Ar reāliem piemēriem brīdina neuzķerties uz aicinājumiem “gūt vieglu peļņu”
Esi saņēmis telefona zvanu, e-pasta vēstuli vai redzējis internetā un sociālajos tīklos piedāvājumu, kurā ieguldot pat nelielu naudas summu ir iespējams labi nopelnīt? Neuzķeries, aicina Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
PTAC ir saņēmis vairākas patērētāju ziņas ar lūgumu pēc palīdzības, jo ir uzķērušies uz šādām krāpnieku shēmām. Nereti pēc vienas summas iemaksas tiek pieprasītas papildus iemaksas un, cerot uz peļņu, patērētāji pat aizņemas no kredītiestādēm un nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem.
PTAC vēlas atgādināt, ka, lai ieguldījumu sabiedrība vai finanšu instrumentu tirgus dalībnieks varētu sniegt pakalpojumus Latvijā, tam ir vai nu jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (turpmāk – FKTK) atļauja un jābūt reģistrētam FKTK mājaslapā, vai jābūt reģistrētam FKTK vietnē kā pakalpojumu sniedzējam no Eiropas Ekonomiskās zonas. Taču gadījumā, ja pakalpojumu sniedzējs nav saņēmis atļauju sniegt pakalpojumus, pastāv liela iespēja, ka tas ir izveidots krāpnieciskos nolūkos. Paļaujoties uz vilinošiem piedāvājumiem un nododot šādai tīmekļa vietnei savus personas datus patērētāji riskē ne tikai zaudēt ieguldītos līdzekļus, bet arī pakļaut sevi agresīviem telefona zvaniem un pat draudiem.
Kā piemēram, PTAC ir vērsies patērētājs, kurš negodīga, nelicencēta brokera rīcības rezultātā ir zaudējis aptuveni 15 000 eiro. Brokeru kompānija, kurā patērētājs ieguldīja bija reģistrēta Vanuatu Republikā. Savukārt kāds cits patērētājs “RAIDO Finanse” un “Cnv Capital” pārstāvju pierunāts investēja 9 000 eiro, pārvēršot tos bitkoinos, pēc tam veicot darbības ar naftas un zelta pirkšanu/pārdošanu nopelnīja 22 000 eiro. Taču uzņēmumi pieprasa 24% samaksu no minētās summas t.i. apmēram 5 400 eiro apdrošināšanai un draud, ka pretējā gadījumā tiks iesaldēta visa nauda un būs jāmaksā soda procenti par katru dienu. Investētā nauda tiks atgriezta tikai pēc apdrošināšanas samaksas.
Ņemot vērā augstāk minēto, PTAC aicina patērētājus neiesaistīties diskusijās, atteikties no nevēlamiem piedāvājumiem, kā arī, ja to pieļauj tālruņu funkcionalitāte, bloķēt šādu zvanītāju tālruņu numurus.
Savukārt, gadījumos, kad tiek saņemti zvani no nezināmiem numuriem, aicinām pievērst uzmanību pirmajiem trim cipariem (Latvija +371), jo bieži tālruņi, no kuriem tiek zvanīts ir ārvalstu (piemēram Lietuvā reģistrēts tālrunis +370). Atbildot uz šādu telefona numuru, zvanītāji var runāt uzstājīgi, nereti agresīvi un mēģināt Jūs pārliecināt par turpmāku ieguldīšanu, izmantojot neētisku līdzekļus.