Sabiedrība
2020. gada 6. februāris, 11:24

Rīgas Zooloģiskajā dārzā apskatāmi Āfrikas mīkstrupuči

Jauns.lv

Rīgas Zoodārzā jau astoņpadsmito gadu februāris tradicionāli tiek veltīts dažādu ar tropiem saistītu tematu izpētei. Šogad uzmanības lokā tropu mežs “No saknēm līdz galotnei”.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā apskatāmi Āfrikas mīkstrupuči

Rīgas Zooloģiskajā dārzā no Fuenhirolas zoodārza (Spānija) ieradušies divi 14 gadus veci bruņrupuči (1 tēviņš un 1 mātīte). Tagad abi ...

gallery icon
11

Pagājušā gada nogalē Rīgas Zooloģiskajā dārzā no Fuenhirolas zoodārza (Spānijas dienvidiem) ieradās divi 14 gadus veci bruņrupuči (1 tēviņš un 1 mātīte). Tagad abi Āfrikas mīkstrupuči iekārtoti uz dzīvi Tropu mājas baseinā, kur jau mīt mūsu Ogoves pundurkrokodili un zivis – melnspuru paku un Orinoko sams. Tagad nu visiem būs jāsadzīvo, taču, kā izskatās, rupuči labprāt vēlas paslēpties zem siekstas, atvainojiet, zem krokodiliem. Savukārt, tie šādas izdarības uztver ar aizdomām…

Šie milzīgai plānai pankūkai līdzīgie rupuči ir vieni no augumā lielākajiem saldūdens bruņrupučiem. Mūsu dzīvnieki 14. dzimšanas dienā svēra 6,4 un 13 kilogramus, savukārt mīksto un ādaino bruņu garums bija ap 50 cm (attiecīgi  46 un 52 cm), bet platums 40 cm. Tiesa gan, mūsu Āfrikas mīkstrupuči augs krietni lielāki, jo pieaugušu dzīvnieku bruņas var sasniegt 90-110 cm, bet rupuči sver līdz 40-60 kg.

Āfrikas mīkstrupuči (Trionyx triunguis) ir ierakstīti Pasaules Sarkanajā grāmata kā saudzējama suga (kategorija VU – vulnerable). Dzīvnieku skaits pasaulē samazinās, jo tas ir iecienīts mājdzīvnieks, taču arī vietējie iedzīvotāji lieto pārtikā. Bez tam šo rupuču izdzīvošanu ietekmē zvejniecība un ūdens piesārņojums.

Dabā tie sastopami ne tikai Āfrikā, bet arī Tuvo Austrumu zemēs gar Vidusjūras piekrasti. Pārtiek no zivīm, gliemežiem, ūdens kukaiņiem, vēžiem, un citiem dzīvniekiem, kam uzbrūk no slēpņa.

Citi jaunumi

Līdz 23. februārim galvenā darbošanās notiks sestdienās un svētdienās no plkst. 12.00 līdz 15.00, kad Tropu māja pārvērtīsies par izzinoši pētniecisku staciju. Tajā kopā ar apmeklētājiem centīsimies izzināt cik stāvu ir tropiskajā mežā, cik augstu tie ir, kādi tajos ir dzīves apstākļi, un kas notiek, ja kāds no stāviem izzūd. Tāpat pētīsim kādi dzīvnieki sastopami katrā tropu meža stāvā, un kādi pielāgojumi tiem ir vajadzīgi, lai tur uzturētos.

Flamingu mājā balto karošknābju ligzdās rosās nu jau palieli mazuļi, kas patlaban aktīvi un skaļi pieprasa vecākiem kārtējo barības porciju. Ķenguru mājā līdzās pieaugušajiem arvien biežāk sāk parādītes arī jaunuļi, kas regulāri atstāj somu, lai iepazītu apkārtējo pasauli. Savukārt blakus voljērā mītošo Ziemeļbrazīlijas kalitriksu mazuļi jau droši dzīvojas un spēlējas pa zariem.

Starp citu, šur un tur zoodārzā sāk uzziedēt skaistās pāvu astes!