Zināms, kur nofilmēta Latvijai netipiski sarkanā čūska. Video autors spītīgi klusē
foto: ekrānuzņēmums no video
Latvijas zoologus un dabas vērotājus izbrīnījis video, kurā redzams, kā pa kādu Sēlijas mežu lodā čūska spilgti kaparsarkanā krāsā.
Sabiedrība

Zināms, kur nofilmēta Latvijai netipiski sarkanā čūska. Video autors spītīgi klusē

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Pagājušās nedēļas nogalē par Latvijas interneta sensāciju kļuva Elmāra Mizovska publicētais video, kurā kādā Latvijas austrumu puses mežā redzama lodājam čūska spilgti kaparsarkanā krāsā. Nu video ievietotājs Jauns. lv atklāja, kur un kas nofilmējis netipisko rāpuli. Tomēr video autors – profesionāls mežkopis – nevēloties publiski par to runāt.

Zināms, kur nofilmēta Latvijai netipiski sarkanā č...

Iesākumā Mizovskis internetā minēja, ka īpatnējā čūska manīta Latvijas austrumpusē – tātad, domājams, Latgalē, bet vēlāk sarunā ar Jauns.lv precizēja, ka video tapis Augšzemē – Sēlijā. Viņš Jauns.lv: “Video autors ir man pazīstams kāds Aknīstes mežniecības meistars. No sākuma viņš video ar nofilmēto čūsku ielika privātā “Whatsapp” grupā, bet es to tālāk ieliku “Facebook”. Neesmu šī video autors – tikai izplatītājs. Video nofilmēts Aknīstes mežniecībā, netālu jo robežas ar Viesītes meža masīvu. Pats video autors nevēlas publiski atklāt savu vārdu un pastāstīt, kā uzņēmis video”.

Jauns.lv aptaujātie Latvijas zoologi nespēja vien brīnīties par nofilmēto čūsku – kaut kas tāds Latvijā tika redzēts pirmo reizi! Tika izteiktas visdažādākās versijas: * tas esot Latvijas dabā vēl neredzēts unikāls īpatnis; * mežstrādnieks čūsku (zalkti, glodeni) esot speciāli nokrāsojis ar krāsu, kuru mežinieki izmanto mežā koku marķēšanai; * tā esot no kādas eksotisko rāpuļu sugas kolekcijas izbēgusi čūska; * šis video esot feiks (viltus ziņa).

Latgales zooloģiskā dārza direktors Mihails Pupiņš Jauns.lv pauda savu skepsi, ka mūsu mežos nevarētu mājot tik spilgta, viendabīga krāsojuma čūska: “Drīzāk tas ir feiks, bet tieši tāpēc man šī čūska jāatrod”.

Jauns.lv vērsās gan pie Valsts meža dienesta (VMD), gan Sēlijas virsmežniecības ar jautājumu, vai VMD var apstiprināt (vai noliegt), ka šo eksotisko čūsku filmējis dienesta darbinieks un vai Meža dienests par šo gadījumu ir apspriedies savā starpā, un pie kāda secinājuma nonāca? Jauns.lv gaida VMD atbildi un tikko tā būs saņemta, to publicēs.

foto: ekrānuzņēmums no video
Latvijas zoologus un dabas vērotājus izbrīnījis video, kurā redzams, kā pa kādu Sēlijas mežu lodā čūska spilgti kaparsarkanā krāsā.
Latvijas zoologus un dabas vērotājus izbrīnījis video, kurā redzams, kā pa kādu Sēlijas mežu lodā čūska spilgti kaparsarkanā krāsā.

Iepriekš viens no pieredzējušākajiem Latvijas dabas pētniekiem, zoologs Vilnis Skuja Jauns.lv neslēpa savu pārsteigumu par dīvaino čūsku: “Domāju, ka tas ir zalktis. Vai nu izmucis no kādas eksotisko dzīvnieku kolekcijas, vai arī nokrāsots. Šādā krāsā viņu, piemēram, ar krāsas baloniņu, ar kuru mežā marķē kokus, varēja nokrāsot kāds mežstrādnieks”.

Toties rāpuļu un abinieku pētnieks, Latvijas “čūsku speciālists” Dr. biol. Andris Čeirāns Jauns.lv pauda: “Čūskai krāsa ir ļoti neparasta, un video ir sliktas kvalitātes. Tā kā neizslēdzu iespēju, ka tas varētu būt “feiks” (viltus ziņa). Pēc šī video nevaru pateikt, kas tā ir par čūsku, bet odze tā noteikti nav. Varbūt kāda ārzemju…? Viņas krāsojums ir ļoti nedabisks, vienveidīgs, spilgts. Nekad neko tādu neesmu redzējis! Ļoti eksotiska, īpatnēja forma, kas Latvijā nevarētu dzīvot”.

Te jāpiebilst, ka video fonā ir dzirdams kāda vīrieša izteikums: “A, krāsa ir ekoloģiskā!” Tā varētu būt norāde uz to, ka čūska (zalktis) visticamāk ir mežstrādnieku nokrāsots rāpulis.

Tikmēr Jauns.lv lasītāji dalās savās versijās par sarkano čūsku.

Saulessmaids Plume: “Tā ir kaparčūska, man bērnībā vecāmāte stāstīja, ka Smiltenes pusē tādas esot redzētas”.

Valdis Kurmis: “Iespējams, ka drīz redzēsim sarkanu alni vai mežacūku... :)”.

Sandris Bekeris: “Izskatās pēc video montāžas”.
Anita Groholska: “Nu tiešām nezinoši āksti Tās ir kapara čūskas, un viņas dzīvo dziļi zemē. Reti var redzēt, un, kas redz, tā ir laime. Par to runāja mūsu vecvecmammas un mammas, ka tādas ir redzētas… Tās ir čūsku karalienes. Es pati bernībā redzēju Gulbenes novadā”.

Antons Veigulis: “Atbilde ir pašā video. Skatieties un uzmanīgi, klausieties filmētāju fona sarunā. Viens bažīgā balsī uztraucas: “Skat, visa tagad dreb...” Otrs mierina: “A krāsa ta ekoloģiska!” Harvesteru (mežizstrādes tehnikas) operatori aplējuši nabaga zalkti ar krāsu, ko lieto harvesteros nozāģēto baļķu automātiskai sortimenta marķēšanai. Tā krāsa patiešām skaitās ekoloģiska. Bet vai tik ekoloģiska, lai apliets rāpulis izdzīvotu? Tas nebija humāns joks. Citreiz ieteiktu pašiem sev uz galvas izliet ekoloģisko krāsu”.

Alģirds Vuškāns: “Pagājušā gadsimta sešdesmto gadu sākumā kādā pavasarī mūs, puikas, palūdza palīdzēt mājas saimniekam uzrakt nelielu zemes joslu, sākot no pašiem mājas pamatiem, dažādu piemājas ziedu stādīšanai. Tā cītīgi rokot, mēs tad arī nejauši iztraucējām šo sarkanīgo čūsku, kuru pēc tam, aiz sava stulbuma, un pat nelielām bailēm, un uztraukuma, sacirtām gabalos... Pēc tam tikai kāds no pieaugušajiem, garām ejot, mums, muļķiem pateica, ka mēs esot "sakapājuši" sarkano kaparčūsku, par ko pat tagad, man sariešas asaras acīs, atceroties mūsu muļķīgās, un stulbās izdarības tikai savas nezināšanas dēļ... Tas notika Koknesē, 1905.gada ielā”.