Kaitīgo organismu iznīdētāju grupas vadītāja skaidro, kā izvairīties no tomātu slepkavām
foto: VAAD
Latvijas tirgū parādījušies tomāti ar dīvainiem plankumiem – tie varētu būt vīrusi, īsti tomātu slepkavas.
Sabiedrība

Kaitīgo organismu iznīdētāju grupas vadītāja skaidro, kā izvairīties no tomātu slepkavām

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Latvijas veikalos pircēji pamanījuši importētus tomātus, kuri, iespējams, inficēti ar augļu ražai kaitīgo Pepīno vai ToBRFV vīrusu. Pēdējos četros gados Latvijā šis vīruss nav konstatēts. Cilvēku veselībai tas nekādu kaiti nodarīt nevar, bet to ievazājot siltumnīcās vai dārzos, augļu raža var samazināties uz pusi. Kā šo vīrusu atpazīt un kā no tā izvairīties Jauns.lv skaidro Kaitīgo organismu ierobežošanas darba grupas vadītāja.

Kaitīgo organismu iznīdētāju grupas vadītāja skaid...

Jauns.lv jau rakstīja, ka pircēji lielveikalu tomātu kastēs pamanījuši Spānijas tomātus ar dīvainiem plankumiem – it kā iedzelteni, it kā mazliet iepuvuši. Izteiktas aizdomas, ka tie varētu būt inficēti ar augļiem bīstamo Pepīno vai ToBRFV vīrusu. Arī veikalu pārstāvji ir pamanījuši nedabīgā izskata tomātus un gan „Rimi”, gan „Maxima” Jauns.lv teica, ka pievērsīs īpašu uzmanību tomātiem – vai tie ir vai nav inficēti.

Ar Pepīno mozīkas vīrusu inficētie tomāti.

Ar Pepīno mozaīkas vīrusu inficētie tomāti

Pirmie slimības simptomi sāk parādīties 2 - 3 nedēļu laikā kopš inficēšanās brīža. Vispirms uz auga jaunām lapām parādās gaiši ...

Jauns.lv jautāja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta Kaitīgo organismu ierobežošanas darba grupas vadītājai Līgai Grišānei, kā šie vīrusi (Pepīno ToBRFV) un izplatās un kādu ir to ietekme.

- Vai Latvijā tagad ir konstatēts Pepīno vai ToBRFV vīruss – gan ievestajiem, gan pašmāju tomātiem?

- Pēdējos četros gados Latvijā nav konstatēts Pepīno mozaīkas vīruss (PMV). Savukārt „Tomato brown rugose fruit virus” (ToBRFV) ir jauns organisms Eiropas Savienībā, kas vispār pirmoreiz konstatēts 2018. gadā Vācijā un Itālijā saimniecībās, kurās audzēja tomātus pārdošanai. Latvijā ToBRFV nav konstatēs nedz ievestajos, nedz arī Latvijas izcelsmes tomātos.

- Eiropas Savienība attiecībā uz PMV ir savām dalībvalstīm noteikusi ikgadējo monitoringu. Kādi ir bijuši iepriekšējo gadu rezultāti (ir zināms, ka agrāk tas tika konstatēts ievestajiem tomātiem no Spānijas un Nīderlandes)? Kas notiek ar inficēto tomātu kravu?

- VAAD PMV monitoringu Latvijā veic kopš 2004. gada, stājoties spēkā EK lēmumam, kura ietvaros pārbauda stādīšanai paredzētos tomātu stādus, tomātu augļu ieguves vietas (siltumnīcas). Šis lēmums attiecas uz tomātu stādu un sēklas materiāla kontroli no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības. Lēmums paredz arī to, ka Eiropas Savienības dalībvalstis nedrīkst izplatīt inficētu stādāmo un sēklas materiālu. Apsekojumu laikā PMV ne stādāmajā materiālā, ne sēklas materiālā nav konstatēts.

2009. gadā PMV konstatēts tirdzniecības vietās pārtikai izplatāmo, no Spānijas, Nīderlandes, Polijas un Beļģijas ievesto tomātu augļu produkcijā. Tā kā tomātu augļi nepakļaujas kontrolei, tirdzniecības vietām, kur tiek konstatēts vīruss VAAD nepiemēro oficiālus fitosanitāros pasākumus. Tas nozīmē, ka šiem tomātiem netiek noteikti iznīcināšanas pasākumi, aizliegums tos izplatīt tālāk un dezinfekcija.

2012. un 2014. gadā VAAD konstatēja PMV saimniecībā, kurā audzēja tomātus lietošanai pārtikā, nevis kā stādāmo materiālu. Nekādas sankcijas pret šo saimniecību netika piemērotas, jo PMV atrašana pārtikas tomātos ir pieļaujama.

