Cilvēki satraucas par nekustamā īpašuma nodokli, kas nākamgad, visticamāk, pieaugs
Visvairāk satraukums par mājokļa nodokļa pieaugumu ir Rīgas netālajos rajonos - Salaspilī, Carnikavā. Pagaidām izmaiņas likumos vēl nav pieņemtas, bet ja būs - tie, kuru mājas atrodas "labās" vietās, dabūs maksāt krietni vairāk.
Sabiedrība

Cilvēki satraucas par nekustamā īpašuma nodokli, kas nākamgad, visticamāk, pieaugs

Jauns.lv

Saeima šovasar pieņēma grozījumus nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas paredz kadastrālo vērtību pielīdzināt 85%-tiem no tirgus vērtības. Grozījumu stāšanās spēkā uz gadu tika atlikta. Finanšu ministrijai likts meklēt risinājumu nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieauguma mazināšanai.

Cilvēki satraucas par nekustamā īpašuma nodokli, k...

Pierīgas pašvaldības, ko jaunās izmaiņas skartu visvairāk, bažījas, ka nākamgad nekustamā īpašuma nodokli gaidīs tādas pašas likstas kā mikrouzņēmuma nodokli šogad. Pastāv liela iespējamība, ka tas varētu pieaugt, otrdien vēstīja LTV Ziņu dienests.

Piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis jaunajā regulējumā paaugstināsies atjaunotajiem kultūras pieminekļiem. Tas draud ar to, ka vēsturiskās kultūrvērtības paliek likteņa varā. 

Nākamgad vairāk būs jāmaksā arī par dzīvokļiem, kuru platība ir divos un vairāk stāvos. Tas skars tos, kuri mīt ēkās, kas ekspluatācijā nodotas pēc 2000.gada. Grozījumi kadastra likumā šā gada maijā paredzēja, ka to vērtība pieaugs vairāk kā par 60%; tie tika atlikti līdz 2018.gadam. Tomēr Pierīgas pašvaldības ir satraukušās. Piedzīvot pašreizējo epopeju ar mikrouzņēmumu nodokļu rokādi, piemēram, Carnikavas vadītāja Daiga Jurēvica paredz, ka atkal varētu sākties līdzīgs riņķa dancis ar īpašuma nodokļiem. "Atkal sāksies - vai, vai, vai, kāpēc mēs to iepriekš neizdarījām," iespējamo scenāriju komentē Jurēvica.

Lai no nodokļa pacelšanas kaut kā pasargātu tos cilvēkus, kuriem ir viens vienīgs nekustamais īpašums, trīs pierīgas pašvaldības jau tagad pieņēmušas lēmumu par atlaidi 50% apmērā, tomēr ne visām vietvarām tik milzīga pretimnākšana ir pa prātam. Salaspils mērs Raimonds Čudars uzskata, ka jāveido apvienotais zemes-mājokļu nodoklis ar zemu procentu likmi. Pretējā gadījumā notikšot kari par iedzīvotājiem caur nekustamā īpašuma nodokļu atlaidēm. "Tā arī nav sevišķi normāla situācija," komentē Čudars. 

Kāpēc to vispār neatceļ vienīgajam īpašumam?

Šis ir jautājums, kas uztrauc daudzus, turklāt par to jau vākti publiski paraksti. Finanšu ministrijā skaidro, ka nodokli neatcels. Tad visas pašvaldības būtu zaudētājos, jo saņemtu krietni mazāk naudas. Arī izveidot apvienoto mājokļa-zemes nodokli esot sarežģīti, jo zemes vērtība katrā novadā, pagastā un vietā krasi atšķiras. Ministrijā skaidro: "Kā viens no variantiem varētu būt tāds, ka piemērojam katrai īpašumā deklarētai personai noteiktu kvadrātmetru apjomu, kam vai nu atbrīvojam no nodokļa, vai piemērojam samazinātu likmi. Tas būtu attiecībā gan uz ēkas vai dzīvokļa daļu, vai zemi," LTV pastāstīja Astra Kaļāne, ministrijas Nodokļu departamenta direktore. Šāds plāns jau janvārī nonāks valdībā izskatīšanai.

LTV Novadu ziņās stāsts par Pierīgas situāciju nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma gadījumā:

Kasjauns.lv