Turpmāk asins donori varēs atteikties no atlīdzības par asins nodošanu
foto: LETA
Sabiedrība

Turpmāk asins donori varēs atteikties no atlīdzības par asins nodošanu

LETA

Turpmāk donoriem būs iespēja atteikties no atlīdzības jeb kompensācijas par asins nodošanu, paredz šodien valdības pieņemtie grozījumi noteikumos par cilvēka asiņu un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas kvalitātes un drošības standartiem.

Turpmāk asins donori varēs atteikties no atlīdzība...

Līdz šim noteikumi neparedzēja iespēju atteikties no atlīdzības, jo tajos noteikts izmaksāt donoriem kompensāciju par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai.

Pēc Veselības ministrijas (VM) paustā, ja donors pēc brīvprātības un labas gribas principa ir atteicies no kompensācijas par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai, donoram kompensāciju neizmaksā, un tā paliek Valsts asinsdonoru centra (VADC) rīcībā donoru kustības veicināšanai, piemēram, reklāmai medijos, informatīvajiem bukletiem un citiem izdevumiem.

Sniedzot informāciju donoram, VADC darbinieks izskaidros donoram tiesības saņemt kompensāciju un tās apjomu, kā arī tiesības brīvprātīgi atteikties no tam piekrītošās kompensācijas, papildinot skaidrojumu ar informāciju, ka šāds gribas izpaudums ir neatsaucams un nav grozāms. "Gadījumā, ja donors pauž savu gribu atteikties no tam piekrītošās kompensācijas, tam tiek piedāvāts pašrocīgi aizpildīt VADC izstrādātu speciālu veidlapu, kurā ietverta atsauce uz augstāk minēto informāciju, apliecinot ierakstu ar personisko parakstu," norāda VM.

Tāpat noteikumos veikta virkne izmaiņu, kuras saistītas ar izmaiņām Eiropas Savienības (ES) direktīvās par asins sagatavotāju kvalitātes sistēmas standartiem un specifikācijām, kā arī kritērijiem pagaidu aizliegumam nodot homologās asinis.

Viena no izmaiņām, kas saistīta ar ES direktīvām, ir papildināt noteikumus ar atsauci uz Labas prakses pamatnostādnēm, kuras būs pieejamas asins sagatavotājiem Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē. Labas prakses pamatnostādnēs ir rekomendēts atsevišķiem donoriem veikt nukleīnskābju amplifikācijas testus reģionos, kur ir nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācija un pastāv augsts infekciju pārnešanas risks, izmantojot asins šūnas un plazmu. Minētā tehnoloģija dod iespēju konstatēt infekciju esamību laicīgi.