Jelgavā nodeg kādreizējais bārs "Līgo" - aculiecinieki uzskata, ka ugunsdzēsēji strādāja haotiski
Jelgavā nodegusi kādreizējā bāra „Līgo” ēka Pētera ielā 22a, kas jau ilgstoši bijusi neapdzīvota, bet labā stāvoklī – aizslēgta teju ar deviņām atslēgām. Aculiecinieki sašutuši, ka ugunsdzēsēju darbs bijis neprofesionāls, bet VUGD skaidro iemeslus – bijis jāuzlauž vārti, lai piekļūtu nelaimes vietai, nedarbojies ūdens hidrants, radušās problēmas ar autopacēlāja kāpnēm un bijušas vēl citas ķibeles.
Jelgavniece, žurnāliste Inga Karlinska par ugunsnelaimi portālam Jauns.lv teica: „Tas bija kaut kas...! 20 gadus esmu strādājusi žurnālistikā, no tiem - vairāk par desmit kā kriminālnotikumu žurnāliste, bet tāāādu ugunsdzēsēju darbu vēl nebija gadījies redzēt,” un glābēju darbu sauc teju par neprofesionalitātes paraugdemonstrējumu. Jelgavniekiem.lv raksta: „Notikušā aculiecinieki ir šokēti par to, kā dzēšanas darbus organizēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki. Kā atklāja vīrietis, kurš zvanīja glābējiem, sākotnēji ēkā dedzis tikai viens sāns iekštelpās. Vēlāk liesmas pārmetušās uz pārējo ēkas daļu un jumtu.
Jelgavā nodeg kādreizējais bārs "Līgo" Pētera ielā
Otrdienas vakarā Jelgavā, Pētera ielā, izcēlās ugunsgrēks kādreizējā bāra „Līgo” telpās. Notikušā aculiecinieki ir šokēti par to, kā dzēšanas darbus ...
Šļūteņu sadalītājs aizķērās aiz kāpnēm
Gan ugunsdzēsēju izsaucējs, gan citi liecinieki neslēpa, ka VUGD darbs bijis haotisks – sākumā nav varēts padot ūdeni, līdz atrasta pieslēgvieta SIA “Jelgavas ūdens” teritorijā, pēc tam gadījušās dažādas citas ķibeles, kas būtiski palēninājušas dzēšanas darbu gaitu. Arī jelgavniekiem.lv novēroja, ka vairākkārtīgi atvienojās šļūtenes, nebija noslēgtas brīvās pieslēgvietas šļūteņu sadalītājiem, kā rezultātā ūdens vairāk nonāca uz ielas, nevis uz degošās ēkas, visbeidzot atvienojās ūdens padeve ugunsdzēsējiem paceļamajās kāpnēs, jo šļūteņu sadalītājs aizķērās aiz kāpnēm.
“Nevar tā teikt, bet tāda sajūta, ka speciāli netiek nekas darīts. Pēc principa – saimnieks saņems lielāku apdrošināšanu. Nekā citādi ugunsdzēsēju neprofesionālo darbu nevaru izskaidrot,” atklāj negadījuma vietā sastaptais Pēteris, kurš pats kādreiz strādājis ugunsdzēsējos”.
Ēkā, kur kādreiz atradās bārs “Līgo”, vēlāk dažādas kristiešu organizācijas, bet pēc tam bārs “Dekoltē”, jau ilgstoši nekas nenotiek un degšanas brīdī tajā nav atradušies cilvēki. Šīs īpašums vairākkārtīgi mainījis saimniekus, to mēģinājušas pārdot arī nekustamā īpašuma firmas, taču kādreizējo dzīvību tas nav atguvis. Par iespējamiem ugunsgrēka iemesliem Karlinska portālam Jauns.lv izteica pieņēmumu: „Nu visai dīvaini. Pirms jaunā gada tur tā kā sāka kaut ko remontēt, bet blakusmāju iedzīvotāji saka, ka pāris nedēļas bijis klusums. Degšana sākās iekštelpās, vēl nav skaidrs, vai nebija sildītājs atstāts”. Jelgavas pašvaldība informē: „Pēc sākotnējās informācijas, ēkā jau ilgstoši netiek veikta saimnieciskā darbība un degšanas brīdī tajā nav atradušies cilvēki”.
