Čakša aicina nemeklēt vainīgos, jo no tā e-veselība "nesāks strādāt labāk"
foto: LETA
Veselības ministre Anda Čakša.
Sabiedrība

Čakša aicina nemeklēt vainīgos, jo no tā e-veselība "nesāks strādāt labāk"

LETA

Nevajadzētu koncentrēties uz vainīgo meklēšanu par e-veselības sistēmas gauso darbību, bet gan jāpievēršas sistēmas darbības uzlabošanai, aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Čakša aicina nemeklēt vainīgos, jo no tā e-veselīb...

Politiķe neuzskata, ka koncentrēšanās uz vainīgo meklēšanu būtu produktīva, īpaši tāpēc, ka par e-veselības darbību esot grūti atrast vienu vainīgo - process noritējis vairāk nekā desmit gadus, un tajā iesaistīta virkne ierēdņu un politiķu. Valsts kontrole un Veselības ministrija (VM) izgājusi cauri visiem ar e-veselības sistēmu saistītajiem dokumentiem un secināts, ka sistēmas izstrādāšanā iesaistīto cilvēku skaits ir liels, kā rezultātā diez vai būs iespējams atrast vienu atbildīgo.

Čakša neuzskatot, ka nevajadzētu nevienu vainot, tomēr domā, ka viena vainīgā atrašana neko nedos, un e-veselība šobrīd no tā nesāks strādāt labāk. Tagad ļoti svarīgi, lai cilvēki, kuri strādā pie e-veselības, justos motivēti un tiešām saprastu savus uzdevumus, izteicās ministre.

Kaut arī Čakšai koncentrēšanās uz vainīgo meklēšanu neliekas pareizā pieeja, viņa saprot, ka e-veselības izstrādē iztērēts liels finansējums, tostarp Eiropas Savienības struktūrfondu nauda, un pieņemta virkne dažādu lēmumu, kas ietekmējuši e-veselības izstādes procesu. Diezgan nepatīkami, ka patlaban nav iespējams būt drošam, ka lielais finansējums apgūts pietiekoši caurspīdīgi, atzina ministre.

Politiķe domā, ka patlaban notiekošais liecina, ka "kādam ir interesanti, lai sistēma nesāktu strādāt", turklāt drošības iestādes apstiprinājušas, ka e-veselība piedzīvojusi kiberuzbrukumu.

Pēc ministres domām, periods, kurā VM aicināja piedalīties un apgūt sistēmas darbību, bija ļoti garš, kā rezultātā skaidrs, ka vienā brīdī jāsāk obligāta sistēmas lietošana, pretējā gadījumā process var ieilgt un nekad īsti nesākties.

Čakša atzina, ka e-veselības sistēma nav ideāla, bet, kad sistēma būs jau kādu laiku strādājusi, viss sliktais tikšot aizmirsts. Patlaban e-veselības ieviešana ir posmā, kad visas kļūdas jāizlabo, un ministre ir pārliecināta, ka viņas padotie strādā, lai sistēmas darbība tiktu uzlabota. "Mēs esam uz pareizā ceļa, bet mums vienkārši jāsāk strādāt, un jāpadara sistēmu vēl vieglāk lietojamu," sacīja Čakša, pateicoties visai komandai, kura "strādā un iztur diezgan pārcilvēcīgā režīmā".

Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien vienbalsīgi vienojās, ka kopā ar Publisko izdevumu un revīzijas komisiju organizēs tikšanos, lai runātu par amatpersonu atbildību e-veselības ieviešanas gaitā.

Komisijas sēdē vairākkārt izskanēja jautājums, kurš ir atbildīgs par to, ka sistēma nedarbojas. Tāpat deputāti vēlējās noskaidrot, kāpēc sistēmas ieviešanas process bijis tik ilgs.