Masu psihoze pēc simtgades salūta: iespaidīgo ļaužu "jūru" iemūžina pilsētas videokameras
18. novembra uguņošanu svētdien pēc policija aplēsēm krastmalā bija sanākuši vērot aptuveni 100 000 cilvēku. Par iespaidīgajām cilvēku masām, kas plūda no 11. novembra krastmalas uzreiz pēc simtgades svētku salūta, sociālajos tīklos izvērtās plašas diskusijas - vai maz konkrētā vieta ir piemērota tik lielam ļaužu pūlim. Cilvēki neslēpa, ka jutušies apdraudēti, un svētku salūta spozmi aizēnojusi grūstīšanās pūlī, kā arī problēmas ar transportu, lai pēc salūta nokļūtu mājās.
Haosu Rīgas ielās iemūžinājušas pilsētas videonovērošanas kameras. Jāatzīst, uzņēmumi diezgan labi atspoguļo 18. novembra pēcsalūta notikumus.
Tikmēr policija kopā ar pašvaldību, iekšlietu dienestiem un mediķiem nedēļas vai divu laikā sanākšot kopā un analizēšot nedēļas nogalē notikušo masu pasākumu drošības aspektus.
Policija arī atzina, ka 11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai.
"Krastmala no ģeogrāfiskā viedokļa un drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumiem, jo vienā pusē ir Daugava, bet otrā pusē Vecrīga, kas ir kā sava veida siena," norādīja Valsts policijas (VP) Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs, gan atzīstot, ka krastmala jau daudzus gadus ir vēsturiska vieta masu pasākumu rīkošanai, pulcējot dažādu skaitu apmeklētāju.
Velšs atgādināja jau iepriekš pausto, ka uguņošanas vērošana krastmalā atšķirībā, piemēram, no Dziesmu svētku noslēguma koncerta Mežaparkā nav kontrolēts pasākums, kur ir barjeras, drošības pārbaudes un drošības zonas. Ja nākotnē izvēle tiks likta uz šādiem, stingrākiem drošības pasākumiem, tad apmeklētājiem būs jārēķinās ar krietni savlaicīgu ierašanos notikuma vietā, viņš piebilda.
Tāpat viņš uzsvēra, ka, iespējams, 18.novembra pasākumu norises vieta un laiki varēja būt labāk pārdomāti.
Velšs arī šorīt Latvijas Radio norādīja, ka 18.novembrī policija bija gatava jebkurā brīdī noslēgt krastmalu no Vecrīgas vai Pārdaugavu no centra, taču, izvērtējot visus apstākļus, lēmums par gājēju plūsmas slēgšanu netika pieņemts, jo tam netika saskatīts pamatojums.
Kā ziņots, Latvijas valsts proklamēšanas 100.gadadienas pasākumi no drošības viedokļa aizvadīti mierīgi un Rīgā tika aizturēti trīs cilvēki - viens par alkohola lietošanu publiskā vietā, divi par reklāmas stenda bojāšanu.
Ārpus Rīgas pasākumos netika aizturēts neviens cilvēks, bet Rīgā tika aizturēts viens cilvēks par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā un divi par reklāmas stenda bojāšanu Vecrīgā.