Par klienta un advokāta telefona sarunu noklausīšanos Latvijai nāksies maksāt 2500 eiro kompensāciju
Par klienta un advokāta telefona sarunu noklausīšanos Latvijai nāksies maksāt 2500 eiro kompensāciju vērienīgajā naftas kontrabandas krimināllietā savulaik apsūdzētajam un attaisnotajam bijušajam SIA "Ovi" valdes priekšsēdētājam Vladimiram Oderovam.
Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pasludinājusi spriedumu lietā "Oderovs pret Latviju", kurā iesniedzējs Oderovs sūdzējās par to, ka telefonsarunu, kas 2005.gada 8.aprīlī, 22.maijā, 27.maijā un 7.oktobrī notika starp viņu un zvērinātu advokātu, noklausīšanās pārkāpa klienta-advokāta sarunu konfidencialitātes principu.
ECT noraidīja valdības izvirzītos argumentus par sūdzības nepieņemamību izskatīšanai bet attiecībā uz valdības apsvērumu, ka iesniedzējam netika nodarīts būtisks kaitējums, ECT norādīja, ka sūdzība ir saistīta ar klienta-advokāta sarunu konfidencialitātes ievērošanu, kas iesniedzējam ir ļoti būtisks jautājums.
Savukārt attiecībā uz apsvērumu, ka iesniedzējs nav izmantojis visus tiesību aizsardzības līdzekļus Tiesa norādīja, ka iesniedzējs vairākas reizes bija vērsies ar sūdzībām prokuratūras iestādēs, kuras viņa sūdzības izskatīja pēc būtības.
ECT atsevišķi izvērtēja, vai iesniedzēja telefonsarunu noklausīšanās rezultātā tika pārkāpts klienta-advokāta sarunu konfidencialitāte. Tiesa atzīmēja, ka vismaz viena no telefonsarunām bija notikusi starp aizstāvi un aizdomās turēto kriminālprocesā.
Tā kā valdība nebija iesniegusi informāciju, kas apstiprinātu, ka saziņa starp klientu un advokātu ir tikusi izmantota prettiesiskiem mērķiem, ECT uzskatīja, ka šajā gadījumā iejaukšanās iesniedzēja saziņā ar viņa aizstāvi nebija nepieciešama demokrātiskā sabiedrībā.
Iesniedzējs bija lūdzis piespriest viņam kompensāciju par morālo kaitējumu 25 000 eiro apmērā, kā ar atlīdzināt tiesāšanās izdevumus 12 157 eiro apmērā. ECT lielāko daļu iesniedzēja prasību noraidīja, kompensācijā piespriežot 1500 eiro par morālo kaitējumu un 1000 eiro par tiesāšanās izdevumiem.
2004.gadā tiesībsargājošās iestādes saņēma operatīvo informāciju par degvielas kontrabandas shēmu, kurā, iespējams, tika izmantots iesniedzējam piederošs uzņēmums, kā arī iesniedzēja uzņēmumam piederošs tankkuģis. Uz iegūtās informācijas pamata Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde personām uzsāka kriminālprocesu pret 11 par degvielas kontrabandu lielos apmēros, kas izdarīta personu grupā.
2004.gada novembrī īpaši pilnvarots Augstākās tiesas tiesnesis akceptēja iesniedzēja telefonsarunu noklausīšanos. Veicot iesniedzēja telefonsarunu noklausīšanos, tika pārtvertas arī četras telefonsarunas starp 1960.gadā dzimušo vīrieti un viņam pazīstamo zvērināto advokātu.