Priekuļu novadā bojātu 5 eiro dēļ autobusa šoferis puteņa laikā izsēdina 12 gadus vecu zēnu
Priekuļu novadā, kāds autobusa šoferis kā samaksu par braucienu no 12 gadīga zēna nav pieņēmis 5 eiro banknoti, kā rezultātā puika, kurš plānojis doties uz aptieku, lai nopirktu vecmammai nepieciešamās zāles, palicis pieturā.
Kā vēsta raidījums “Bez Tabu”, vecmamma Anita, pie kuras tobrīd atradies zēns, lūgusi viņam aizbraukt līdz Cēsīm pēc zālēm. Puikam iedotā 5 eiro banknote bijusi vienīgā tobrīd pieejamā skaidrā nauda.
Pēc kāda laika puika vecmammai zvanījis un teicis, ka šoferis neesot pieņēmis manāmi apskādēto, ar caurspīdīgu līmlenti sastiķēto banknoti.
“Viņš man zvana, un saka, ka šoferim nepatika piecītis. Kaut kas līmēts esot [...],” raidījumam stāstīja vecmamma.
Zēns arī paziņojis omei, ka aptuveni 10 kilometrus garo ceļu grasās mērot kājām, iespējams, izdosies nostopot vēl kādu auto.
“Labi jau, ka viņš man uzzvanīja. Viņš jau bija gatavs ar kājām rikšot! Nu omai zāles vajag, vai ne?”
Banknoti pārbauda veikalā
Kad mazdēls atgriezies, Anita nolēmusi, ka konkrēto 5 eiro banknoti pārbaudīs veikalā.
Vairākas reizes izlaižot naudaszīmi cauri aparātam, kurš pārbauda, vai nauda ir īsta un derīga, atklājas, ka arī aparāts nav spējīgs izšķirties – biežāk banknote tiek pieņemta, taču ik pa laikam atskan pīkstiens, kas signalizē, ka kaut kas tomēr nav kārtībā.
Veikalniece raidījumam izstāsta, ka bez aparāta par šādas banknotes pieņemšanu vēl padomātu, taču līdz šim gadījies pieņemt naudu, kura ir vēl sliktākā stāvoklī.
Taisnība esot “kaut kur pa vidu”
Sašutumu gan radījis tas, ka šoferis 5 eiro dēļ ir izlēmis 12 gadus veco puiku neielaist, atstājot viņu pieturā, ziemas laikā.
Anita sazinājusies arī ar konkrēto pārvadātāju – SIA “VTU Valmiera” un atzīst, ka sarunājoties ar uzņēmuma pārstāvi, zaudējusi savaldību.
“[...] pa svētkiem nevajadzēja tā nodzīvoties, ka paliek pēdējais piecītis [...], kaut kā es sapratu viņu teikto un es pēc tiem vārdiem uzsprāgu, to es atzīstu. [...] viņam [šoferim] dzīvē nebūs labi, ja viņš šitā nedomā par bērniem,” stāsta sieviete.
SIA “VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs Oskars Spurdziņš esot iepazinies ar konkrētā autobusa vadītāja iesniegumu un situācijas skaidrojumu.
“Viņi [šoferi] beigās nodod inkasatoram šo naudiņu un, ja neņem pretī, tad jāmaksā no savas kabatas, no sava maka. To viņš nav gribējis darīt, prasījis, vai nav karte, kas nav bijusi attiecīgi un, protams, par biļeti nav samaksāts, un puika ir izkāpis ārā attiecīgi,” raidījumam pauž uzņēmuma vadītājs.
Pārvadājumu firmas valdes priekšsēdētājs gan norāda, ka līdz galam šofera rīcību neattaisno, taču vienlaikus norāda, ka biļešu kontrolieri pieprasa no autobusu šoferiem, lai visiem būtu biļetes, neskatoties, vai pasažieris ir bērns vai pieaugušais. Taisnība šeit esot “kaut kur pa vidu”.
Papildus SIA “VTU Valmiera” vadītājs piebilst, ka šoferiem neesot aparāta naudas pārbaudīšanai un, atsaucoties uz paša autobusa vadītāja teikto, pauž, ka tobrīd zēna pasniegtā naudiņa esot bijusi daudz saburzītāka nekā nupat uzrādītā banknote, kura, kā apgalvo vecmamma, esot viena un tā pati.
Firma gan atvainojas zēnam un viņa radiniekiem, kā arī sola pārrunāt šo incidentu gan ar iesaistīto autobusa vadītāju, gan citiem šoferiem.
Autotransporta direkcijai citas domas
Autotransporta direkcija gan norāda, ka, atstājot zēnu pieturā, šoferis rīkojies nepareizi, turklāt pasažieru pārvadātāju uzdevums esot apmācīt savus šoferus viltotu un nederīgu naudaszīmju atpazīšanā.
