Par palīdzības nesniegšanu uz ceļa šoferiem sods nedraud
foto: Shutterstock
CSN noteikumos teikts, ka šoferim, ja viņš kādu notriecis, pirmā palīdzība jāsniedz, tomēr soda par palīdzības nesniegšanu nav.
Sabiedrība

Par palīdzības nesniegšanu uz ceļa šoferiem sods nedraud

"Likums un Taisnība"

Šogad Liepāju satrieca kāda pilsētas autobusa šofera rīcība. Viņš bija notriecis neuzmanīgu sirmgalvi, bet tā vietā, lai sniegtu uz ielas asins peļķē guļošajam vīram pirmo palīdzību, runāja pa telefonu.

Par palīdzības nesniegšanu uz ceļa šoferiem sods n...

Iespējams, vadītājs tieši tajā brīdī izsauca neatliekamo palīdzību. Iespējams, šoferis, apzinoties cietušā kritisko stāvokli, domāja, ka viņš varētu ievainotajam tikai kaitēt. Te arī jāpiebilst, ka sirmgalvis ielu šķērsoja neatļautā vietā.

Skaidro policija

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Simona Grāvīte žurnālam "Likums un Taisnība" skaidro:
“Ceļu satiksmes noteikumos minēts: ja ceļu satiksmes negadījumā ir cietuši cilvēki, transportlīdzekļa vadītājs dara visu iespējamo, lai cietušajam sniegtu pirmo palīdzību, izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību vai glābšanas dienestu, bet, ja tas nav iespējams, ar savu vai citu garām braucošu transportlīdzekli nogādā cietušo tuvākajā ārstniecības iestādē un pats atgriežas negadījuma vietā.
Tomēr jāņem vērā, ka situācijas ir dažādas, tāpēc nevar teikt, ka vadītājam ir pienākums sniegt pirmo palīdzību. Ir iespēja, ka klātesošajai personai nav iemaņu, tās ir piemirsušās vai arī ir bail sniegt palīdzību, jo nespēj novērtēt situāciju un ir iestājies šoks. Šādās situācijās svarīgi ir nekavējoties izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.
Par pirmās palīdzības nesniegšanu transportlīdzekļa vadītājam sods netiek piemērots.”

Jāapgūst pirmā palīdzība

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Jānis Aizpors: “Attiecībā uz gājēju notriekšanu likumā īpaši nav teikts, ka vadītājam cietušajam būtu jāsniedz pirmā palīdzība, bet tas ietilpst kopējā rīcībā, kā autovadītājam jārīkojas pēc ceļu satiksmes negadījuma. Ceļu satiksmes noteikumos tam veltīta 5. nodaļa. Jāuzsver – lai saņemtu vadītāja apliecību, jābūt izietam arī pirmās palīdzības sniegšanas kursam. Tas notiek apmācības procesā autoskolās, un to pasniedz kvalificēti mediķi.”

"Rīgas satiksmē" īpaša instrukcija

Rīgas satiksmes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča stāsta: “Rīgas satiksmes sabiedriskā transportlīdzekļa vadītājs strādā saskaņā ar amata aprakstu un instrukciju Par drošības prasībām pirmās palīdzības sniegšanai nelaimes gadījumos, kā arī ceļu satiksmes noteikumiem. Par palīdzības nesniegšanu transportlīdzekļa vadītājam iestājās atbildība un soda sankcijas.”
Bartaševiča gan nekonkretizē, kas vadītājam draud, ja viņš cietušajam nesniedz palīdzību: “Katrs gadījums ir jāizskata individuāli, nav vienas soda sankcijas. Parasti vadītāji sniedz pirmo palīdzību. Taču pēc negadījuma arī vadītājs var būt šoka stāvoklī, un viņam pašam ir nepieciešama palīdzība.”
Rīgas satiksmes atbildīgie darbinieki reizi gadā veic darba aizsardzības instruktāžas, kurās vadītājus iepazīstina un viņiem atgādina par minēto instrukciju un darba aizsardzības prasībām.

"Likums un Taisnība"/Foto: Shutterstock

Tēmas