Kāds rīdzinieks pilsētas centrā sastop eksotisku hameleonu no Arābijas pussalas
Par Latvijas faunai nudien neraksturīga dzīvnieka sastapšanu pašā galvaspilsētas centrā portālā “Facebook” izstāstījis kāds rīdzinieks vārdā Toms. Viņam Rīgas centrā izdevies atrast nelielu, plaukstas izmēra Hameleonu dzimtas pārstāvi no eksotiskas valsts.
“Dārgie āgenskalnieši!” Vai kādam no jums nav pazīstams kāds, kuram varētu būt pazudis hameleons? Jā, es runāju par ķirzaku. Jo es nupat vienu tādu draudziņu atradu uz Akmens tilta, mūsu galā,” slēgtā “Facebook” grupā raksta Toms.
Vīrietis piebilst, ka dzīvnieks jau nogādāts siltā terārijā, bet ar viņa bijušo saimnieku gan derētu pārmīt pāris vārdu.
Hameleona atradējs Toms Jauns.lv paziņoja, ka dzīvnieks nu ir nodots speciālistei, kura saistībā ar zvēriņa izveseļošanos esot bijusi optimistiska.
Pati rāpuļu speciāliste Evija Stankēviče telefonsarunā apstiprināja, ka hameleons šobrīd esot aktīvs un dzīvelīgs, taču ir novērojams, ka tas nav izaudzis līdz tipiskiem šāda zvēra izmēriem.
Pēc tam, ja viss būšot labi, hameleons nonāks pie atbildīgākiem ļaudīm jaunās mājās.
Dzīvnieks varētu būt slims
Jauns.lv sazinājās ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), lai lūgtu tās ekspertiem precīzi identificēt dzīvnieku un izskaidrot pareizu rīcību šādā gadījumā, kad to izdevies sastapt pilsētā.
“Attēlā redzamais īpatnis ir Jemenas hameleons (Chamaeleo calyptratus), kura dabīgās izplatības areāls ir Arābijas pussala. Dzīvnieka krāsojums liecina, ka tas ir sabijies, satraukts vai slims. Jemenas hameleons ir viena no CITES (Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (1973. gada Vašingtonas konvencija) sugām, taču tā turēšanai nebrīvē Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja nav nepieciešama,” informēja DAP.
“Jebkurā gadījumā īpašnieka pienākums ir nodrošināt labturības prasībām atbilstošu turēšanas vietu un īpatņa legālu izcelsmi apliecinošu dokumentāciju. Šāda dzīvnieka izlaišana laukā, protams, ir uzskatāma par cietsirdīgu izturēšanos,” pauda DAP Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.
Ko darīt, ja gadījies atrast eksotisku zvēriņu?
Dzīvnieku aizsardzības likuma 7. pants nosaka, ka slimiem un ievainotiem dzīvniekiem ir sniedzama palīdzība. Tomēr, lai ievērotu šī un citu ar dabas aizsardzības saistīto likumu prasības, ir jāizvērtē konkrētās situācijas apstākļi.
Piemēram, vairumā gadījumu šķietami bezpalīdzīgā stāvoklī nonākuši putnu mazuļi patiesībā saņem vecāku aprūpi, kamēr cilvēka iejaukšanās, pārtraucot šo mazuļu un vecāku saikni, radot paaugstināta stresa apstākļus un nespējot nodrošināt nepieciešamo barību un barošanas režīmu, noved pie drīzas putna bojāejas vai nespējas patstāvīgi izdzīvot savvaļā.
Tāpat dabiskos apstākļos bezpalīdzīgā stāvoklī nonācis dzīvnieks nereti nodrošina izdzīvošanas iespēju kādam citam savvaļas dzīvniekam.
Tomēr, ja savvaļas dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī cilvēka vainas dēļ, dzīvniekam ir sniedzama palīdzība, skaidro DAP.
Pirmais solis šādos gadījumos ir sazināties ar vietējo pašvaldību, kam saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma 39. pantu ir jānodrošina bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo savvaļas dzīvnieku izmitināšana un aprūpe, izveidojot dzīvnieku patversmes vai slēdzot līgumus ar fiziskām vai juridiskām personām par šo pakalpojumu sniegšanu.
Bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu savvaļas nemedījamo sugu dzīvnieku nogādāšana uz dzīvnieku patversmi, veterinārārstam vai uz reģistrētu zooloģisko dārzu ir starp izņēmuma gadījumiem, kuros dzīvnieka ieguvei nav nepieciešams saņemt nemedījamo sugu indivīdu ieguves atļauju, informēja pārvaldē.