Invalīde no Valmieras par zālēm tērē divas trešdaļas pensijas. Vai ir kādas cerības uz pielikumu?
foto: Shutterstock
Sabiedrība

Invalīde no Valmieras par zālēm tērē divas trešdaļas pensijas. Vai ir kādas cerības uz pielikumu?

"Likums un Taisnība"

3. grupas invalīde Ilze no Valmieras žurnāla "Likums un Taisnība" redakcijā vērsās ar jautājumu par savu invaliditātes pensiju, no kuras divas trešdaļas aiziet par zālēm. Vai tā drīkst būt?

Invalīde no Valmieras par zālēm tērē divas trešdaļ...

Ilze raksta: "Esmu 3. grupas invalīde un saņemu 73 eiro lielu pensiju. Par zālēm katru mēnesi iztērēju vismaz 51 eiro. Vai es varu cerēt uz kādu atbalstu? Vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) atmaksā pārmaksātos nodokļus par recepšu zāļu iegādi? Vai ir cerība, ka mana pensija varētu tikt palielināta?"

VID Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa norāda, ka zāles un medicīnas preces nav ieskaitāmas attaisnotajos izdevumos. Attaisnotie izdevumi par medicīnu ir medicīnas pakalpojumi, piemēram, ārstu apmeklējumi, analīzes, izmeklējumi, operācijas un zobārsta pakalpojumi. Pārmaksāto ienākuma nodokļa daļu par summām, kas iztērētas, iegādājoties zāles, brīvprātīgi iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, neatmaksā.

Savukārt Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska izklāsta: "Saskaņā ar likumu Par valsts pensijām 3. grupas invaliditātes pensija tiek noteikta valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, tas ir – 64,03 eiro, invalīdiem kopš bērnības – 106,72 eiro.

Pensiju apmērs tiek pārskatīts, veicot indeksāciju. Likums nosaka, ka valsts pensijas vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās algas valstī, pārskatīt 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un daļu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Ja persona pati saviem spēkiem nespēj nodrošināt sev iztiku un ne no viena cita, tostarp no sociālās apdrošināšanas sistēmas un valsts sociālajiem pabalstiem, nesaņem pietiekamus ienākumus, tad ir tiesības vērsties pašvaldības sociālajā dienestā, kuras teritorijā reģistrēta viņas dzīvesvieta, ar lūgumu piešķirt sociālo palīdzību – pabalstu garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai, dzīvokļa pabalstu, citus pabalstus pamatvajadzību apmierināšanai.

Sociālo palīdzību sniedz, pamatojoties uz iesniedzēja un viņa ģimenes ienākumu un īpašumu novērtējumu, individuāli paredzot katra klienta līdzdarbību savas sociālās situācijas uzlabošanā."