
Drošībnieki un policisti pārbauda Saldus ugunskrustu, vai tas nav nacistu kāškrusts

Gan Valsts policija, gan Drošības dienests uzsākuši pārbaudi par Saldū pie garāžām Ziemassvētku laikā uzstādītu ugunszīmi, kas atgādina nacistiskās Vācijas kāškrustu: vai tas nav okupācijas varas simbols un nekurina naidu? Likumsargi pagaidām no tuvākiem komentāriem izvairās, bet saldenieki sociālajos tīklos pauž neizpratni.
Jauns.lv jau rakstīja, ka Saldū pie garāžām Kalnsētas ielā 19a šajā gadu mijā atkal parādījies ugunskrusts, kas pārsteidzoši līdzīgs nacistiskās Vācijas kāškrustam, kuru kā okupācijas varas simbolu Latvijā aizliegts lietot un izmantot. Pērn Ziemassvētkos identisks rotājums parādījās netālu no šīs pašas vietas - pie kādas dzīvojamās ēkas arī Kalnsētas ielā.
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes preses pārstāve Madara Šeršņova Jauns.lv informēja: „Valsts policijā līdz šim nav bijusi informācija un sūdzības par šo zīmi, taču, reaģējot uz notikušo, likumsargi noskaidros idejas autoru un to, kādam nolūkam šī zīme ir izlikta. Jāpiemin, ka gan Saldus novadā, gan citviet Latvijā vairākās vietās pie svētku rotājumiem ir senās latviešu tautas rakstu zīmes, kuru starpā ir arī ugunskrusts. Šajā gadījumā apstākļus pārbaudīs Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Saldus iecirkņa amatpersonas”.
Savukārt Valsts drošības dienests (VDD) Jauns.lv sniedza vēl lakoniskāku atbildi: „VDD konkrētais gadījums ir zināms, un ir uzsākta tā izvērtēšana. Tā kā visu apstākļu noskaidrošana vēl nav noslēgusies, plašākus komentārus pagaidām sniegt atturēsimies”.
Tikmēr paši saldenieki sociālajos tīklos pauž viedokļus par konkrēto ugunskrustu:
Tāds nu ir tas mūsu kultūras mantojums.
— Chiulju Pussala (@ChiuljuPussala) 4 января 2019 г.
Un kāds sakars izcelt tieši saldeniekus, ne konkrēto personu?
— Saulvedis Zariņš (@vzxlv) 4 января 2019 г.
Raud par to, ka nevar citādi izlekt, tad izlec, kā nu māk, jumīši un zalkši aptrūkušies.
— Dace Dzene (@DzeneDace) 4 января 2019 г.
Par šo ugunskrustu savā „Facebook” profilā informēja Leonīds Jākobsons: „Saldū izdekorētas garāžas. Tumšajos vakaros ikvienam pazīstamais simbols tiek izgaismots ar lampiņām”. Jāteic, ka pirms gada – Ziemassvētku laikā tieši šāds pats simbols parādījās pie ēkas Kalnsētas ielā 12. Toreiz Saldus novada dome skaidroja, ka likumi nav pārkāpti, jo izbrīnu raisījušais dekors ir ugunskrusts, ne nacistu zīme. „Katru gadu pie šīs mājas tiek izvietots kāds dekors, pagājušajos gados tā bijusi sniegpārsla, tomēr šogad rotājuma īpašnieks izlēmis dot priekšroku senai Latvju folkloras spēka zīmei – ugunskrustam,” pauda Saldus novada domes sabiedrisko un starptautisko attiecību speciāliste Dina Neimeta.
Jāatgādina, ka svastiku jeb kāškrustu kā savu simbolu izmantoja nacistiskā Vācija. Pašā Vācijā nacisma simbolu publiska izrādīšana ir aizliegta kopš Otrā pasaules kara. Kā pirms gada zināja stāstīt vietējie saldenieki, toreiz izliktais dekors bija veidots no LED diodēm. Pa dienu rotājums tika izslēgts, bet uz vakarpusi tika ieslēgts.

Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā noteikts, ka Latvijā aizliegts izmantot bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku. Tas attiecas gan tikai uz publiskiem izklaides un svētku pasākumiem, kā arī sapulcēm un gājieniem. Par šī likuma pārkāpšanu draud vairāku simtu eiro liels naudas sods. Bet provokatīva okupācijas varas demonstrēšana var tikt traktēta arī kā naida kurināšana vai ekstrēmisms, par ko jau draud reāls cietumsods. Izmeklēt ar ekstrēmismu un naida kurināšanu saistītos noziegumus ir VVD kompetencē.