar kuru it kā var noteikt: ir vai nav ērce inficēta.

Eksperti apšauba ērču "mājas testu" rezultātu tica...

Tests iegādājams dažās degvielas uzpildes stacijās Latvijā. Ar to mājas apstākļos it kā var noskaidrot, ir vai nav inficēta ērce ar Laima slimību. Taču ReTV Ziņu dienesta aptaujātie eksperti apšauba šī testa atbilstību.

Maira Kalniņa, Veselības inspekcijas pārstāve: “Šis produkts nav medicīnas ierīce un vispār ir paredzēts lietošanā veterinārijā.” Uz ko, savukārt, Pārtikas un veterinārajā dienestā ReTV Ziņām atbild – tests tomēr nav saistāms ar dzīvnieku veselību vai veterinārajām zālēm. Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ReTV skaidro: “Nereti ir situācijas, kad prece ir kā robežprece starp institūciju kompetencēm. Tas mums dažkārt ir ar VI vai PVD, vai ar vēl kādu institūciju. Tādēļ konkrētu uzraudzību par kādu preci īsti neveic neviens. Pašlaik mēs nevaram apgalvot, ka šī prece kaut kādā veidā maldinātu vai būtu saskatāma kāda cita negodīga komercprakse, jo neesam vērtējuši,” atzīst Sanite Gertmane no Patērētāju tiesību aizsardzības centra.

foto: Ekrānuzņēmums
Ar testu mājas apstākļos it kā var noskaidrot, ir vai nav inficēta ērce ar Laima slimību.
Ar testu mājas apstākļos it kā var noskaidrot, ir vai nav inficēta ērce ar Laima slimību.

Arī Veselības ministrijā un Latvijas infektoloģijas centrā atzīst – zinot, ka tā nav medicīniska iekārta, testa ticamība var pazemināties.

Velga Ķūse, Latvijas infektoloģijas centra virsārste: “Es paļautos uz pārbaudītām metodēm un sertificētām metodēm. Detaļas es nezinu par šo testu, tāpēc nevaru pateikt vai ticamība tur ir, un jutība, vai nē.” Latvijas Infektoloģijas centrā šogad encefalīta vīrusa pārbaude veikta vairāk nekā 1800 ērcēm, no kurām 2,6% bijušas inficētas.

“Tas ir daudz. Pērn 0,80% bija inficētas ērces. Vēl iepriekšējos gados arī bija nulle komats ar kaut ko. Tad šogad tiešām ērces ir pārbaudītas pietiekami daudz un tās ir inficētas,” tā Velga Ķūse. Savukārt, Laima jeb boreliozes klātbūtne ir 16,5% no pārbaudītajām ērcēm Infektoloģijas centrā. Un tas pēc ekspertu sacītā ir ļoti daudz.