Deputāti domās, vai vidējo izglītību valstī vajag noteikt par obligātu
foto: Ieva Čīka/LETA
Tukšā mācību klase skolā.
Tava izglītība

Deputāti domās, vai vidējo izglītību valstī vajag noteikt par obligātu

LETA

Saeimas deputāti nākamnedēļ varētu lemt, vai iesniegt izskatīšanai parlamentā likumprojektu, kas paredzētu noteikt vidējo izglītību par obligātu.

Deputāti domās, vai vidējo izglītību valstī vajag ...

Nākamnedēļ, 12.decembrī, plkst.10 paredzēta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas, kā arī Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas kopsēde, kurā paredzēts diskutēt par šo jautājumu.

Sākotnēji bija plānots, ka jautājumu par vidējo izglītību skatīs šonedēļ, taču sēde tika pārcelta, jo izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim (V) tajā laikā bija jāpiedalās valdības sēdē.

Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) aģentūrai LETA sacīja, ka pašlaik no deputāta Inta Dāldera (V/Par!) priekšlikumiem ir izveidots likumprojekts, kuru izvērtē juristi. Nākamnedēļ deputāti varētu lemt, vai šādu likumprojektu virzīt izskatīšanai parlamentā.

Dālderis jau iepriekš Izglītības likumā piedāvājis noteikt, ka obligāta ir bērnu no piecu gadu vecuma sagatavošana pamatizglītības ieguvei. Tāpat obligāta būtu vidējās izglītības iegūšana vai izglītības ieguves turpināšana vidējās izglītības iegūšanai līdz 30 gadu vecumam. Patlaban likumā kā obligāta noteikta pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.

Dālderis skaidroja, ka vidējā izglītība par obligātu jānosaka arī tāpēc, lai Latvijas izglītības sistēmu tuvinātu agrīnai profesionālai ievirzei. Viņš uzsvēra, ka obligātas vidējās izglītības noteikšana bija virknes valdību un partiju solījums, turklāt diskusijas par to sākušās vēl pagājušajā gadsimtā.

Šo ierosinājumu deputāts bija iesniedzis grozījumiem Izglītības likumā, kas saistīti ar nākamā gada valsts budžetu. Tomēr vēlāk Dālderis šo ierosinājumu atsauca, ņemot vērā, ka jautājumu par vidējās izglītības noteikšanu par obligātu iecerēts risināt parastā kārtībā, nevis skatot nākamā gada valsts budžetu.

Arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) uzsvēra, ka par šo ierosinājumu būtu jārunā atsevišķi no nākamā gada valsts budžeta pieņemšanas, kā arī būtu jāparedz saprātīgu pārejas periodu.

Saeimas debatēs Šadurskis teica, ka atteikšanās no vidējās izglītības kā obligātas bija kļūda, un tagad Latvija saskaras arī šī nepareizā lēmuma sekām. Nepieciešams saprātīgā, loģiskā veidā nonākt pie risinājuma, kas paredzētu noteikt vidējo izglītību par obligātu, uzsvēra ministrs. Viņš informēja, ka Izglītības un zinātnes ministrija ļoti nopietni strādās pie šī jautājuma. Šadurskis cer šīs valdības pilnvaru laikā nākt klājā ar priekšlikumiem, kas tiktu nodoti ekspertiem un nozares pārstāvjiem plašai apspriešanai.