"Kāpēc jāsauc ātrā palīdzība, ja var redzēt, ka alkoholiķis?" Rīdzinieci izbrīna mediķu teiktais par zemē guļošu vīrieti
Kāda aculieciniece ziņo par, viņasprāt, neadekvātu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) rīcību Rīgas centrā. Saskaņā ar Lindas teikto, mediķu brigāde, kura ieradusies, atsaucoties uz Lindas zvanu par kādu uz zemes guļošu vīrieti, esot uzdevusi jautājumu: “Kādēļ jāsauc ātrā palīdzība, ja redzams, ka persona ir alkoholiķis?”
“Gāju uz tirgu, lai nopirktu kādus vitamīnus vakariņām. Pretī [Starptautiskajai] autoostai tramvaja pieturā uz zemes gulēja vīrietis. Piegāju pie viņa – neatbildēja un nereaģēja, bet varēja redzēt, ka elpo. Alkohola smaka nebija jūtama,” portālam Kasjauns.lv stāsta Linda.
Tā kā vīrietis gulējis tiešos saules staros, viņa nodomājusi, ka varbūt viņam kļuvis slikti.
Nekavējoties esot sazvanīts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, un Lindai ieteikts sagaidīt ekipāžu turpat notikuma vietā. Ātrā palīdzība, saskaņā ar Lindas teikto, esot ieradusies aptuveni 4 minūšu laikā.
“Mani izbrīnīja attieksme. Man pateica: kāpēc gan ir jāsauc ātrā palīdzība, ja pēc viņa var redzēt, ka viņš ir alkoholiķis? Uz manu iebildi, kāda starpība, kas viņš ir, galvenais ir tas, ka cilvēks dienas vidū guļ uz zemes, nereaģē un pat ja ir alkohola reibumā saulē viņam var palikt slikti - mediķi neatbildēja, taču izsauca Valsts policiju,” atceras aculieciniece.
“Kāpēc mūsdienās tik necilvēcīgi visi paiet garām uz zemes gulošam cilvēkam? Kāda starpība, kā viņš izskatās? Viņš, pirmkārt, ir cilvēks,” neizpratnē ir Linda.
Guļošais nolamājis palīgā atbraukušos mediķus
Portāls Kasjauns.lv sazinājās ar NMPD Sabiedrisko attiecību speciālisti Ingu Vītolu, lai noskaidrotu, vai šāds izsaukums tik tiešām reģistrēts un lūgtu NMPD komentāru par aculiecinieces apgalvojumiem, kuros kritizēta mediķu rīcība.
“Apstiprinu, ka 2. augustā pulksten 17.18 bija izsaukta mediķu brigāde pie Rīgas Starptautiskās autoostas. Jāpiebilst gan, ka šajā laikā minētajā teritorijā ir bijuši vairāki līdzīgi izsaukumi pie pamanītiem zemē gulošiem cilvēkiem,” pauž Vītola.
Mediķu brigāde minētajā izsaukuma vietā ieradās 5 minūšu laikā no zvana saņemšanas brīža.
“Mediķiem ierodoties, tur esošais cilvēks pamodās, mēģināja celties kājās, vērsās pie mediķiem ar lamuvārdiem, sūdzības par veselību neuzrādīja un arī traumas viņam netika konstatētas. Tā kā vīrietis apgalvoja, ka aiziet prom nevar alkohola reibuma dēļ, tad uz notikuma vietu mediķi izsauca policiju un atstāja viņu ar policijas darbiniekiem,” incidenta detaļas atklāj NMPD pārstāve.
Jācenšas adekvāti izvērtēt situāciju
Vītola NMPD vārdā izsaka lielu pateicību sievietei, kura nepalika vienaldzīga un piegāja pie zemē guļošā cilvēka. Taču, lai labāk novērtētu situāciju un to, kāda palīdzība nepieciešama zemē gulošajam, NMPD aicina vienmēr pieiet klāt, uzrunāt viņu un, ja cilvēks neatbild – papurināt aiz pleca, lai pārliecinātos, vai viņš ir pie samaņas un vai nav vajadzīga palīdzība.
“Tas, kā cilvēks reaģē, parasti dod diezgan skaidru atbildi tālākajai rīcībai. Iespējams, cilvēks ir alkohola reibumā iemidzis, un viņam nav nepieciešama neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšana. Mūsu pieredze rāda, ka lielākā daļā gadījumu snauduļojošais cilvēks atmodināts pieceļas un pats dodas prom,” pamāca NMPD pārstāve.
Gadījumos, kad cilvēks ir stiprā alkohola reibumā un var apdraudēt savu dzīvību vai citu drošību, piemēram, iziet uz ielas auto priekšā, nokrist pa kāpnēm, esot jāizsauc policija.
Ja cilvēks neatbild un nereaģē, jāizsauc mediķi pa tālruni 113.
“Ja situācija būs kritiska, mediķi zvanītājam pa tālruni dos padomus, kā palīdzēt cietušajam, kamēr brigāde ir ceļā,” piebilst Vītola.