Degšanas rezultātā apkārtējām mājām apdraudējums nav konstatēts, bet palīgā Jelgavas kolēģiem bija atsteigušies arī Olaines un Dobeles ugunsdzēsēji. Notikuma vietā strādāja arī pašvaldības policijas darbinieki, kā arī Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta brigāde, kuras darbinieki brīdināja ziņkārīgos netuvoties ēkai, lai nesaindētos ar kodīgajiem dūmiem.
Nedarbojās hidrants, ķibele ar autokāpni, aizslēgti vārti...
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa vecākā inspektore Viktorija Gribuste Jauns.lv pastāstīja: „22. janvārī pulksten 18.58 ugunsdzēsēji glābēji saņēma informāciju, ka Jelgavā, Pētera ielā, deg ēka. Kad Jelgavas ugunsdzēsēji pēc trijām minūtēm ieradās notikuma vietā, viņi konstatēja, ka vienstāvu neapsaimniekotai ēkai degšana bija izplatījusies pa visu bēniņu stāvu.
Lai piekļūtu degošajai ēkai, ugunsdzēsējiem glābējiem ar roku rīku palīdzību vajadzēja atvērt aizslēgtos pagalma vārtus. Viena daļa ugunsdzēsēju glābēju nekavējoties iekļuva ēkā un meklēja piekļūšanas iespējas bēniņiem. Paralēli tika uzsākti dzēšanas darbi, izmantojot autocisternā esošo ūdeni, lai novērstu uguns izplatīšanos uz ēkas nedegošo daļu. Otras autocisternas personāls uzsāka meklēt pastāvīgu ūdens ņemšanas vietu. Notikuma vietai tuvākais ūdens hidrants nedarbojās, par ko informācija ir nodota ūdensvada apsaimniekotājam SIA „Jelgavas ūdens”, tāpēc ūdens padošana tika nodrošināta no cita hidranta. Piekļūšanu degšanas vietai apgrūtināja tas, ka ēkas plānojums bija sarežģīts, tajā bija izbūvētas dažādas telpas, ēkā bija spēcīgs sadūmojums, augsta temperatūra un pastāvēja dūmgāzu aizdegšanās bīstamība, kas apdraudēja pašus ugunsdzēsējus glābējus. Tāpēc viņi piekļuvi bēniņiem un pārsegumiem nodrošināja, atlaužot jumta konstrukcijas un pirmā stāva griestus.
Auksto laikapstākļu ietekmē ugunsdzēsējiem bija jāveic papildus pasākumi, lai nepieļautu šļūteņu aizsalšanu, piemēram, jānodrošina nepārtraukta ūdens caurtece caur dalītājiem un stobriem. Notikuma vietā tehniskas problēmas radās autokāpnei, kam īsā laikā tika atrasts risinājums. Ugunsdzēsēju glābēju darba rezultātā no liesmām tika nosargāta daļa no ēkas, kuras kopējā platība bija 340m2, un blakus esošā garāža un automašīna. Kopējā ugunsgrēka platība bija 250m2. Ņemot vērā sarežģīto situāciju, ugunsgrēku dzēšanas darbos tika iesaistīti arī ugunsdzēsēji glābēji no Olaines un Dobeles. Dzēšanas darbi noslēdzās pēc pusnakts – pulksten 00.56.
Ar notikumā iesaistīto personālu ugunsgrēka dzēšanas gaita ir jau pārrunāta, arī aculiecinieku atsauksmēs minētie pārmetumi. Ugunsgrēka iemeslus noskaidros Valsts policija”.