Atceļ spriedumu par naudassodu vecu un nevarīgu ļaužu apkrāpšanā vainotajai notārei
Rīgas apgabaltiesa šodien jaunai izskatīšanai pirmajā instancē nodeva krimināllietu, kurā notāre Laila Poriete un privātpersona Gints Lazdiņš apsūdzēti vecu cilvēku apkrāpšanā.
Kā aģentūru LETA informēja tiesas preses sekretārs Raimonds Ločmelis, tiesa šodien atcēla Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 2016.gada 9.maija spriedumu un nosūtīja lietu jaunai izskatīšanai pirmajā instancē.
Kā ziņots, tiesas debatēs prokurore uzturēja prasību piespriest apsūdzētajiem tādu pašu sodu, kādu lūdza pirmās instances tiesā. Prokurore pirmajā instancē bija lūgusi tiesu piemērot apsūdzētajiem naudassodu 200 minimālo mēnešalgu apmērā katram.
LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pērn abiem apsūdzētajiem piesprieda 11 100 eiro naudas sodu katram.
Poriete patlaban no amata ir atstādināta.
Prokuratūrā aģentūru LETA iepriekš informēja, ka notāre apsūdzēta par krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izsniegšanu.
Abas apsūdzētās personas savstarpēji vienojās krāpšanas ceļā iegūt svešu mantu, sagatavojot un panākot, ka cietušās personas paraksta dokumentus, kas rada viņām tiesiski nelabvēlīgas sekas.
Mantkārīgā nolūkā, lai atvieglotu krāpšanas izdarīšanu, pielietojot viltu un viešot uzticību, notāre ļaunprātīgi izmantoja savu dienesta stāvokli, sagatavojot un norādot cietušajām personām parakstīt notariālos aktus un dokumentus, nenolasot to saturu, neizskaidrojot to būtību, noteikumus un tiesiskās sekas.
Savukārt otra apsūdzētā persona krāpšanas nolūkā organizēja apsūdzētās notāres dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kontaktējoties ar cietušajām personām, paziņojot apsūdzētajai notārei dokumentu saturu, dokumentos iekļaujamos cietušajām personām neizdevīgos nosacījumus un informāciju par cietušo nekustamajiem īpašumiem.
Saskaņā ar apsūdzību, noziegumi izdarīti, izmantojot cietušo psihisko stāvokli, nespēju saprast un vadīt savu rīcību, nespēju saprast savas rīcības nozīmi, kā arī izmantojot cietušo redzes traucējumus, vecuma nevarību un juridisko zināšanu trūkumu.