Lai ātrāk saņemtu pensiju, sieviete no Bauskas pieņēma Krievijas pilsonību - un tagad viņa kož pirkstos
Valērija no Bauskas savulaik atteicās no Latvijas pilsonības, lai priekšlaicīgi pensionētos. Tagad atkal vēlas naturalizēties un pieņemt Latvijas pilsonību.
Valērija izdevumam "Likums un Taisnība" raksta" Latvijas Republikā strādāju kopš 1971. gada. 2013. gadā no uzņēmuma aizgāju veselības stāvokļa dēļ un vēlējos priekšlaicīgi pensionēties. Mans kopējais darba stāžs – 40 gadi, bet vecums 58 gadi. Latvijā neparedzēja priekšlaicīgu pensionēšanos pirms 60 gadu sasniegšanas. Tā kā ir noslēgts sadarbības līgums starp Krieviju un Latviju sociālās drošības jomā, atteicos no Latvijas pilsonības, kļuvu par Krievijas pilsoni un saņēmu pensiju no Krievijas. Tagad kārtošu naturalizācijas eksāmenu, lai atkal kļūtu par Latvijas pilsoni. Kādi dokumenti pēc pilsonības iegūšanas jākārto, lai aprēķinātu Latvijas vecuma pensiju?"
Atbild Santa Pēkale, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte.
Vienošanās par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma par sadarbību sociālās drošības jomā piemērošanu (6. panta 4. punkts) paredz, ka, gadījumā ja persona, kurai ir piešķirta Krievijas Federācijas pilsoņa pensija, maina Federācijas pilsonību uz Latvijas pilsonību, tad Krievijas kompetentā organizācija, kura ir piešķīrusi un izmaksā pensiju, pārtrauc pensijas izmaksu no pirmā mēneša datuma, kas seko mēnesim, kad ir saņemta informācija par pilsonības maiņu.
Tas nozīmē, ka tad, kad būs notikusi pilsonības maiņa un persona būs saņēmusi jauno personu apliecinošo dokumentu, tā var vērsties jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā un aizpildīt iesniegumu, lai pieprasītu Latvijas vecuma pensiju, kā arī brīvas formas iesniegumu, lai pārtrauktu Krievijas Federācijas pilsoņa pensiju.
Papildus varētu būt jāiesniedz dokumenti, lai pierādītu Latvijas apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim, ja vien šādi dokumenti stāža reģistrēšanai VSAA jau nav iesniegti iepriekš.
Latvijas vecuma pensiju varēs piešķirt no dienas, kad Krievijas Federācijas pilsoņa pensija tiks pārtraukta, bet ne ātrāk kā no tiesību rašanās dienas (2018. gadā pensionēšanās vecums – 63 gadi 3 mēneši).”