VARAM papildus lūgtos 25,65 miljonus eiro plāno tērēt algu paaugstināšanai un IKT resursu pilnveidošanai
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2019.gada budžetā prioritārajiem pasākumiem papildus lūgto naudu plāno tērēt algu paaugstināšanai un IKT resursu pilnveidošanai, informēja ministrijas pārstāvis Kaspars Rūklis.
Līdzekļi lūgti vairākām nozares prioritārajām jomām, piemēram, darba algas paaugstināšanai. Prioritārais pasākums paredz nodrošināt valsts pārvaldē konkurētspējīgu atalgojumu ministrijas funkciju izpildes stiprināšanai, kā arī turpināt jau pagājušajā gadā iesākto atalgojuma paaugstināšanu vides inspektoriem un citiem nozarē strādājošajiem. Šim mērķim plānots atvēlēt 3,9 miljonus eiro.
Papildus līdzekļi 1,7 miljonu eiro apmērā lūgti arī valsts IKT koplietošanas resursu attīstībai, proti, lai nodrošinātu centralizētu valsts pārvaldes IKT kompetences un platformas izveidi. Platforma paredzētu oficiālās e-adreses risinājuma uzturēšanu un attīstīšanu, lai palielinātu digitālo dokumentu aprites īpatsvaru un samazinātu administratīvo slogu, vienlaikus nodrošinot, ka resoros netiek veidoti un uzturēti dublējoši risinājumi.
Tā paredzētu arī centralizētas valsts IKT koplietošanas risinājumu attīstību un ilgtermiņa uzturēšanu, elektroniskās identitātes pārrobežu koplietošanas risinājuma izveidi, kā arī citus pasākumus.
Tāpat līdzekļi lūgti arī demogrāfiju veicinošu pasākumu īstenošana pašvaldībās. Programmas "Ģimenei draudzīga pašvaldība" īstenošanai kopš 2017.gada tiek organizēts konkurss "Ģimenei draudzīga pašvaldība" ar mērķi izcelt pašvaldības, kas nodrošina lielāku atbalstu, daudzveidīgos un pieejamākos pakalpojumus ģimenēm ar bērniem.
2019.gadā un turpmāk paredzēts veikt pašvaldību informācijas aktualizēšanu par atbalstu ģimenēm ar bērniem, tostarp sasaistot to ar portālu "www.latvija.lv", lai informācija būtu pieejama vienā tīmekļvietnē.
Plānots, ka tiks uzsākta programmas attīstība starptautiskā līmenī, veidojot sadarbību ar Eiropas partneriem, lai veidotu starptautiski atzītu un piemērojamu pašvaldību vērtēšanas sistēmu un pieejamus pakalpojumus ģimenēm. Sagaidāms, ka konkursa "Ģimenei draudzīga pašvaldība" regulāra rīkošana uzlabos sabiedrības informētību par pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem ģimenēm ar bērniem un veicinās to, ka pašvaldības būs ieinteresētas un motivētas uzlabot pakalpojumu kvalitāti un klāstu.
Tāpat arī bērniem būs pieejami bērnudārzi, kas veicinās vecāku pilnvērtīgu integrāciju darba tirgū, atstājot pozitīvo ietekmi uz nodarbinātību, apmācību rezultātā tiks uzlabotas pašvaldības izglītības iestāžu pedagogu zināšanas un prasmes, kas attiecīgi uzlabos pašvaldību izglītības programmas kvalitāti, kā arī īstenotie projekti nodrošinās ģimenei labvēlīgas vides veidošanu pašvaldībās. Šiem pasākumiem plānotā summa ir 775 000 eiro.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja VARAM valsts sekretārs Rinalds Muciņš, pārējie līdzekļi lūgti ministrijas funkciju nodrošināšanai saistībā ar jaunu normatīvo aktu stāšanos spēkā un līdz šim neizdarīto darbu veikšanai, piemēram, zemesplatību uzmērīšanai un ierakstīšanai zemesgrāmatā. "Tāpat līdzekļus katru gadu lūdzam mērķdotācijai pašvaldībām uzņēmējdarbības infrastruktūras uzlabošanai," stāstīja amatpersona.
Ja valsts līdzekļus nepiešķirs vai neatradīs finansējumu pārdalot esošos resursus, ministrija nevarēs īstenot papildus iniciatīvas, piemēram, pacelt vides inspektoriem algas un nodrošināt tos pietiekamā skaitā, vai arī tai atkārtoti nāksies izvērtēt no kādiem prioritārajiem pasākumiem ir iespējams atteikties.
Kā ziņots, neskatoties uz prognozēto negatīvo fiskālo telpu, ministrijas 2019.gada budžetā prioritārajiem pasākumiem papildus prasa 1,1 miljardu eiro, liecina Finanšu ministrijas apkopotā informācija par ministriju papildus finansējuma pieprasījumiem 2019.gada budžetā.
VARAM papildus lūgusi 25,65 miljonus eiro.