Pēdējo reizi vīruss ievestajos tomātos atrasts 2012. gadā. Tā kā šis vīruss tirdzniecībā esošajos pārtikas tomātos ir pieļaujams, tomātus var turpināt tirgot, tos nav jāiznīcina. Ja ievestā inficētā produkcija nenonāk tomātu augļu vai stādāmā materiāla ieguves vietās, tad inficēšanās risks praktiski nepastāv.

Ar ToBRFV vīrusu inficētie tomāti.

Ar ToBRFV vīrusu inficētie tomāti

ToBRFV simptomi variē atkarībā no tomātu šķirnes. Izteiktākos gadījumos, uz augļiem var novērot grumbainus dzeltenus vai brūnus apļveida plankumus. Uz ...

- Kādi ir pasākumi un kontroles mehānismi, lai Latvijā neievazātu ToBRFV, kas 2015. gadā pirmo reizi tika konstatēts Jordānijas tomātiem?

- Lai nepieļautu, ka Latvijā ieviešas ToBRFV vai arī jebkurš cits augu kaitīgais organisms svarīgi izmatot pārbaudītu un veselu sēklas un stādāmo materiālu. Sākoties veģetācijas periodam, VAAD inspektori veic regulāras pārbaudes stādaudzētavās, stādu un sēklu tirdzniecības vietās, tajā skaitā lielveikalos, stādu parādēs, gadatirgos, ikgadējās izstādēs un ņem paraugus, kurus analizē VAAD Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā.

- Kādu postu abi šie vīrusi var nodarīt, ja tie tiek ievazāti Latvijā?

- PMV un ToBRFV izplatās ļoti strauji un var izraisīt lielus ražas zudumus tomātu audzētājiem.

- Kurās Latvijai vistuvākajās valstīs ir atklāti šie vīrusi?

- PMV konstatēts 18 Eiropas Savienības valstīs, tai skaitā Lietuvā, Polijā, Vācijā un Nīderlandē. ToBRFV 2018. gadā pirmoreiz konstatēts Vācijā un Itālijā.

- Kādi būtu padomi iedzīvotājiem, pērkot gan pašus tomātus, gan to sēklas un stādus audzēšanai?

- Iegādājoties tomātu stādu, vienmēr jānovērtē tā kvalitāte, vai stāds izskatās vesels, vai nav redzamas slimības pazīmes.

Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu stādāmajam materiālam jābūt pārbaudītam, ko nodrošina katras valsts Nacionālā augu aizsardzības organizācija (Latvijā – VAAD). Latvijas un citu ES dalībvalstu stādāmajam materiālam jābūt pievienotai augu pasei, tā paredzēta audzētājiem, kas audzē tomātus un to stādus komerciāliem nolūkiem. Ja tomātu stādus tirgo gala lietotājam, augu pase nav obligāta. Tirdzniecībā esošajām tomātu sēklām jābūt pārbaudītām un sertificētam. Par to liecina uzraksts uz paciņas, ka sēklas materiāls atbilst Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem. Tas attiecas gan uz Latvijas, gan citu Eiropas Savienības dalībvalstu sēklas materiālu.

Abi vīrusi galvenokārt izplatās veselajiem augiem nonākot saskarē ar inficētajiem augiem un to augļiem, to var pārnest ar rokām, dārza instrumentiem, dažādiem iepakošanas materiāliem un tamlīdzīgi. Lai nepieļautu šo vīrusu izplatīšanos, audzētājam jāievēro labas higiēnas prakses nosacījumi (regulāra siltumnīcu tīrīšana, instrumentu dezinfekcija). Augu kopšanas laikā regulāri jāmazgā rokas vai jāmaina cimdi un jādezinficē visi darba rīki, kā arī citi priekšmeti, kas nonākuši saskarē ar augiem. ToBRFV var saglabāties augu paliekās vairākus mēnešus, tāpēc svarīgi pilnībā iznīcināt ar ToBRFV  inficētos augus.

Zināšanai

Kā atpazīt Pepīno mozaīkas vīrusu (PMV)?
Pirmie slimības simptomi sāk parādīties 2 - 3 nedēļu laikā kopš inficēšanās brīža. Vispirms uz auga jaunām lapām parādās gaiši stūraini plankumi, vidējā starpdzīslu hloroze un lapu deformācija. Uz stublāja un ziedkopām var parādīties brūnas svītras. Simptomi uz augļiem ne vienmēr ir redzami. Tie izpaužas kā dzeltenīgi sarkana marmora mozaīka, augļi nevienmērīgi nogatavojas.

Kā atpazīt „Tomato brown rugose fruit virus” (ToBRFV)?
ToBRFV simptomi variē atkarībā no tomātu šķirnes. Izteiktākos gadījumos, uz augļiem var novērot grumbainus dzeltenus vai brūnus apļveida plankumus. Uz lapām var novērot mozaīkas simptomus un deformāciju, dažreiz nekrozi.