Latvijā čipēti jau vairāk nekā 125 000 suņi
Lai gan obligātā suņu reģistrācija Lauksaimniecības datu centrā (LDC) tika ieviesta tikai pērn, datu bāzē jau reģistrēti vairāk nekā 125 000 suņi, aģentūru LETA informēja Latvijas Veterinārārstu biedrībā (LVB).
"Latvijā ir ieviesta progresīvākā reģistrācijas sistēma un atšķirībā no citām valstīm, pastāv tikai viena datu bāze, kas padara būtiski efektīvāku darbu personām, kam jāstrādā ar ziņām par reģistrētajiem suņiem. Tie dzīvnieki, kuri tiek reģistrēti LDC ir iekļauti arī vienotajā Eiropas Komisijas (EK) datu bāzē. Tas nodrošina, ka jebkura mīļdzīvnieka, kurš reģistrēts LDC, nozaudēšanas gadījumā tas atrodams būs neatkarīgi no Eiropas valsts, kurā tas pazudis," informēja LVB priekšsēdētāja Māra Viduža.
LVB norāda, ka, pateicoties LDC datu bāzei, nozaudētie suņi ātri atgriežas pie saviem saimniekiem ne tikai no Latvijas, bet arī no citām valstīm.
Tomēr LVB uzskata, ka vēl daudz darāmā ir Zemkopības ministrijai un pašvaldībām tieši sabiedrības informēšanas jomā, jo cilvēki vēl neizprot šīs datu bāzes nozīmi un lietošanas nozīmīgumu. "Ir ļoti svarīgi, lai ziņas par īpašnieku, bet, jo īpaši, kontakti, piemēram, tālruņa numurs un e-pasts būtu aktuāli. Diemžēl pieredze rāda, ka tikai retais aizdomājas, ka arī suņa turēšanas vietas vai tālruņa maiņas gadījumā, fakts ir jāreģistrē LDC. Savukārt pēc suņa nāves LDC reģistrā ir jāveic atzīme par to, ka suns vairs nav dzīvs," atgādināja LVB.
LVB aicina suņu īpašniekus izmantot LDC datubāzē pieejamo informāciju un pārbaudīt tās patiesumu. Sadaļā reģistrētie mājdzīvnieki, ievadot mikročipa numuru, katrs var saņemt ziņas par savu reģistrēto suni. Lai mainītu ziņas reģistrā, suņa saimnieks var autorizēties LDC sistēmā, aizpildīt un iesniegt parakstītu veidlapu kādā no LDC apkalpošanas centriem. Izmaiņu ziņošanu (par samaksu) var veikt arī pie veterinārārsta.
Jau vēstīts, ka pērn stājās spēkā izmaiņas mājas dzīvnieku reģistrācijas kārtībā, kas nosaka suņu obligātu apzīmēšanu ar implantētu mikroshēmu jeb čipēšanu, kā arī dzīvnieka reģistrāciju LDC datu bāzē. Ja prasība par obligāto reģistrēšanu un čipēšanu netiks izpildīta, Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī pašvaldības policija drīkst uzlikt sodu, kas fiziskajām personām ir no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām - no 15 līdz 350 eiro.