2009. gada 22. aprīlis, 11:56

Rīgas mākslas telpā būs aplūkojama četru jaunu mākslinieču fotoizstāde "Vīrietis un kleita"

Jauns.lv

Rīga, 22.apr., LETA. Rīgas mākslas telpā no 27.aprīļa līdz 5.jūnijam būs aplūkojama četru jaunu mākslinieču fotoizstāde "Vīrietis un kleita", aģentūru LETA informēja Rīgas mākslas telpas programmas "Intro" vadītāja Ieva Zariņa.

Kā pastāstīja Zariņa, izstādes laikā būs aplūkojama četru jaunu mākslinieču Māras Žeikares, Violas Karules, Aigas Ozoliņas un Aritas Varžinskas fotoizstāde, kas notiek lielajā zālē paralēli Zviedrijas institūta rīkotajai izstādei "Eco chic".

Projekta kodolu veido kopš pagājušā gada februāra organizētu fotosesiju rezultāts - tās tika rīkotas ar kopumā 15 dažādiem, drosmīgiem vīriešiem, ietērptiem sievišķīgākajā no sieviešu apģērbiem - kleitā.

Lielformāta fotogrāfijas Rīgas izstāžu apmeklētājus iepazīstinās ar citādo skatījumu uz sabiedrību, vēlēšanos pievērst uzmanību dzimumlomu stereotipiem par sievišķīgo vīriešos un vīrišķīgo sievietēs ar citiem paņēmieniem - emocionāliem, estētiskiem un psiholoģiskiem, atgādinot, ka tas ir sievietes skatījums uz vīrieti, atbrīvojot to gan no sabiedrībā pieņemtām ģērbšanās etiķetēm, gan no tām līdzi nākošiem aizspriedumiem.

Modeļu vecums ir no 18 līdz 48 gadiem, viņu nodarbošanās, dzīves uzskati un sociālās lomas ir dažādas - galerijas īpašnieks, dzejnieks, gleznotājs, mūziķis, dīkdienis, psihologs, radošais direktors, frizieris, arhitekts utt. Foto sesijas tika rīkotas Rīgā, Londonā, Berlīnē un Porto.

Kā minēja Zariņa, arī kleitas tika rūpīgi piemeklētas katram modelim individuāli, piemērojot kleitu katra vīrieša raksturam un temperamentam, jo svarīgi, lai cilvēks nezaudētu savu organisko "es" sajūtu tajā. Jauno mākslinieču kopdarba rezultāts ir nepieradināta modes interpretācija, transformēta "glamour estetizācija" un citāds skatījums uz sabiedrību.

Ozoliņa absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Stikla mākslinieciskās apstrādes nodaļu. Šobrīd viņa Londonā studē modes fotogrāfiju.

Karule absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Apģērbu dizaina nodaļu. Pašlaik ir Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas 2.kursa studente. Aktīvi līdzdarbojas laikmetīgos tekstilmākslas projektos.

Varžinska ir Latvijas Mākslas akadēmijas Modes mākslas nodaļas studente. Absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu. Paralēli piedalās jauno modes mākslinieku konkursos un līdzdarbojas apģērbu dizaina studijā.

Žeikare ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras teorijas un vadībzinību nodaļu. Kopš 2005.gada aktīvi darbojusies dažādos starpdisciplināros projektos un institūcijās. Šobrīd strādā pie nonkonformisma mākslas izpētes Latvijā padomju periodā.