“Mēs komunicēsim ar pārvadātāju. Acīmredzot ir nepieciešama atkārtota instruktāža,” pauž direkcijas pārstāve Lilita Pelčere, norādot, ka nauda šajā gadījumā ir bijusi īsta, un šoferim bija jāuzņem bērns.
Arī Latvijas Bankā norāda, ka šādu naudaszīmi, visticamāk, izdotos iemaksāt arī bankomātā.
Bankā arī piebilst, ka, pat ja naudiņa būtu gaužām sliktā stāvoklī, neviltotu, taču sabojātu banknoti iespējams bez maksas apmainīt pret svaigu naudaszīmi.
Tādējādi arī finanšu iestāde iestājas par to, ka šoferim, ņemot vērā visus apstākļus, bērns sabiedriskajā transportā bija jāielaiž.
Ko darīt ar bojātu naudu? Vai to var apmainīt?
Latvijas Bankā katru nedēļu iedzīvotāji atnes pārdesmit bojātas latu vai eiro naudas zīmes, kuras vēlas apmainīt pret jaunām. Kopumā gada laikā banka no apgrozības izņem vairākus miljonus bojātu naudaszīmju. Dzīvē gadās dažādas situācijas, kad tiek sabojātas naudaszīmes: aizmirsts piecītis veļas mašīnā ievietotu bikšu kabatā; mazs delveris ar šķērēm vienā rokā un banknotēm otrā; nauda cietusi ugunsnelaimē…
Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns Jauns.lv pastāstīja: „Bojātus eiro bez maksas Eirozonas valstīs maina valstu centrālajās bankās, Latvijā – Latvijas Bankas kasēs Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 1b, un Liepājā, Teātra ielā 3. Jāapzinās, ka naudaszīmes nemaina un atpakaļ neizsniedz, ja bojājumi ir tīši. Vidēji pie mums ekspertīzei nonāk pārdesmit bojātas banknotes nedēļā, bet gadās arī lielākas partijas.
Ja klientu kases darbinieks nav pārliecināts, ka bojātā eiro vai lata banknote un monēta ir derīga apmaiņai, ja rodas aizdomas par apmaiņai iesniegtās banknotes vai monētas īstumu, apmaiņai tiek iesniegtas naudas zīmes lielā apmērā vai tās neatbilst citiem tūlītējas apmaiņas nosacījumiem, pamatojoties uz klienta iesniegumu, naudas zīme tiek pieņemta identifikācijai un par tās apmaiņu lemj Bankas naudas zīmju pārvaldības komisija. Atbilde tiek sniegta viena mēneša laikā. Apmainīto naudas zīmju nominālvērtību kompensē, veicot bezskaidras naudas pārvedumu uz klienta norādīto norēķina kontu.
Saplēstas vai citādi cietušas banknotes maina, ja to atlikušais lielums ir lielāks par 50% no veselas banknotes lieluma. Var būt arī mazāk, taču tad ir jāpierāda, ka iztrūkstošās banknotes daļas ir iznīcinātas, piemēram, tās sadegušas. Tās var būt vienā gabalā vai salīmētas no atsevišķām banknotes daļām, ja to atsevišķās daļas pieder vienai un tai pašai banknotei. Iesniedzēja apzināti bojātas banknotes un monētas nemaina”.
Atšķirībā no Latvijas Bankas, kur bojātu naudu var apmainīt bez maksas, komercbankas par to pieprasa komisijas naudu. Būtu jārēķinās vismaz ar 5% no maināmās summas. "SEB banka" informē:
Ja komercbankas filiāle piedāvā skaidras naudas darījumus un arī bojāto naudaszīmju maiņu, tad tās var arī mainīt bojātas banknotes pret jaunām, bet obligāti tas komercbankām nav jādara. Visbiežāk šādos gadījumos klienti izmanto iespēju bojāto skaidro naudu iemaksāt savā norēķinu kontā, turklāt tas var būt maksas pakalpojums. Bankas speciālists, visticamāk, ņems vērā tieši tos pašus naudas novērtēšanas kritērijus kā Latvijas Banka. Līdzīgus bojāto banknošu un monētu pieņemšanas kritērijus izmanto arī tirdzniecības darbinieki: bojātu naudu pārdevējs var atteikties pieņemt. Tā pircējam ir arī tiesības atteikties pieņemt no pārdevēja bojātu naudu.
Bankās pret derīgām nevar apmainīt tīši bojātas naudaszīmes. Papīra nauda uzskatāma par tīši bojātu, ja tai apzināti izgriezti atsevišķi elementi vai fragmenti, ir bojāti drošības elementi vai uz naudas ir uzkrītoši uzraksti un reklāmas un tamlīdzīgi. Banknotes, kas ir bojātas pavisam nedaudz (piemēram, uz tām ir piezīmes, skaitļi vai īsi teikumi), netiek uzskatītas par tīši bojātām, un to nominālvērtība tiek atlīdzināta.