Par VID piemēroto aizliegumu neievērošanu turpmāk būs administratīvā atbildība
Likumā "Par nodokļiem un nodevām" paredzēts noteikt jaunu administratīvo pārkāpumu - par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piemēroto aizliegumu neievērošana, teikts Ministru kabineta komitejas 10.septembra sēdē izskatīšanai paredzētajā likumprojektā.
Saskaņā ar likumu "Par nodokļiem un nodevām" VID šobrīd piemēro aizliegumus nodokļu administrācijas lēmumu izpildes nodrošinājuma gadījumā, kad VID ir tiesības aizliegt parādniekam veikt noteiktas darbības, kas vērstas uz izvairīšanos no nodokļu maksāšanas (piemēram, pamatlīdzekļu atsavināšana, slēpšana utt.) vienlaikus ar kontroles (pārbaudes, revīzijas) rezultātā pieņemtā lēmuma pieņemšanu, kā arī lēmuma par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu pieņemšanu.
Tāpat VID piemēro aizliegumus, brīdinot nodokļu maksātāju par saimnieciskās darbības apturēšanu. Brīdinot nodokļu maksātāju par saimnieciskās darbības apturēšanu, VID vienlaikus ir tiesības aizliegt nodokļu maksātājam veikt noteiktas darbības, kas vērstas uz izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.
Saimnieciskās darbības apturēšanas procesu VID uzsāk nodokļu maksātājam, kam konstatēti būtiski pārkāpumi, piemēram, iejaukšanās ierīču un iekārtu programmatūrā, izvairīšanās no nodokļu vai nodevu maksāšanas un grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu ienākumu izmaksāšanas. Turklāt šie pārkāpumi ir apzinātas nodokļu maksātāja rīcības rezultāts, kas vērsts uz izvairīšanos ne tikai no pievienotās vērtības nodokļa, uzņēmumu ienākuma nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa no saimnieciskās darbības nomaksas, bet arī nodokļu maksātājam rodas brīvi naudas līdzekļi, ko izlietot darbinieku nelegālam atalgojumam.
Saimnieciskās darbības apturēšanas gadījumā nodokļu maksātājam, kuram VID apturējis saimniecisko darbību, aizliegts pildīt maksājumu saistības un veikt darījumus, izņemot likumā paredzēto gadījumu - tas ir, ja nodokļu maksātājs iesniedz iesniegumu ar lūgumu atļaut pabeigt darījumu un VID konstatē, ka darījums netiek veikts, lai izvestu, atsavinātu vai slēptu mantu vai citus ienākuma avotus vai citādā veidā izvairītos no nodokļu saistību izpildes.
Šobrīd par minētā aizlieguma neievērošanu ir paredzēta administratīvā atbildība Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, proti, par maksājumu saistību pildīšanu vai darījumu veikšanu, ja VID ir apturējis nodokļu maksātāja saimniecisko darbību (neatkarīgi no tā, vai darījums veikts vienā vai vairākās operācijās, kas notikušas laikā, kad bija apturēta nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība), izņemot gadījumus, kad VID tam ir atļāvis pabeigt darījumu vai izpildīt maksājumu saistības.
Atbilstoši likumam "Par nodokļiem un nodevām" VID ir tiesības apturēt nodokļu maksātāja (vai tā struktūrvienības, kurā noticis pārkāpums) saimniecisko darbību, ja tiek konstatēts kāds no pantā minētajiem pārkāpumiem (piemēram, nodokļu maksātājs ir izvairījies no nodokļu vai nodevu maksāšanas, vai nodokļu maksātājs lieto kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu datorprogrammu vai grāmatvedības informācijas datorsistēmu, kurai ir mainīta programmatūra vai veiktas citas darbības, ar kurām radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu u.c.).
Ņemot vērā, ka nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība tiek apturēta būtisku pārkāpumu gadījumā, šādām personām tiek aizliegts turpināt maksājumu saistību pildīšanu un darījumu veikšanu līdz brīdim, kamēr nebūs novērsti tie pārkāpumi, kas bija par pamatu saimnieciskās darbības apturēšanai.
Savukārt nodokļu maksātājs, kuram apturēta saimnieciskā darbība, patvaļīgi turpinot saimniecisko darbību, nepilda VID amatpersonu noteiktos ierobežojumus. Tā rezultātā netiek nodrošināta saimnieciskās darbības likumība un normatīvo aktu ievērošana. Tāpat aizlieguma neievērošana rada risku, ka nodokļu maksātājs nenodrošinās precīzu nodokļu aprēķināšanu un nomaksāšanu valsts budžetā, ņemot vērā, ka šādi darījumi apzināti var netikt atspoguļoti grāmatvedībā.
Ņemot vērā, ka VID, veicot nodokļu maksātāja pārbaudi, ne vienmēr spēj konstatēt nodokļu maksātāja veikto darījumu apmēru, ar likumprojektu paredzēts noteikt, ka par VID piemēroto aizliegumu neievērošanu kā soda sankcija piemērojams naudas sods, kas fiziskajām personām vai valdes loceklim ir no 28 līdz 420 naudas soda vienībām jeb no 140 eiro līdz 2100 eiro.