Dzīvnieku patversmēs ignorē suņu čipēšanu
Pastāv bažas par likumā noteikto suņu čipēšanas nosacījumu ignorēšanu Latvijas dzīvnieku patversmēs, informē Latvijas Veterinārārstu biedrībā.
10. martā 29 Latvijas patversmēs kopumā bija reģistrēti tikai 140 suņu, no kuriem 47 – Juglas patversmē "Labās mājas".
Kopš 1. janvāra visiem Latvijā dzīvojošiem suņiem pēc sešu mēnešu vecuma jābūt apzīmētiem ar mikročipu un reģistrētiem vienotajā valsts reģistrā – Lauksaimniecības datu centrā. Oficiālā statistika rada pamatu bažām, ka patversmes ignorē čipēšanu.
“Tajā pašā laikā dzīvnieku patversmju suņu apzīmēšanai vērienīgi tika vākti ziedojumi, kā arī valsts pretimnākoši uz citu nodokļu maksātāju rēķina ir atbrīvojusi dzīvnieku patversmju īpašniekus no reģistrācijas maksas,” atgādina Veterinārārstu biedrība.
Turklāt ir patversmju vadītāji, kuri meklē atrunas, kāpēc suņus ar mikročipu vēl nav apzīmējuši, tostarp kā argumentu minot neizpratni par jaunajām prasībām.
Daudzām patversmēm ir sabiedriskā labuma statuss, kas nozīmē vērienīgas nodokļu atlaides. Kamēr visu patversmju suņi nav vienotajā reģistrā, sabiedrība nevar būt droša, ka nodokļu maksātāju nauda netiek izkrāpta un no dažādiem avotiem, tajā skaitā pašvaldību budžeta, netiek maksāts par vieniem un tiem pašiem suņiem.
“Citādi kā par iedzīvošanās kāri un likumdošanas klaju ignorēšanu situāciju nosaukt nevar,” atklāta ir Veterinārārstu biedrības priekšsēdētāja Māra Viduža.
Biedrība ir aicinājusi Pārtikas un veterināro dienestu un Pašvaldību savienību pievērst uzmanību šai situācijai un nekavējoties risināt jautājumu.
Ja prasība par suņu obligāto reģistrēšanu un čipēšanu nav izpildīta, Pārtikas un veterinārais dienests vai pašvaldības policija drīkst piemērot sodu, kas fiziskajām personām ir no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām – no 15 līdz 350 eiro.